среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Шта је српски национални интерес данас?

Дебата   
среда, 24. септембар 2008.

У организацији Српске либералне странке и Удружења Срба из Хрватске у просторијама Месне заједнице Теразије 45 у Београду, 19. септембра 2008. године одржана је расправа на тему „Шта је српски национални интерес данас“. 

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шта све чека нову владу Републике Српске

Драган Јеринић   
петак, 08. март 2013.

И опет утопистички став, ако држава не зна или не може да заведе ред преко својих страначких директора, нека то уз добру накнаду препусти неком ко може направити позитивну финансијску рачуницу у "Жељезницама". 

 
Куда иде Србија

Србија треба да стане на ноге!

Јован Пејин   
среда, 24. септембар 2008.

Право на самоопредељење и после распада Југославије Србима није признато. Због тога још увек лутамо између брозовског југословенства, грађанске државе, државе Срба и свих њених грађана и спољнополитичког притиска глобалиста.

 
Косово и Метохија

"Косовски процес" - од великог значаја за међународно право

Лен Ферфеке   
субота, 12. децембар 2009.

Ма колико да је тешко пророковати каква ће бити пресуда МСП, изгледа да Србија ипак има боље аргументе. Ако Србија добије за право – шта ће се онда догодити? Да ли ће Косово потпасти под власт Србије?

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Професор и мандале

Јован Ненадов   
петак, 08. август 2008.

Својом тврдњом да је Недићева држава била једна од “најквислиншкијих држава”, проф. Станковић иде наруку онима који настоје да изједначе “Недићеву Србију” са Павелићевом НДХ. Та тврдња није тачна. Само у специјалним јединицама Vafen-SS ратовало око 320.000 “квислиншких” војника, из свих окупираних земаља изузев Пољске и Србије.

 
Косово и Метохија

Како ће изгледати победа пред Међународним судом правде

Стивен Мајер   
среда, 09. децембар 2009.

Када се све узме у обзир, одлука владе у Београду да покрене овај случај пред Међународним судом правде била је грешка, осим наравно, ако је све време имала циљ да „изгуби” и тако побегне од одговорности, сваљујући је на адвокате.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Улога санскрита у светској револуцији

Милорад Станојловић   
четвртак, 31. јул 2008.

Есеј о страсти, шефа Катедре за историју Југославије Филозофског факултета у Београду, професора Ђорђа Станковића, не би изазвао иоле значајнију пажњу јавности да нисмо историјски и практично сада у Окружном суду у Београду. Хоћемо ли успети да као и други народи из њега изађемо часно и достојанствено?

 
Куда иде Србија

Бити „острво унутар ЕУ окружења“ заправо је најповољнија опција

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 19. август 2011.

Чак и ако се узме да ЕУ јесте спољнополитички приоритет, то се ни у ком случају не може и не сме поредити са нечим што је ствар поштовања Устава, очувања националног достојанства и државног суверенитета.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Попис без пописа и морбидни пут БиХ у НАТО

Саша Бижић   
уторак, 19. фебруар 2013.

Ако се на пољу ангажовања у правцу самосталности РС може говорити о томе да је ријеч о дугорочном циљу, недокучиво је због чега већ сада са обје стране политичке медаље не стигну сигнали да функционери НАТО-а немају због чега да долазе у српску половину БиХ.

 
Куда иде Србија

Доживели смо државну и националну катастрофу

Јовица Тркуља   
субота, 06. септембар 2008.
Раздељени, посвађани, арогантни и искључиви, представници власти су створили код грађана убеђење да је све остало по старом, да нема политичке алтернативе за бољу будућност.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Република Српска и оптужбе за геноцид

Љубиша Ристић   
среда, 20. август 2008.

Термин „геноцид“ се очигледно користи на различите начине. Један је начин „холокауст“, а други „убијање широких размера које врши непријатељ“. Разлика између ова два начина је као између новца са златном подлогом и инфлаторног новца.

 
Косово и Метохија

Поштовани Српски номади и остали

Ана Радмиловић   
недеља, 13. децембар 2009.

Нисам никада написала како су „лоши“ они Срби који су се „окренули Приштини“. Напротив, писала сам како су „лоши“ они који такве називају „лошим Србима“. Њих сам „олајавала“ и, на моју велику несрећу, лично их и упознала.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Није ово Америка

Љиљана Смајловић   
петак, 08. август 2008.

Али ако постоје оправдане сумње да је Хашки суд неправичан (види случајеве Орић и Харадинај), онда је ваљда морално јавно сумњати у моралност изручивања грађана таквом суду? Неће бити да се приврженост европским идејама исказује само послушношћу пред захтевима европских политичара.

 
Куда иде Србија

Очување суверенитета као приоритет

Михајло Марковић   
петак, 12. септембар 2008.

Уколико се у будућности држава озбиљно не позабави демографским порастом, могло би нам се десити да за неколико деценија просто нестанемо са наших простора.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Дискриминација српских жртава у Тужилаштву и Суду БиХ

Слободан Дурмановић   
уторак, 26. фебруар 2013.

Више информација из тог тужилаштва стигло је недавно о злочинима почињеним у логорима “Силос” у Тарчину, ОШ “9. Мај”, “Крупа”, “Игман” и “Храсница”, у којима су злостављани и убијани заточени Срби у периоду од маја 1992. до 27. јануара 1996. године.

 
Куда иде Србија

Србија нема озбиљне политичаре

Мирослав Јовановић   
субота, 06. септембар 2008.

Србија је једно од „најстаријих” друштава у Европи, демографски посматрано, са просечном старошћу од преко 40 година. То је врло озбиљан проблем

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Козметика или дубоки резови у РС

Драган Јеринић   
среда, 20. фебруар 2013.

Тачно је - да се нешто кува, кува се.  Да ли је Влада Александра Џомбића могла у претходном периоду више радити и брже нудити поједина рјешења? Да, и морала је. Јесу ли сви министри оправдали повјерење? Нису. Јавност већ одаво зна гдје шкрипи, од здравства до пољопривреде.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Мир, мир, мир...

Слободан Рељић   
субота, 19. јул 2008.

Кратак курс из новије историје „две Србије” показаће да се подела разрасла, укоренила у мисли, приче, понашања, менталитет. А једно време се издашно у политичкој сфери гајила. Говоримо само о периоду – од пада Берлинског зида – у коме су данашњи миритељи утицали на оно што данас имамо.

 
Косово и Метохија

Не треба писати о интеграцији Срба у косовско друштво – Срби то воле да раде тајно

Ана Радмиловић   
уторак, 01. децембар 2009.

Да ли „интеграција“ подразумева губитак националног идентитета, потпуно нестајање једног народа у асимилацији – питања су која превазилазе тренутак у коме се налазимо.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Мемоари Карле дел Понте

Вилијам Монтгомери   
субота, 19. јул 2008.

Ако било ко озбиљно погледа како је овај регион политички еволуирао последњих десет година, видеће да је један од најзначајнијих фактора била улога коју је играо Међународни кривични трибунал за бившу Југославију.

 
<< Прва < Претходна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следећа > Последња >>

Страна 95 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер