среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Три кума српске политике, или неслога нема алтернативу

Владимир Недељковић   
субота, 25. јун 2011.

Шешељева искључивост, Драшковићева превртљивост и Николићева неспособност да се првенствено према самом себи одреди остављају сувише маневарског простора тренутној владајућој постави да се и даље самоуверено и бахато понаша.

 
Црква и политика

Цео свет плаче, а само он се радује

Матија Бећковић   
недеља, 15. новембар 2009.

(Из Архиве НСПМ-а)

И синоћ кад смо одлазили од њега тражећи благослов, својом већ изнемоћалом руком закрстио је ваздух савршено спокојним и сигурним покретом да се чинило да ће тај крст остати тамо заувек.

 
Косово и Метохија

Руско држављанствo, Динo Мерлин и српскa државa

Јања Гаћеша   
уторак, 29. новембар 2011.

Све што су до сада Срби били натерани да ураде добило је смисао. Они су само карта на коцкарском столу своје државе и Европске уније и то изгледа она ситна, најмање вредна, са којом не знате шта ћете када вам у коцкању падне па желите што пре да је се отресете.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Поводом текста “Где су четничке битке против окупатора”

Александар Недић   
понедељак, 12. јул 2010.

Ово је рад на основу сачуване архивске грађе и написаних књига које у својим деловима осим битака обухватају и сегмент ратног страдалаштва по логорима.. 

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Обојена револуција" у Републици Српској - условни биланс

Стефан Каргановић   
субота, 11. октобар 2014.

Резултат избора још увек је непознаница, али независно од тога покушај примене стандардне технологије „обојене револуције,“ да би се ванинституционално утицало на исход, у Републици Српској је доживео морални и политички крах.

 
Куда иде Србија

Политички цинизам и безобзирни прагматизам

Боривој Рашуо   
петак, 24. јун 2011.

Као што рече песник за Бога да би више волео да Бога нема, па да дође, него да га има, а да не долази – у овој прилици могло би се рећи да је боље да Срба и српских земаља има, па да их не признају, него да их нема. а да су признати.

 
Црква и политика

Папски удар на Англиканску цркву

Ханс Кинг   
понедељак, 02. новембар 2009.

Али, папа Бенедикт по сваку цену хоће да обнови римску империју. Не даје никакаве концесије англиканској заједници, већ хоће да заувек одржи средњевековни римски централистички систем. Чак иако то онемогући јединство хришћанских Цркава у фундаменталним питањима.

 
Косово и Метохија

Шта је заиста косметска реалност?

Петар Анђелковић   
субота, 19. новембар 2011.

„Косово“ није независно (у правом смислу) како де јуре, тако ни де факто. Може се слободно рећи да је то „Косово“ (као и косовски Албанци) имало више аутономије и права у оквиру СФРЈ и СРЈ, него сада када је наводно „независно“.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Значајни неуспеси једне добро подмазане машине

Стефан Каргановић   
субота, 03. јул 2010.

Крах сребреничке резолуције у Канади и озбиљно одуговлачење Ганићевог процеса у Лондону, мада је бошњачки естаблишмент био убеђен да ће оба питања врло глатко и на задовољавајући начин решити, служе као порука и опомена.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

(Пред)изборна слагалица - "за" или "против" Додика

Ненад Кецмановић   
среда, 08. октобар 2014.

Готово сва домаћа и инострана истраживања показују да Додик, Жељка Цвијановић и СНСД, са ДНС-ом и СП-ом, имају већу или мању предност над кандидатима и листама Савеза за промене, али не толику да резултат не би могао бити тесан. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Машина посустаје

Стефан Каргановић   
понедељак, 12. јул 2010.

Међу многобројним заинтересованим странама, које систематски експлоатишу политички рудник који се зове Сребреница, треба посебно издвојити једну групу корисника: политичку елиту која усмерава начин мишљења, свест и колективну визију муслиманске заједнице у Босни и Херцеговини.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Република Српска – два дана касније

Жељко Малешевић   
среда, 15. октобар 2014.

Уколико руководство СНСД-а не изврши промене у странци може врло лако да доживи судбину Демократске странке у Србији, која такође годинама није схватала упозоравајуће поруке својих бирача, што је на крају резултирало губитком власти и расцепом у странци.

 
Куда иде Србија

Што даље од ЕУ, то ближе Турској

Радоман Јовић   
субота, 25. јун 2011.
Чланство у ЕУ и решавање проблема КиМ нису два паралелна и независна процеса. Ту дилему распршили су посланици немачког парламента, саопштивши да ће Србија на крају преговора о придруживању ЕУ морати да призна „државу Косово“.
 
Црква и политика

Портрет патријарха Павла

Јован Јањић   
недеља, 15. новембар 2009.

(Из Архиве НСПМ-а)

Од слабашног дечака, којем су палили свећу мислећи да је умро, и који је из веронауке имао двојку, постао је један од највећих духовника свога времена, за којег је агент ФБИ гласно рекао: “Ово је светац који хода!”

 
Косово и Метохија

Барикаде у Зупчу

Косара Гавриловић   
четвртак, 24. новембар 2011.
Жене које сам срела, све раде као васпитачице у обданишту у Зупчу. Радним данима раде у обданишту, а ноћу су на барикадама. Недељом, кад су деца са својим породицама, оне дежурају у дневној смени.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Сребреница и Дрина

Давид Јан Годфроа   
четвртак, 08. јул 2010.

Хајде да од ове године не заборављамо да су за време опсаде Сребренице и на другој страни пале невине жртве приликом испада муслиманских јединица (из Сребренице). Стари људи, жене, деца. И Срби су били прогањани, и Срби су по повратку налазили своје куће опљачкане и попаљене.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шта је ЕУ донела Босни и Херцеговини?

Дејан Мировић   
петак, 10. октобар 2014.

Дакле, може се закључити да је у БиХ веома тешка економска ситуација. Земља која која је под фактичком управом ЕУ, најмање је напредовала од свих држава у региону када се ради о такозваним европским интеграцијама. Несумњиво то је апсурд.

 
Куда иде Србија

Да ли је Александар (Петра II) Карађорђевића престолонаследник

Вељко Ђурић Мишина   
субота, 04. јун 2011.

Имајући у виду да је Александар II  другобрачан, остаје отворено питање да ли га то аутоматски искључује од престолонаследства. Исто тако остаје отворено и питање да ли га друга женидба искључује из престолонаследства.

 
Црква и политика

Московска патријаршија увек уз Српску цркву

Архиепископ Иларион   
понедељак, 02. новембар 2009.

Поред службене дужности постоји и нека потреба моје душе да лично посетим она места где је људима тешко. Уједно, то је подсећање да је Руска црква увек била и увек ће бити уз Српску православну цркву у свим њеним искушењима.

 
Куда иде Србија

Максимирски сценарио економског карактера

Владимир Недељковић   
петак, 03. јун 2011.

Након свих могућих проблема које Србија већ сада има и превише, што на међународном, што на унутрашњем плану, са правом се поставља питање да ли су последњи протести пољопривредника искључиво одраз социјалних и економских недаћа, или се ту може наћи простор и за нека друга тумачења.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 72 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер