среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Истина и помирење на ex-YU просторима

Ко је и шта заборавио

Мирослав Лазански   
субота, 31. мај 2008.

„Хрватска је 1991. свесно изабрала ризик сукоба са тада војнички јачом страном”, одговорио је на питање у вези са ратом на дубровачком подручју Мило Ђукановић пре неколико година у једној емисији ХРТ-а.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"А он мени нема Босне"

Ненад Кецмановић   
среда, 30. јануар 2013.

Са дугорочнијим политичким прогнозама проблем није у томе колико имају везе са нашом данашњом реалношћу, него баш у томе што настају на основу екстраполације актуелних процеса и не рачунају на велика изненађења за која никад не знамо унапред.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Да ли су Срби мајстори смрти

Маринко М. Вучинић   
уторак, 27. мај 2008.

Очигледно је да ће комеморација у Јасеновцу и даље бити један од највећих и најзначајнијих политичких и историјских изазова за Хрватску и њено суочавање са прошлошћу. Ова реаговања у хрватској јавности само показују до које мере је геноцид осетљиво и комплексно друштвено и историјско питање.

 
Косово и Метохија

Сумњиви Субјекат, Важна Особа, Баш Баш Важна Особа и Други Човек

In Memoriam Ана Радмиловић   
четвртак, 09. фебруар 2017.

Онда сви кажу „никако, никако, тај је Субјекат толико страшан, тај лично убија, возика се градом у својим белим џиповима и пуца кроз прозор, ни реч о њему – тај рукама дави…“ И све тако.

 
Куда иде Србија

Тихи тренутак пред олују

Благоје Миланковић   
среда, 02. април 2008.
Занемаримо неодговорност која није успела да сабере и сажме толико очигледна искуства последњих 20 година у један и исти национални комуникацијони простор као своје знање о истини (већ лимбично постоје одвојена знања и истине, од националних тема до свакодневнице).
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Трибунал, вероватно, није створен да би успео

Џефри Најс   
четвртак, 15. мај 2008.

Коментаришући наводе у књизи Дел Понтеова о трговини органима Срба с Косова, Најс је рекао да никад није чуо о томе и да ратови често изнедре застрашујуће гласине, које, како је рекао, треба опрезно обелодањивати.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Мустафа Церић као „бошњачки султан“

Амир Чамџић   
понедељак, 14. јануар 2013.

Интонација у Церићевом гласу, наглашавање, па чак и јачина у том гласу, некако се доимала као да је он желио у кости утјерати страх свима онима који се данас представљају као бошњачки политички фактори у БиХ. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Карла у кампањи

Ивана Јанковић   
четвртак, 24. април 2008.

Тек што је Карла дел Понте именована на место швајцарског амбасадора у Аргентини, а Срби помислили да их од ње сада дели океан довољно простран да обезбеди да је више никада не виде, бивша тужитељица хашког трибунала вратила се право у центар српске политичке сцене и то управо у тренутку када нас од избора дели само неколико недеља.

 
Косово и Метохија

Коме све одговара да југ Косова буде без Срба

Ана Радмиловић   
субота, 26. септембар 2009.

У праву су чувари српског севера када кажу да албанска држава на Косову није ни замишљена ни створена тако да у њој буде места за Србе. Питање је само како то место створити, како се и којим средствима изборити, како људе сачувати.

 
Куда иде Србија

Косово и Метохија, стабилност Балкана и будућност Србије

Владимир Кршљанин   
среда, 09. јануар 2008.

Дакле, ми већ имамо „НАТО марионетску квазидржаву" на Космету. Шта учинити? 1. Протерати НАТО контролоре из Београда; 2. Забранити партије финансиране из иностранства; 3. Онемогућити да стране владе финансирају домаће организације.

 
Куда иде Србија

Судбински изазов Србије

Милисав Станковић   
уторак, 06. мај 2008.

Да реакција Министарства спољних послова Србије није била адекватна показала је изјава амбасадора САД Камерон Мантера да ће САД „на све начине подржати проевропске странке на предстојећим изборима“. Није тешко претпоставити зашто је у овом случају изостала реакција МСП-а.

 
Косово и Метохија

Еулекс ударна песница за остваривање албанских интереса

Марко Јакшић   
петак, 16. октобар 2009.

У последње време чују се приче, многи размишљају о припајању севера Србији... То никако не може бити компензација за признање осталог дела КиМ, чиме би српска страна изгубила скоро све, а заузврат добила 8 одсто територије.

 
Куда иде Србија

Шта Европска Унија неће учинити за вас

Владимир Краков   
петак, 18. април 2008.

Погледајмо пример Мађарске, нашег северног суседа. Упркос статистичким бројкама које ће нас уверавати у неслућени успон мађарског друштва након приступања Унији, реалност је другачија. Животни стандард Мађара је драстично опао након приступања ЕУ.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Радили смо под притиском

Џефри Најс   
субота, 17. мај 2008.

Морам да у неку руку браним Карлу дел Понте јер је она наследила политику подизања оптужница од претходника, политику која је била хаотична. Трибунал вероватно није ни успостављен да би успео, већ да би пропао, барем тако неки кажу.

 
Косово и Метохија

Коме одговара подела Косова и Метохије?

Ана Радмиловић   
недеља, 04. октобар 2009.

Декларативно, политичари и једне и друге стране залажу се за целовитост Косова, једни као неотуђивог дела Србије (што де факто не функционише већ десет година) а други као независне државе (која ни де јуре ни де факто још увек није успостављена).

 
Куда иде Србија

Једна историјска паралела: јужнословенске и евроатлантске интеграције

Бранислав Р. Ђорђевић   
среда, 02. април 2008.

Паралела између данашњих евро-атлантских интеграција и некадашњих јужно-словенских интеграција заслужује да буде дубље истражена од стране позваних стручњака за то.

 
Косово и Метохија

Платформа Природне Албаније

Кочо Данај   
петак, 02. октобар 2009.

Друга фаза јесте формирање Конфедерације Албанија-Косово, и право на референдум. Истовремено треба развијати и захтев за федерализацију Македоније. Што се тиче проблема Албанаца Ћамеријске крајине, једино правилно решење јесте признавање геноцида над Албанцима.

 
Куда иде Србија

Истрпети пораз, препородити Србију

Добрица Ћосић   
петак, 21. март 2008.

Ја сам решење вековних антагонизама између Срба и Албанаца на Косову и Метохији видео у компромису историјског и етничког права. Тај компромис подразумева право Албанаца да се уједине са својом матицом Албанијом, са територијама на којима су већина.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Случај Насера Орића - нови прилози

Слободан Дурмановић   
понедељак, 21. април 2008.

Да је неко у Хашком трибуналу све ово узимао озбиљно у разматрање, тешко да не би приметио Орићев значајан допринос стварању “ужасних околности” у Сребреници. Но, судије су показале готово очинску осетљивост према Орићу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Празници у "земљи ината"

Ненад Кецмановић   
уторак, 05. март 2013.

Да ли се ипак ради само о инату? Нема ниједног великог догађаја у историји БиХ који су сва три народа доживели на једнак начин, било као датум заједничког тријумфа и поноса, било заједничке патње и страдања, него их је баш сваки раздвајао на победнике и поражене. 

 
<< Прва < Претходна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следећа > Последња >>

Страна 97 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер