петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Економија, моћ и рационалност

Младен Козомара   
среда, 07. јул 2010.

Глобална економска и друштвена криза која се шири последњих година поново отвара питања која су изгледала закључена са тријумфом економски и технолошки “еманципованог” дела човечанства.

 
Политички живот

О глуми, мајмунима и људима – и две чињенице које ипак показују пут

Миланко Шеклер   
петак, 25. јануар 2019.

Када нема одговорности - нема ни кривице,

када нема кривице - нема ни злочина (грешке)

када нема злочина (или грепке) - нема ни жртве (ни оштећеног)

Хана Арент

 
Коментар дана

Ко се боји Шешеља још?!

Смиљана Видић   
понедељак, 30. јун 2014.

Само му још недостаје Шешељ који извлачи његов најпрљавији веш у, рецимо, Утиску недеље. Ипак, да је Запад заиста желео да дестабилизује ову власт, пустио би Шешеља који месец раније, током предизборне кампање.

 
Економска политика

Време за очување европског јединственог тржишта

Волфганг Минхау   
четвртак, 04. јун 2009.

После повлачења банака у ровове националног тржишта, сада смо сведоци сличног тренда и код произвођача аутомобила. Јединствено тржиште је још увек ту, на папиру, али у стварности бива поткопавано.

 
Савремени свет

Руски ракетни системи ојачавају сиријску армију

Николај Сурков   
среда, 19. октобар 2016.

Према оценама стручњака, „Панцир“ је фактички систем средњег радијуса дејства – домет паљбе од 20 километара, омогућава му да у Сирији успешно замени застареле ракетне системе С-125 совјетске производње. Са слањем у Сирију још десет система, а такође и допунских радарских станица и командних места, могућности снага ПВО очигледно ће порасти.

 
Преносимо

Луткарско позориште Европске уније

Милан Милошевић   
четвртак, 17. новембар 2011.
Син банкара из Варезеа у Ломбардији Марио Монти завршио је постдипломске студије на Универзитету Јејл, код нобеловца Џејмса Тобина, кејнзијанца, заговорника владиних интервенција ради избегавања рецесије и опорезивања међународних трансакција.
 
Културна политика

Туризам - лажни рај корпоративног света

Саша Гајић   
понедељак, 30. јул 2007.
Малограђанин воли летовање и разнежи се на скоро сваки помен мора. На њему је он све оно што заправо није – докон и словентан, опуштен и задовољан. Коначно у могућности да има простора и времена да се позабави собом и својим ближњим.  

 

 
Савремени свет

Алепо – примирје које нико не жели

Ђанандреа Гајани   
четвртак, 06. октобар 2016.

 За Москву и Дамаск, напротив, становништво је одушевљено идејом да буде ослобођено од јарма џихадиста који користе цивиле као људски штит, постављајући положаје и командна места близу кућа и болница.

 
Преносимо

Свађа уз Оду радости

Милан Милошевић   
четвртак, 27. октобар 2011.

Из Вашингтона, амерички председник Барак Обама је прилично оштро притискао европске лидере да донесу одлуке пре самита Г20 почетком новембра, тврдећи да евро-криза оптерећује глобалну економију

 
Економска политика

Растанак тржишта и западног света

Кристијан Екер   
субота, 30. мај 2009.

Присуствујемо растанку између тржишта и западног света, између капитализма и средње класе, која се због тога топи као снег на сунцу. Како могу државе да гарантују пензије и друге услуге ако предузетници више не желе да плаћају високе порезе?

 
Економска политика

БРИК, година прва

Милан Пурић   
петак, 05. јун 2009.

Већ само окупљање четири земље – Бразила, Русије, Индије и Кине – било је јасан сигнал да су униполарна времена прошла. Ови војни, економски и демографски џинови својим свеукупним капацитетима ставили су пред свршен чин Америку и њене савезнике.

 
Савремени свет

У ваздуху се осећа мирис Трећег светског рата - Запад се не мири са независнoшћу било које државе, била то мала Сирија или велика Русија (I)

Башар ел Асад   
четвртак, 20. октобар 2016.

 Сирија је независна држава, а Запад се никада неће помирити са независношћу било које државе, небитно да ли је то мала Сирија или велика Русија... У чему је њихов проблем са Русијом? Зато што она штити своје право да каже „да“ или ,,не“. А Запад хоће да се њему стално повлађује. Такав је и проблем Сирије са Западом

 
Културна политика

Где се дедоше ти интелектуалци?

Слободан Рељић   
петак, 02. јул 2010.

Ово је време за практичне ствари. Криза која је коначно објављена у Волстриту у јесен 2008.  „појела“ је и последње остатке поверења у „струку и науку“.

 
Политички живот

Кула СНС власти, саграђена на страху, лажима, медијима, парама, криминалу, претњама и притисцима, почела да пада

Драган Ђилас   
понедељак, 21. јануар 2019.

Наш заједнички циљ је држава у којој владају закони, а не батинаши, институције које штите интересе грађана а не странака, слобода мишљења и изражавања за све а не само за председникове људе. Потребна нам је држава по мери грађана, а не једног човека.  

 
Коментар дана

Видовдан и сарајевска „мулти-култи“ дешавања

Душко Бошковић   
петак, 27. јун 2014.

Најновији догађај је „Стољеће миран након стољећа ратова“ и то баш на дрвени српски празник Видовдан. Сарајлије и његове госте ће у част стољећамира забављати ни један други оркестар него баш војни. Дивна симболика за мирнодопско стољеће које нам се указало.

 
Економска политика

Пријем Косова у ММФ

Дејан Мировић   
понедељак, 01. јун 2009.

Главни аргумент прозападних власти у Београду је био да ако би Србија престала да плаћа дуг ММФ-у, то би било формално признање да Косово није део Србије. Србија ће наставити да плаћа дуг Косова и након пријема у ММФ!

 
Политички живот

ММФ је Вучићев саучесник у уништавању Србије - он светским званичницима поклања по нешто од онога што отима од грађана Србије и зато га радо виђају и воле

Драган Ђилас   
понедељак, 18. фебруар 2019.

Вучић је од Кине узео неколико милијарди долара кредита, које зове инвестицијама, плус им је дао РТБ Бор без пара. Арапима је дао Карађорђево, ПКБ, ЈАТ и велики део Београда, америчком Бехтелу градњу ауто-пута без тендера чија је цена са 500 порасла на 800 милиона!

 
Коментар дана

Жан Клод Јункер као нова јабука немачко-британског раздора

Младен Ђорђевић   
четвртак, 19. јун 2014.

Идеја да грађани ЕУ преко директно изабраних представника имају важан утицај на избор ЕК представљена је као својеврсна „демократска еволуција ЕУ“, али пракса много више оправдава став да се у Бриселу учвршћује бирократско чудовиште чија конструкција постаје све компликованија и гломазнија и све даља од обичног грађанина.

 
Културна политика

Брендирање забаве

Лука Баљ   
среда, 30. јун 2010.

Тема овог романа јесте и један вид естрадности, карневализације живота на широком плану, коју прате појаве неприхватљиве са традиционалног вредносног становишта и позиција развијене културе, али појаве које се могу регистровати и у естрадности, на пример, холивудског типа.

 
Савремени свет

Сећање на један историјски догађај - Немачка и свет више никада неће бити исти

Ђорђе Милошевић   
понедељак, 03. октобар 2016.

 Било како било, свидело се то некоме или не, Немачка је данас економски, политички и свакакав други гигант; "прва виолина" Европе и једна од првих у свету. Њен глас и њен утицај, њена снага и њена моћ, чују се и осећају не само у Европској унији него и широм Европе и света. У неким доменима то, нажалост, није  у најпозитивнијем смислу али, како изрека каже - сила Бога не моли.

 
<< Прва < Претходна 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Следећа > Последња >>

Страна 163 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер