Početna strana > Debate
Debate
Srbija i Crna Gora

Ima li granica srpskom mazohizmu?

Miša Đurković   
četvrtak, 15. maj 2008.

Voleo bih da mi neko objasni zašto institucije države Srbije i ustanove koje se finasiraju od pretplate građana Srbije promovišu antisrpsku tvorevinu Mila Đukanovića i njegove glavne perjanice koje su upravo o tim građanima i o toj državi rekli sve najgore?

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Hrvatska „pravaška“ historiografija i Srbi

Vladislav B. Sotirović   
subota, 31. mart 2012.

Srbi jesu od povesnih događaja pravili mitove i legende, a najpoznatiji slučaj je sa Kosovskim bojem i kosovskim junacima. Međutim, za razliku od Srba, hrvatska „pravaška“ historiografija je od želja napravila čitavu teoriju o „hrvatskom tisućljetnom državnom pravu“, što je vizuelno ozvaničeno i na grbu Tuđmanove Republike Hrvatske.

 
Srbija i Crna Gora

Srpski odgovor i crnogorsko pitanje

Branimir Marković   
četvrtak, 15. maj 2008.

Tribuni tzv. Srba u Crnoj Gori očigledno su pristalice onih identitetsko statusnih rešenja koja znače konačni razlaz i radikalno odeljivanje od braće i rođaka opredeljenih „samo“ kao Crnogorci – tradiciji, istoriji i činjenicama uprkos.

 
Kosovo i Metohija

Izveštaj Anketnog odbora je manjkav i tendenciozan

Marko Jakšić   
četvrtak, 24. april 2014.

Želim da kažem da je u pitanju jedna velika prevara čiji je cilj pre svega političke prirode, a ne da pomogne, ili da se nova država Srbija navodno sada zaštiti. Pa valjda će tu državu bolje da štiti policija, tužilaštvo, razni sudski organi nego što će to da čine mediji!

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

„Gazimestanski govori“ sa suprotne strane

Aleksandar Dikić   
utorak, 31. januar 2012.

„U Drugom svjetskom ratu Hrvati su dva puta pobedili. Mi nemamo razloga se nikome ispričavati. Ovo što traže od Hrvata - ajde idite kleknuti u Jasenovac. Mi nemamo pred kim šta klečati“, rekao je Stipe Mesić.

 
Srbija i Crna Gora

Srpski odgovor

Želidrag Nikčević   
sreda, 30. april 2008.

Ovom pobjedom Milo Đukanović i njegovo društvo kupili su još dvadesetak mjeseci za dovršavanje započetih poslova. Iako je razlika između Vujanovića i trojice njegovih protivkandidata relativno mala, oko 11 000 glasova, za vladajuću koaliciju ovakav ishod ima ogroman značaj.

 
Kosovo i Metohija

Daleko više od igre, mnogo više

Aleksandar B. Đikić   
četvrtak, 13. mart 2014.

Kao što nije mogla (htela) da spreči FIFA da odobri Kosovu međunarodne utakmice, Srbija isto tako neće moći ni da pomogne i zaštiti srpski narod od te integracije, jer bi se to smatralo ometanjem Kosova, a to po briselskom sporazumu ne sme da radi. 

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Zašto se ljuti srebrenički lobi

Stefan Karganović   
sreda, 11. januar 2012.

Nije teško shvatiti zašto mi izazivamo negodovanje sa obe strane srebreničkih barikada: i jednu i drugu stranu pokreću motivi političke prirode i oni se osećaju ugroženi kada se neko Srebrenicom bavi na nestandardan način – objektivno i neostrašćeno.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Šta posle referenduma u Srpskoj i koju igru igra Vučić?

Slobodan Durmanović   
utorak, 27. septembar 2016.
U slučaju da je očekivao pritisak sa Zapada  - a ozbiljan političar bi to svakako očekivao - nije teško primetiti da je Vučić pokušao da iskoristi "gužvu" oko referenduma,  kako bi se Zapadu prikazao kao političar od njihovog poverenja koji ima moć da "umiri" Dodika. To je i učinio, na perfidan način...
 
Crkva i politika

Nije vreme da dođe papa

Vladika Lavrentije   
četvrtak, 06. januar 2011.

Postoje putevi i načini da se dijalog ostvari, ali oni su tu samo da pomognu jedni drugima u praktičnim pitanjima, niko se ne meša u unutrašnju tradiciju druge crkve. Nikad niko nije pokušao svoj stav o Hristu i veri da nametne drugome.

 
Kuda ide Srbija

Ko to tamo peva?

Mila Alečković Nikolić   
subota, 02. mart 2013.

U Srbiji je narod nateran da plaća besmisleni i skupi BUS PLUS za potrebe privatne zarade nekolicine političkih aferista. Kada bi ovo barem bilo povezano sa boljim radom saobraćaja, još bi se to i moglo pravdati.

 
Crkva i politika

Crkva i savremena kriza

Sveti sinod Grčke pravoslavne crkve   
ponedeljak, 10. januar 2011.

Kao zemlja smo se suočili sa najtežom ekonomskom krizom koja kod većine ljudi izaziva osećaj nesigurnosti i straha. Ne znamo šta će nam doneti sledeći dan. Očigledno je da je naša otadžbina već porobljena, njome faktički upravljaju kreditori.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Ko o čemu, stranci o Republici Srpskoj i „separatizmu“

Aleksandar Vranješ   
sreda, 05. oktobar 2016.

S druge strane separatizam se doslovno nigdje nije pominjao i ovde takođe treba skrenuti pažnju da je u pitanju stereotip i spin na osnovu programa SNSD-a o Samostalnoj RS koji podrazumjeva koncept jačanja autonomije Republike Srpske unutar BiH zasnovan isključivo na poštovanju Ustava BiH

 
Kuda ide Srbija

"Kargo kult" i njegovi srpski poklonici

Tatjana Marković   
nedelja, 17. mart 2013.

Do sada je bila praksa da svaka partija na vlasti favorizuje svoju režimsku estradnu zvezdu, pisca ili slikara, koji pripadaju kategoriji naturščika. Njih treba smatrati novom srpskom elitom postmoderne, proisteklom iz trećeg staleža.

 
Crkva i politika

Kako su se Franjevci žalili Titu na Bakonju fra Brneta

Veljko Đurić Mišina   
ponedeljak, 10. januar 2011.

Nekoliko godina za redom, u Zagrebu rimokatolički sveštenici služe misu zadušnicu na godišnjicu smrti Ante Pavelića, poglavnika NDH. Hrvatski mediji nisu se previše bavili tim događajem u zagrebačkoj crkvi. To je kod njih već tradicija.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Lokalni izbori u Srpskoj - ko kako stoji i ko ima najviše šansi za pobedu

Slobodan Durmanović   
petak, 30. septembar 2016.
Rezultati lokalnih izbora neće imati veliki značaj za parlamentarne izbore kroz dve godine, izuzev možda u Banjaluci, gradu sa ubedljivo najviše birača. Ukoliko Čavić odnese pobedu, SzP bi za dve godine u Banjaluci mogao dobiti više glasova nego do sada. Ako Radojičić pobedi, taj put SzP-a biće mnogo teži. 
 
Kuda ide Srbija

Mlečna afera – piti ili ne piti, pitanje je sad

Ivana Lazarević   
ponedeljak, 25. februar 2013.

Ko je krivac ili, blaže rečeno, uzročnik? Na koga se sada upire prstom? Na optuženičkoj medijskoj klupi prisutno je mnogo lica. Kukuruz, kao primaran izvor zaraze usled prisustva aflatoksina. Pošteđene sumnje nisu ni krave, iako ni krive ni dužne. 

 
Srbija i Crna Gora

Zadnja rupa na diplama

Branimir Marković   
sreda, 23. april 2008.

U svetlu ovih trendova otvara se i teoretsko pitanje da li su multietničke „države svih građana“ (prva, svetska Crna Gora, a odskora i druga - „nezavisno Kosovo“) projektovane kao nova napredna etapa u razvoju čovečanstva, ili su smišljene samo kao prevarna međufaza u redefinisanju i kreiranju novih „podobnih“ nacionalnih identiteta.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Sudbina kulturnog blaga Srba iz Hrvatske

Milojko Budimir   
utorak, 24. januar 2012.

U proteklom periodu sistematski je uništeno oko 3.000 spomenika NOR-a. Scene rušenja i skrnavljenja obišle su svijet, koji je nažalost ostao indiferentan. Za sve vrijeme UNESKO i druge međunarodne organizacije nisu iskazale dovoljnu brigu u zaštiti spomenika srpske kulture.
 
Srbija i Crna Gora

Bruka i sramota: predsjednički izbori u Crnoj Gori

Milan Radović   
utorak, 15. april 2008.

Ali, onaj koji je razbio Blok za zajedničku državu u referendumskoj noći i tako rasturio po prvi put stečeno jedinstvo impozantnih 185002 glasača, i ovog puta je odigrao ključnu ulogu.

 
<< Prva < Prethodna 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Sledeća > Poslednja >>

Strana 51 od 127

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner