среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Петиција против кршења косовског суверенитета

Група источноевропских интелектуалаца   
четвртак, 17. септембар 2009.

Еулекс се понаша као власт у земљи. На врху његове листе приоритета је споразум са Србијом о полицији, судству и царини. То је безочно кршење (фомалног) суверенитета Косове. Mи пружамо подршку протестима коалиције организација Косова против споразума Еулекса са Србијом.

 
Куда иде Србија

"Јужни ток" у геополитичком кључу

Саша Гајић   
уторак, 08. јануар 2008.

Проста рачуница да, ако НИС реално вреди око две милијарде долара, а Руси дају 400 милиона евра у готовини и још толико улажу његову модернизацију, дакле укупно преко милијарде долара, потпуно противуречи Динкићевим изјавама о «продавању у бесцење».

 
Косово и Метохија

Која је сврха нереда у насељу Брђани

Ана Радмиловић   
четвртак, 03. септембар 2009.

Албанци су почели да „изграђују и обнављају“ својa имања у насељу које по подели из 1999. године припада северу, а север припада Србима. То значи да се Албанци полако враћају и на тај део Косова, и уједно, крај приче о подели Косова.

 
Куда иде Србија

Анкета: Шта Србија мора чинити у XXI веку

НИН   
петак, 04. јануар 2008.

Како треба да се развија Србија у XXI веку и шта треба да буду вредности српског друштва ка којима треба усмеравати свеукупну друштвену енергију? Пред читаоцем НИН-а је 17 инспиративних интелектуалних одговора мислећих људи.

 
Косово и Метохија

Како се зове држава чији су држављани Срби са Косова

Ана Радмиловић   
четвртак, 20. август 2009.

Осудити косовског Србина који узима личну карту квазидржаве да је издајник било би врхунско лицемерје. Пре тога требало би осудити бар две трећине Срба „из Србије“ који су по неколико пута мењали партије због много безначајнијих интереса него што је голи живот. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Рамушова правда

Ђорђе Вукадиновић   
четвртак, 10. април 2008.

Постоји теза која се повремено може чути у јавности да је Србија на неки начин и сама крива за такав третман у Хагу , зато што није довољно сарађивала са Трибуналом и није доставила доказе о злочинима Харадинаја, Чекуа и Тачија.

 
Куда иде Србија

Срби између русофилије и русофобије

Драгомир Анђелковић   
недеља, 13. јул 2008.
Србија не може на глобалном плану да буде играч као што је Русија; не може да буде ни изнутра „суверена“ колико та моћна земља. Ипак, може да покуша да остане самосвојна; и да не пристане да буде слепо послушни периферни члан „евроатлантске породице“.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Година злослутног броја

Ненад Кецмановић   
среда, 02. јануар 2013.

Током 2012. околности су се нагло промениле. Мајсторско надигравање са федералним партнерима и међународном заједницом је створило опште уверење да је Српска дефинитивно одбрањена и извана и изнутра. У први план су избила социјално-економска питања. Глобална криза се прелила у регион и запљуснула РС.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

"Латиница" као симптом

Владимир Милутиновић   
четвртак, 08. мај 2008.

Што Латин рече, “укратко”, потка његове емисије је отприлике ова: Круг распада бивше Југославије се завршио, сада треба подвући црту. Хајде да то урадимо овако: ви пристаните да сте ви узрок свега што се ту дешавало.

 
Косово и Метохија

Да ли је рат на Косову био „добар рат“?

Дејвид Н. Гибс   
среда, 08. јул 2009.

Најнепријатнији аспект косовског случаја је то да је најављивана хуманитарна интервенција послужила углавном за повећавање обима злочина. У том погледу, Косовски рат има много заједничког са инвазијом Ирака у 2003. години.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Javni poziv na preispitivanje oslobađajuće presude Srbiji za genocid

NSPM   
четвртак, 17. април 2008.

Pre godinu dana, Međunarodni sud pravde (MSP) presudio je u predmetu Bosne i Hercegovine protiv Srbije tako što je oslobodio Srbiju krivice za neposredno učešće u genocidu u Bosni.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Производња авети

Александар Савановић   
петак, 11. јануар 2013.

Страх режима од бунта није страх од НВО сектора и „спољног непријатеља“, већ од властитог народа. „Прољеће“ којег се боје, није „обојено“ прољеће, већ „побуна гладних“. Покушај да се незадовољство осиромашеног народа етикетира као „дјеловање страног фактора“ не само да је бестидно, већ је акт очајника.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Србима хиљаду година за ратне злочине

Политика   
петак, 18. април 2008.

Статистика о суђењима која су се водила или и даље воде у Хагу и пред судовима за ратне злочине у Србији, Босни и Хрватској показује да су до сада донете пресуде за 699 Срба и укупно 38 Бошњака, Хрвата и Албанаца. Осам Бошњака, 26 Хрвата и тројица Албанаца кажњени су са укупно 298 година затвора.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Вехабијска претња у Федерацији БиХ

Слободан Дурмановић   
понедељак, 07. јануар 2013.

Имамовић наводи да је дужност муслимана да носи оружје, убије невернике и искорени „неверништво или модерну државу и њене законе". Он, такође, наглашава да муслиман не сме живети близу немуслимана и да се мора од њих дистанцирати.

 
Куда иде Србија

Да ли ћемо „урбано“ нестати

Зоран Пријовић   
уторак, 29. јул 2008.

Прочитах данас у новинама (04.07.2008. Вечерње новости) како је један од лидера мађарске коалиције Шандор Пал огорчен зато што га његов колациони партнер Иштван Пастор не консултује док води преговоре са листом „За европску Србију и Војводину“.

 
Косово и Метохија

„Мултиетника“ и Косово

Ана Радмиловић   
недеља, 02. август 2009.

Срби који не знају на коју страну да се окрену, ни коме да верују. Срби које је оставила држава, а у нову албанску државу не смеју и не умеју да се „интегришу“. Дезоријентисани Срби, слуђени опречним информацијама, конфузни као и вести које им долазе са различитих страна – поново сасвим сами. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

"Латиница" - катастрофа једне емисије

Јована Папан   
четвртак, 08. мај 2008.

Изгледа да је једино позитивно у Србији то што постоје људи који о њој говоре негативно – бар за новинаре хрватске телевизије, за које очигледно имају уста само они који су спремни да изговоре оно што је хрватском уху угодно да чује.

 
Косово и Метохија

Да ли Срби треба да изађу на албанске изборе или Тамни вилајет

Ана Радмиловић   
субота, 11. јул 2009.

„Анатема“ коју српски званичници бацају на косовске Србе који у децентрализацији и изборима виде какву-такву шансу за свој опстанак и останак на Косову и Метохији је мач са две оштрице.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Самртно прољеће Милорада Додика?

Емил Влајки   
четвртак, 27. децембар 2012.

Лоше стање у земљи искориштавају они извана који из крајње непринципијелних разлога желе да Додик оде. Постоји много индикација по којима се може закључити да се у РС припрема „наранџасто прољеће“ („наранџасте револуције“ које је оркестрирао Запад).

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Homo-politicus на босанско-балкански начин

Душан Бабић   
недеља, 06. април 2008.

Запишавање територија је био-физиолошка особина паса, која је попримила свој трагикомичан израз у пост-дејтонској БиХ. Од Саве до Јадрана, од Уне до Дрине, ничу инат цркве и џамије као маркирање територија.

 
<< Прва < Претходна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следећа > Последња >>

Страна 98 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер