петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Кривична пријава против Ивице Дачића

Бранко Павловић   
четвртак, 21. фебруар 2019.

Свако обраћање странцима у вези спремности Србије да мења границу је противуставно и свако предлагање промене границе, макар и само начелно, изван званичне процедуре за промену Устава у којој се тако нешто предлаже, је такође противуставно 

 
Коментар дана

Неразуман народ и премијер "меког срца"

Војислав М. Станојчић   
понедељак, 14. јул 2014.

Као и многи други у Србији, и он је свестан тежине садашњег стања земље, јасно увиђа да су неопходне године и године опоравка да се “стигне до зелене гране”, али, за разлику од осталих и малодушних, никада на губи наду, већ је увек спреман да свој оптимизам преноси и на масе.

 
Културна политика

Живети без телевизије

Слободан Владушић   
петак, 06. август 2010.

Негирајући причу, телевизија негира могућност заједнице да успостави однос између садашњости, прошлости и будућности. Тиме гледаоце осуђује на живот у вечној садашњости, односно на животарење. Слика тог животарења је ТВ пријемник који је укључен и онда када га нико не гледа.

 
Политички живот

Данас највећа опасност за губитак КиМ нису ни Лондон, ни Брисел, ни Вашингтон, ни Приштина - највећа опасност је Александар Вучић!

„Отаџбина“   
понедељак, 18. фебруар 2019.

Грађански протести по градовима Србије и категоричан став Савеза за Србију да решење статуса Косова мора да буде у складу са Резолуцијом 1244 и Уставом Србије спречава Александра Вучића да потпише свеобухватни мировни споразум на који се обавезао још пре седам година када је долазио на власт.

 
Преносимо

Евроатлантске или евроазијске интеграције

Емил Влајки   
четвртак, 10. новембар 2011.
Да између Бошњака/Муслимана и Америке постоји "нека тајна веза", међусобна љубав која је Бошњацима омогућила да имају привилегирани положај али и мржња због глобалне америчке политике према исламу, потврдили су многи бошњачки интелектуалци.
 
Економска политика

Да ли је Обамина администрација погрешила у спасавању великих банака?

Џозеф Стиглиц   
понедељак, 15. јун 2009.

Сматрам да је Обамина администрација подлегла политичком притиску и паници великих банака. Као резултат, администрација је побркала спасавање банкара и њихових акционара са спасавањем банака.

 
Савремени свет

Ирачке трупе улазе у Мосул

Ђанандреа Гајани   
петак, 04. новембар 2016.

Поред осталог, Турци, који су већ постројили један механизован батаљон на северу Ирака, поставили су још 30 оруђа – тенкова и артиљерије – на ирачкој граници и није јасно да ли ће она бити употребљена за битку у Мосулу или за нападање курдских сиријских милиција (повезаних са ПКК) у граничној зони Синџира. 

 
Преносимо

Обама врши гори терор од Буша

Ноам Чомски   
субота, 05. новембар 2011.

"Политика Бушове администрације укључивала је отмице осумњиченика и њихово одвођење у тајне затворе гдје, као што знамо, нису с њима баш лијепо поступали. Али Обамина администрација довела је ту политику до ескалације: не отимају их, већ их убијају".

 
Културна политика

ЕГЗИТ – политизација (без)излаза

Саша Гајић   
четвртак, 14. јул 2005.

Осокољенo вишегодишњим симболичким успехом политизације фестивала, идеолошко крило НВО сектора видело је добру шансу да своје идеје пласира кроз „мит о Егзиту“ и послужи актуелној камапањи „сребренизације Србије“.

 
Савремени свет

У ваздуху се осећа мирис Трећег светског рата - Верујемо Русији, Саудијци су нудили помоћ у замену за раскид односа са Ираном, Запад је врло успешан у обради јавног мнења (II)

Башар ел Асад   
недеља, 23. октобар 2016.

До доласка Русије, без обзира на то што је овде деловала тзв. америчка коалиција чије акције делују илузорно, ништа није било урађено. Исламска држава и Ал Нусра су напредовали, имали су велики број бораца. Поред тога, врбовање терориста се само појачавало.

 
Савремени свет

Годишњица пада Берлинског зида - ново "ресетовање" историје

Ђорђе Милошевић   
недеља, 06. новембар 2016.

Михаил Горбачов није одмах реаговао на ово писмо. Отпутовао је у Берлин и примио диплому почасног грађанина. Касније је изјављивао како "не схвата" оптужбе Егона Кренца и како бивши источнонемачки функционер "није у праву". Многе чинењице демантују тврдњу Горбачова да "другачије није могло бити" , да је "урадио све што је могао" и да су они који су дошли после њега криви за све негативне последице које су проистекле из пораза у хладном рату.

 
Преносимо

Ко су вахабије, како су дошли у Европу и шта је позадина њиховог делања?

Милан Динић, Андреј Димитријевић   
субота, 12. новембар 2011.

Како тврди наш познати исламолог Дарко Танасковић у књизи Неоосманизам, Турска на Балкану води и сопствену верску политику, преко Директората за верска питања који успоставља тесну сарадњу с локалним исламским заједницам.

 
Економска политика

Државно шибицарење

Љубиша Спасојевић   
уторак, 16. јун 2009.
Замислимо сад једну сасвим нестварну ситуацију, у нестварној држави, да прави шибицари варају оне који их штите и обавештавају о доласку полиције, а полицајце од којих су добијали шамаре и пендречење, дочекују са пријатељским осмехом, и са осмехом и захвалношћу дају велики део плена.
 
Савремени свет

Планетарни шарм обострано корисне сарадње

Бранко Жујовић   
субота, 05. новембар 2016.

 За Србију је од највеће важности то што Кина партнере не условљава политички, већ инсистира искључиво на обострано корисној сарадњи. Стога не чуди што се Београд у формату 16+1 осећа комотно. Иако не спада међу највеће земље централне и источне Европе, Србија је један од лидера у сарадњи ових земаља са Кином.

 
Културна политика

EГЗИТ – алтернатива која нема алтернативу

Владимир Стојановић   
среда, 14. јул 2010.

Овакав фестивал погодује друштвеној атмосфери у којој се музички укус инструментализује у политичке циљеве, и отвара могућност да се повуче демаркациона линија која најмање има везе са самом музиком а највише са, поделом на Прву и Другу Србију.

 
Политички живот

Који су то скривени и нимало наивни циљеви изненадне изборне пропагандне кампање Вучића?

Александар Михаиловић   
среда, 13. фебруар 2019.

 "Као амерички амбасадори у Београду и Приштини уверени смо да трезвено политичко вођство које има визију може довести до свеобухватног споразума Србије и Косова, у чијем средишту би било узајамно признавање. Тај успех би положио темеље мирније и напредније будућности свих народа у овом региону", поручили су Коснет и Скот. Двојица амбасадора изразила су уверење да је споразум могућ и додали да је председник САД већ позвао председнике Србије и Косова Александра Вучића и Хашима Тачија у Белу кућу "да обележе тај успех чим до њега дође", дакле, „договор“ се унапред зна, у питању су две државе и два председника

 
Коментар дана

Приче о жртвама нико не шерује

Милка Љубичић   
понедељак, 07. јул 2014.

Убијени који се воде као нестали, дакле, само су проблем њихових породица, власти ће и даље избегавати да се тиме баве јер то значи подсећање на нешто што би они радо да избришу из памћења, свог и колективног.

 
Економска политика

Џенерал моторс

Бранко Павловић   
понедељак, 08. јун 2009.

САД не желе да управљају у GМ на основу већинског власништва. Зашто је добро да менаџмент буде ван контроле већинског власника? Суштински, менаџмент није под контролом акционара када је тај број превелики и то је једно од горућих структурних питања савремене тржишне економије.

 
Политички живот

Противуречности протеста у Србији – нема демократије без социјалне правде

Мирослав Самарџић   
петак, 08. фебруар 2019.

До сада су протести у Србији углавном били ограничени на постављање најопштијих захтева у вези са демократијом и медијским слободама,  уз готово потпуно игнорисање социјалних проблема, као што су сиромаштво, незапосленост, одсуство заштите и права на раду и сл..

 
Преносимо

"Четврти рођендан најмлађе државе на Балкану"

Е-новине   
субота, 18. фебруар 2012.

Косово је до сада признало 86 земаља света. Од пре неколико дана најмлађу државу на Балкану признао је Хаити, а чека се и да исто учини Нигерија. Међу земљама ЕУ, свега пет држава није прихватило независност Косова

 
<< Прва < Претходна 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Следећа > Последња >>

Страна 162 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер