петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

Колико Ујгури могу дестабилизовати Кину?

Слободан Јовановић   
понедељак, 10. март 2014.

Оно што додатно наводи на чињеницу да је у питању био терористички напад који је био усмерен на кинеске грађане јесте чињеница да су се најмање два путника укрцала на авион са лажним пасошима који су украдени на Тајланду. Осим тога, контролори лета су приметили да је авион почео да се враћа на аеродром са кога је полетео све док није мистериозно нестао са радара.

 
Економска политика

Решење кризе је у штампарским пресама

Борислав Ђаковић   
понедељак, 13. април 2009.

У Сједињеним Државама имамо потпуно нову школу и зове се Зимбабвеанска школа. И то је монетарна политика коју Сједињене Државе спроводе. Ако нешто крене наопако – штампај. Ако се не поправи – штампај више. Ако ствари постану још горе – штампај више.

 
Савремени свет

Хомоколонијализам после Орланда и амерички председнички избори

Зоран Ћирјаковић   
четвртак, 23. јун 2016.

За разлику од становника Запада, нама – "Осталима" – није дозвољено да сами пишемо своје историје и мењамо друштвене односе. Остали смо објекти неоколонијалних интервенција, наводно спасилачких и цивилизаторских мисија које су данас снажно ослоњене на различите аутоколонијалне актере.

 
Преносимо

Соња Лихт, сива еминенција Тадићеве дипломатије

Славко Живанов   
уторак, 30. август 2011.

Дошло је до пресељавања штаба за вођење дипломатије из министарства спољних послова у председнички кабинет, а Соња Лихт управља српском спољном политиком из сенке, без легитимитета.

 
Економска политика

Учинити банкарство досадним

Пол Кругман   
понедељак, 13. април 2009.
Досадно банкарство би значило и сиромашније банкаре, а финансијска индустрија и даље има много пријатеља на високим позицијама. Али то је и питање идеологије. Упркос свему што се догодило, много људи на позицијама моћи и даље брка финансије егзибиције са економским напретком.
 
Савремени свет

Хоће ли бити револуције у Русији?

Ана Макарова   
уторак, 21. јун 2016.

Он је подвукао да ако дође до преврата, кривци нису они који су га организовали, већ углавном они који сада имају власт. Они су морали да спроводе дубоке системске реформе током последњих година, које иначе нису спроводили, појаснио је блогер узрок таквог стања ствари.

 
Преносимо

Све се врти око Немачке

Андреј Ивањи   
четвртак, 25. август 2011.

Упркос противљењу Немачке, ЕЦБ је само у седмици пре 12. августа за 22 милијарде евра купила државне обвезнице дуговима оптерећених земаља еврозоне како би их финансијски подупрла. Иако ЕЦБ детаље не објављује, стручњаци тврде да су том приликом углавном купљене обвезнице Италије и Шпаније.

 
Економска политика

Кад ће отићи криза?

Милан Пурић   
четвртак, 23. април 2009.

Шта је све потребно да светска економска криза (СЕКА) пређе из малигног у бенигно стање? Докле ће код нас СЕКА да траје? Како у скоро свему каснимо, наше извлачење трајаће бар пет година. Осим ако се не деси чудо да се сви Срби око нечег сложе. 

 
Коментар дана

Далај-лама - борац за људска права или вук у јагњећој кожи?

Владанка Раковић   
среда, 26. фебруар 2014.

Иако је већ више од пола века у егзилу, Дала-лама ужива огромно поштовање међу Тибетанцима у Кини, а ако уопште и дође до наставка дијалога са Пекингом, врло је вероватно да ће, сада већ седамдесетдеветогодишњи Далај-лама, због ауторитета којим располаже морати да поново преузме политичку улогу у овом дијалогу.

 
Културна политика

Оскар за НАТО

Миодраг Зарковић   
среда, 10. март 2010.

У "Катанцу за бол" моралног преиспитивања нема ни у траговима. Протагонисти доживљавају службу у Ираку као опасну и постављају се према њој зависно од тога да ли су спремни да се суоче са њеним ризицима, али нико не размишља о оправданости њиховог боравка у Багдаду, или војне окупације уопште.

 
Културна политика

Ходати усправно

Марио Калик   
понедељак, 05. април 2010.

Није претерано рећи да је професор жртвовао властити живот зарад идеја у које је веровао. И сигурно би поживео још много да је своје последње године провео онако како већина људи из његове генерације проводи, у затишју и спокоју.

 
Политички живот

Приче о томе како ћемо у неким другачијим светским околностима да вратимо мило за драго су приче за малу децу

Александар Вучић   
понедељак, 10. септембар 2018.

Приче о томе како ћемо у неким другачијим светским околностима ми да им вратимо мило за драго, а тај тренутак само што није дошао, су приче за малу децу. Испричане и са трагичним крајем

 
Коментар дана

Чувајмо се амбасадора, нарочито када нас хвале

Војислав М. Станојчић   
уторак, 11. март 2014.

Није тешко закључити шта наше учитеље и надзорнике највише узнемирава и наводи да нам упућују оштре замерке и упозорења. Дешава се то у оним изузетно ретким тренуцима када Влада Србије покушава да се одупре њиховом наметању неповољних услова по нашу земљу, те је сасвим разумљиво због чега су незадовољни.

 
Културна политика

Књижевност у сенци бестселера

Маринко М. Вучинић   
недеља, 21. март 2010.

Проблем настаје када наши најчитанији писци настоје да се њихова успешна „литература“ третира не само као производ одређене медијске и маркетиншке машинерије, већ као респектабилна књижевност која успоставља одређени стандард.

 
Политички живот

Срушићемо ову фашистичку власт

Драган Ђилас   
четвртак, 06. септембар 2018.

Живимо у земљи из које одлази 73.000 људи годишње. Живимо у земљи у којој људе убеђују да је 25.000 динара супер плата. Живимо у земљи у којој је криминал на сваком ћошку. Живимо у земљи апатије и безнађа, где људи не верују да ће икада бити боље

 
Коментар дана

Држава, народ - и раја

Александар Дикић   
субота, 08. март 2014.

Свака држава има своје елементе и, рекло би се, онако како појединци осећају своју припадност у тој држави, такав је и квалитет тог система елемената. Ако бисмо симплификовали ствари до краја, онакав однос какав појединци имају према ономе ко персонификује државу, таква је заправо и та држава.

 
Културна политика

Ксенија – одлазак краљице

Зоран Грбић   
четвртак, 18. март 2010.

Ксенија је била провокативна, дрчна, понекад безобразна, али увек своја, јединствена. Људи из медија су волели да потенцирају баш те аспекте њене личности. Али она је наравно била више од тога. Ксенија је била најобичнија од свих необичних девојака.

 
Савремени свет

Пољска као ударна песница НАТО пакта према Русији

Слободан Јовановић   
недеља, 12. јун 2016.

За време постојања Варшавског уговора Пољска је била најважнија чланица тог уговора сем СССР-а. Имала је најбројнију армију опремљену са јаким оклопно-механизованим и артиљеријско ракетним јединицама.

 
Преносимо

Томислав де Гол

Љиљана Смајловић   
четвртак, 27. октобар 2011.

Када је Коштуница одбио да буде "српски Де Гол" који ће Косову дати независност, Вашингтон и Брисел су своје наде и стрепњу пренели на Тадића, а још пре пар година су почели да с истим амбицијама меркају и Николића.

 
Економска политика

ММФ против Србије

Дејан Мировић   
недеља, 12. април 2009.

Од овог дугорочног процеса економског израбљивања Србије као неоколоније, неће имати само корист ММФ, већ и друге организације повезане са ММФ. Тако ће Србија бити све сиромашнија а ЕУ, западне банке и САД које стоје иза ММФ све богатији.

 
<< Прва < Претходна 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Следећа > Последња >>

Страна 172 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер