субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Kако од једне европске књижевности начинити зулу књижевност

Слободан Владушић   
уторак, 01. јун 2010.

Конкурс дакле, уређује једну морбидну ранглисту жртви по којој су оне из '96 већи скандал од оних из '99, или од оних из 1914. или рецимо, 1941. године?

 
Политички живот

Борба за душу антирежимских протеста, или може ли се Вучић рушити без Косова

Никола Танасић   
субота, 13. април 2019.

Да ли је, дакле, могућ антирежимски протест без Косова? Није! Питање Космета не само да представља жижну тачку свих непочинстава, махинација, и злодела актуелних власти, не само да стоји у темељу системског гажења уставних и законских права грађана Србије које се затим преносе на све остале домене политике, него истовремено представља централно политичко питање Србије и српског народа

 
Коментар дана

Видовдан и сарајевска „мулти-култи“ дешавања

Душко Бошковић   
петак, 27. јун 2014.

Најновији догађај је „Стољеће миран након стољећа ратова“ и то баш на дрвени српски празник Видовдан. Сарајлије и његове госте ће у част стољећамира забављати ни један други оркестар него баш војни. Дивна симболика за мирнодопско стољеће које нам се указало.

 
Културна политика

Неко је прошао овим путем

Желидраг Никчевић   
недеља, 30. мај 2010.

Љубишина проза је народ малих прича. То није космополитизам који карактерише западњачки модернитет, који се односи на обавезно превазилажење регионалног у корист општег, грађанског. Ми то заборављамо јер смо с властитом прошлошћу повезани све тањим нитима.

 
Политички живот

Левица има избор - или "популизам" или небитност

Зоран Ћирјаковић   
недеља, 07. април 2019.

Будућност српске левице је везана за једно питање, које је, бојим се, само наизглед једноставно. Требало би да га себи постави свако ко верује у солидарност, друштвену једнакост и праведну расподелу, коме је срце на страни оних који су на друштвеном дну или мало изнад њега. Шта ми је главни циљ – врло, „грађанско“ Ја или добробит пониженог народа? Нажалост, не може и једно и друго.

 

 
Коментар дана

Жан Клод Јункер као нова јабука немачко-британског раздора

Младен Ђорђевић   
четвртак, 19. јун 2014.

Идеја да грађани ЕУ преко директно изабраних представника имају важан утицај на избор ЕК представљена је као својеврсна „демократска еволуција ЕУ“, али пракса много више оправдава став да се у Бриселу учвршћује бирократско чудовиште чија конструкција постаје све компликованија и гломазнија и све даља од обичног грађанина.

 
Културна политика

Књижевне сабласти

Василије Милновић   
недеља, 23. мај 2010.

„Замрзавајући“ у одређеном оквиру оно што је жива писана реч и непрекидна игра означитеља, како би то Дерида назвао, савремене књижевне сабласти претварају књижевност у политичког монструма, чиме она постаје још једна цртица из либерално-демократског павиљона српске свакодневне политике.

 
Савремени свет

Тећи ће још много крви у Турској

Ђанандреа Гајани   
уторак, 03. јануар 2017.

Отуда, нема само Исламска држава снажне мотиве да удара и дестабилизује Турску, која је постала непријатељска такође и за борце бившег фронта Ал Нусра и различите салафитске покрете који су поражени у Алепу, као и за Саудијску Арабију и Катар, који су много труда и новца уложили у Турску, како би се оборио режим у Дамаску.  

 
Преносимо

Евроатлантске или евроазијске интеграције

Емил Влајки   
четвртак, 10. новембар 2011.
Да између Бошњака/Муслимана и Америке постоји "нека тајна веза", међусобна љубав која је Бошњацима омогућила да имају привилегирани положај али и мржња због глобалне америчке политике према исламу, потврдили су многи бошњачки интелектуалци.
 
Економска политика

Чека нас дуг опоравак од глобалне несреће

Мајкл Боскин   
понедељак, 04. мај 2009.

Током Велике депресије тридесетих година било је уобичајено за западне интелектуалце да се окрену комунизму и централном планирању као леку за све. Неки се никада нису вратили са тог интелектуалног путовања, упркос пропасти комунизма.

 
Економска политика

Пакети антикризних мера најзначајнијих држава ЕУ

Јован Б. Душанић   
уторак, 05. мај 2009.

Посматрана у односу на БДП, најзначајнија буџетска средства предвиђена су антикризним програмом СР Немачке. Но, ако се овим мерама додају и друге (докапитализација банака, државне гаранције и сл), онда је Француска предвидела највећу укупну суму средстава. 

 
Савремени свет

Шта би са "великом идејом" Европске уније?

Џенифер Ранкин   
субота, 11. фебруар 2017.

Европска унија би могла остати уточиште напретка, мира и демократије, али утисак трајне кризе узима свој данак у области основних вредности. Можда је Споразум Брисела с Анкаром и оптерећење враћањем избеглица из Грчке назад у Турску произвео терет унутрашње невоље Европске уније који је њу оптеретио много више од „Брегзита“.

 
Преносимо

Да ли се преношењем надлежности од Војводине прави држава у држави

Коста Чавошки   
недеља, 27. новембар 2011.

Питање уставности већег броја одредаба Закона о утврђивању надлежности АП Војводине изнова вам пружа могућност да формулишете одговарајућу уставну доктрину коју би примењивали и у потоњим сличним случајевима, којих ће сигурно бити.

 
Економска политика

Како побољшати ликвидност српске привреде

Дејан Миљковић   
уторак, 05. мај 2009.

Предлог за ублажавање неликвидности веома је једноставан и најбоље ћете га схватити ако замислите процес прављења шнеа од два беланца! Поента је у механизму мултипликације (процес мућења), који би временом креирао додатни квалитет (шлаг пену).

 
Савремени свет

О Трампу, фашизму и "руским хакерима"

Никола Танасић   
среда, 04. јануар 2017.

Ако у наше време постоји пример Екове 8. тачке о „прејаком и преслабом непријатељу“, он не може бити убедљивији од слике „руског хакера“, „лудака на челу Северне Кореје“ или „исламског терористе“. Механизми којима се ови пропагандни симулакруми пласирају у међународну јавност, а свака њихова критика проглашава за „лажне вести“ и „манипулације руских плаћеника“

 
Преносимо

Ко су вахабије, како су дошли у Европу и шта је позадина њиховог делања?

Милан Динић, Андреј Димитријевић   
субота, 12. новембар 2011.

Како тврди наш познати исламолог Дарко Танасковић у књизи Неоосманизам, Турска на Балкану води и сопствену верску политику, преко Директората за верска питања који успоставља тесну сарадњу с локалним исламским заједницам.

 
Политички живот

Вучић и руске санкције - "спасиба за дружбу"

Драгана Трифковић   
среда, 03. април 2019.

Због тога сваки пут када Александар Вучић изговори: „Србија никада неће увести санкције Русији“ неко треба да му објасни да нису Руси баш толико наивни, колико он мисли да јесу. То што су толерантни на глупости је већ друго питање.

 
Коментар дана

Ирак као америчка жртва и марионета

Владимир Јевтић   
среда, 18. јун 2014.

Aмерички председник Барак Обама разматра војну интервенцију против џихадиста док они заузимају град за градом. У Персијски залив већ је упућен један амерички носач авиона. Али то је америчка игра од самог почетка. Американци стратешки не дозвољавају да Ирак постане једна мирна и целовита држава јер би тада брзо потпала под утицај Ирана.

 
Културна политика

Сретен Угричић као демистификатор српства

Маринко М. Вучинић   
недеља, 23. мај 2010.

Срби имају срећу што се Сретен Угричић користећи лик Луде подухватио списатељског посла да им каже да они не воле истину и да зато робују „Принципима“ који их воде у даљу несрећу. Тек када буду прихватили истину моћи ће да уђу у посвећени круг цивилизованих народа.

 
Политички живот

НАТО, САД и Русија на насловним странама српске штампе: Производња страха ради предаје Косова – зли НАТО и добри Трамп, Руси и Амери се договорили, чекамо Путина

НСПМ   
среда, 10. април 2019.

И док чекамо велики светски сукоб, уздајући се у Москву, а мало мање у Пекинг, ни једна недеља не прође, а да неки од таблоида не најави скору испоруку наоружања из Русије - ракетног система, авиона, тенкова, хеликоптера и оклопних возила. 

 
<< Прва < Претходна 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Следећа > Последња >>

Страна 169 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер