среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Косово и Метохија у двехиљадедеветој

Марио Брудар   
уторак, 12. јануар 2010.

Судбина Блаце и онога што је открио показаће да ли су САД и косовским Албанцима наклоњене водеће земље ЕУ одлучиле да Косово у 2010. години крене ка томе да буде земља толеранције и разумевања, за шта ју је у 2009. години већ прогласио Хашим Тачи.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Питање имовине бивше немачке националне мањине у Југославији

Горан Николић   
среда, 22. октобар 2008.

Проблем имовине немачке националне мањине у Југославији је решен скупа са проблемом ратне штете причињене Југославији од стране Трећег Рајха – Брионским споразумом Тито-Брант из 1973.

 
Куда иде Србија

Први нововековни програм свесрпског државног уједињења

Владислав Б. Сотировић   
понедељак, 01. децембар 2008.

Стеван Стратимировић, митрополит у Сремским Карловцима и глава Српске цркве у Хабзбуршкој монархији, био је један од оних Срба који су се борили за националну слободу, независност и уједињење.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Вашингтон пост о “турској” БиХ

Ненад Кецмановић   
петак, 05. април 2013.

Све већи утицај Турске је узнемирио босанске Србе, који имају паралелну власт у Босни унутар компликованог система који је наметнут мировним уговорима из 1995." Као новинар угледног "Вашингтон поста", Бирбаум мора да зна да се синтагмом "паралелна власт" обично означава нелегална власт.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Тугаљиви келнерски менталитет

Миљенко Јерговић   
понедељак, 22. септембар 2008.

Исти они који с наклоном до земље дочекују славне Србе и диве се њиховим бродовима, запалит ће анонимном Србину ауто.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Република Српска и Федерација БиХ пред изазовом ЕУ интеграција

Слободан Дурмановић   
четвртак, 28. март 2013.

Резултат те целе смутне операције данас је трагикомичан: Влада ФБиХ подељена је на две половине које више и не заседају заједно, Уставни суд ФБиХ уопште не заседа, а ОХР и америчка амбасада више не желе да арбитрирају.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Смутње око Сребренице

Јован Ненадов   
уторак, 23. септембар 2008.
"Госпођа у црном", Перса Вучић, написала је најпрљавију, мени познату, причу о Сребреници, а читао сам их подоста. Изненађујуће је да је тако нешто публиковано у Републици, у новинама које претендују да представљају једну другу, бољу Србију.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Белгијски модел и паралеле са БиХ

Ненад Кецмановић   
уторак, 26. март 2013.

Јан Пеуманс није говорио о традиционалном босанском мулти-култи комшилуку, о ратним злочинима и жртвама, етничким чишћењима, о слову и духу Дејтонског споразума, попису становништва и о новом ултимативном року који су нам задале бриселске еврократе.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Болни записи

Перса Вучић   
уторак, 23. септембар 2008.

Убијање невиних људи у источној Босни, дакле и на подручју општине Сребреница, почело је у јулу 1992, када су Срби позвали Хрвате и Бошњаке да предају оружје и гарантовали им безбедност, а после предаје оружја неке убили.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Кирбијева аналогија и "завера против Републике Српске"

Ненад Кецмановић   
среда, 13. март 2013.

Навикли "да нас мање воле" и да нам "не желе бити непријатељи", званичници не само ентитета под протекторатом (Српске), него и суверене државе (Србије) нису поводом изјава Кенина и Кирбија ни затражили службено објашњење од амбасада САД у Сарајеву и Београду.

 
Куда иде Србија

Све наше "победе"

Небојша Малић   
уторак, 02. децембар 2008.

Новија српска историја пуна је "победа" типа Еулекса и Куманова. Пре пар месеци се десила још једна блистава победа дипломатије, када је у УН подржана молба Србије да упути захтев за мишљење међународном суду правде о тзв. независности Косова.

 
Косово и Метохија

Шта се хоће на српском северу Космета или ко ће први

Ана Радмиловић   
понедељак, 11. јануар 2010.

Питање није ко ће први да започне јавни дијалог са Приштином него ко ће први из Београда да реши да је доста реторике која нема упориште у стварности и доста паралелних институција у једном паралелном свету какав је већ заморио и најтврдокорније на Косову.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Хелена Ранта проговорила о Рачку

Политика   
среда, 22. октобар 2008.

Финска форензичарка, члан комисије ЕУ, наводи у аутобиографској књизи да је извештај о догађају који је био повод агресије НАТО-а на СРЈ писала под притиском, а да ју је Вилијам Вокер, начелник ОСЦЕ, у једном тренутку гађао оловком.

 
Косово и Метохија

Косово и моралност права

Костас Дузинас   
петак, 08. јануар 2010.

Никакав правни аргумент за рат није постојао на Косову, случај постмодерног праведног рата заснивао се на контроверзној евиденцији. Наметљива нелегалност тога рата учинила је од расправе међународних правника о Косову интересантну студију о једном случају, студију о статусу те гране права.

 
Куда иде Србија

Странчарење као кључни проблем!

Момчило Павловић   
четвртак, 11. септембар 2008.
Србија нема национални план и како ствари сада стоје, неће га имати у догледно време, имајући у виду стање у нашем друштву, конфузију која влада, састав онога што зовемо политичком елитом – каже проф. др Момичило Павловић.
 
Косово и Метохија

Срби са Космета „верују“ властима у Београду

Ана Радмиловић   
субота, 02. јануар 2010.

Када власти у Београду кажу Србима са Космета: „немојте да изађете на нелегалне изборе“, Срби са Космета знају да њихова држава заправо жели да каже: „Ми морамо ово да вам причамо, али изађите људи, видите и сами да не знамо шта да радимо са вама“.

 
Куда иде Србија

Политичка неслога разара Србију

Милош Кнежевић   
среда, 17. септембар 2008.

Национални програм није само буквално парче испсисане хатије, него и досегнуто друштвено стање у коме се, поред политичких нијанси и разлика, спроводи уједначена државна и национална политика, којом се штите сви грађани једне земље.

 
Косово и Метохија

На Северу – хладно!

Ана Радмиловић   
уторак, 22. децембар 2009.

Косово је Србија, нико није рекао да није. Осим оних који су плаћени да то раде, да навуку што гласнији бес и лажних и искрених патриота на себе, а одвуку пажњу са онога што се за то време дешава на самом „месту злочина“.

 
Куда иде Србија

Родомрсци коче националну стратегију

Зоран Аврамовић   
среда, 17. септембар 2008.

Од огромног је значаја очување државе и њеног суверенитета. На другом месту је да се очувају националне вредности, интереси Срба који су ван територије наше земље – каже угледни социолог проф. др Зоран Аврамовић.

 
Косово и Метохија

Између међународног права и политике силе

Богдана Кољевић   
уторак, 15. децембар 2009.

То што у Резолуцији 1244 нигде изричито не пише да је сецесија забрањена, никако не може да значи да је дозвољена. Ако усвојимо став да је „све што није изричито забрањено, дозвољено“, онда смо на добром путу ка пуној анархији.

 
<< Прва < Претходна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следећа > Последња >>

Страна 94 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер