среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Политика деструкције

Зоран Ћирјаковић   
четвртак, 19. фебруар 2009.

Стављање привреде под власт државе, главни рецепт којим се западне земље боре против економске кризе која добија размере катастрофе, имао би у Србији трагичне последице. Политичка Србија, и “европска” и “народњачка”, државу схвата као средство за финансирање партија и брзо богаћење појединаца.

 
Савремени свет

На Блиском истоку је још све отворено

Дарко Танасковић   
субота, 07. април 2012.

Идеја о томе да би уставно секуларна и демократска савезничка Турска требало да буде узорни модел за све земље исламског света одавно је блиска одређеним политичким и академским круговима на Западу, а првенствено у САД.

 
Преносимо

Заводљиви баук државне протекције

Никола Врзић   
четвртак, 19. фебруар 2009.

Док српски министри најављују државну помоћ италијанској ауто индустрији, владе широм света окрећу се прокаженом економском национализму како би своје грађане заштитиле од последица светске економске кризе.

 
Савремени свет

Из Босне у Сирију, понавља ли се историја?

Бенџамин Схет   
субота, 31. март 2012.

Важно је запазити да су – како у Босни, тако и у Сирији у ствар уплетени и најамници из више арапских земаља, повезани са Ал Каидом. Они су у Сирији интегрисали “опозицију“, коју најважнији западни медији проглашавају жртвом владиних удараца.

 
Преносимо

Београд и Нови Сад: Дани судбоносних одлука

Слободан Владушић   
недеља, 15. фебруар 2009.

И тако се међу војвођанским Србима појавила идеја да су они Војвођани, а не Срби. Симболички капитал нуди неопходну материјализацију једног, заправо немогуће сиромашног “идентитета”.

 
Савремени свет

Опроштај Медведева и Обаме у сенци америчких председничких избора

Ђорђе Милошевић   
среда, 28. март 2012.
Обама је у том контексту поменуо уговор о смањењу офанзивног нуклеарног наоружања ,,који је допринео да је смањи нуклеарни арсенал, што ће допринети јачању мира и безбедности не само међу нашим земљама него и у свету’’.
 
Преносимо

Коме одговара председник

Душан Павловић   
недеља, 15. фебруар 2009.

Није незамисливо конструисати механизам по коме би скупштина само покретала питање поверења председнику, а грађани донели коначну одлуку на референдуму.

 
Савремени свет

Нова зора Муслиманског братства

Ромео-Никола Поповић   
среда, 28. март 2012.
Вашингтон је годинама заговарао идеју о демократизацији арапског света по угледу на САД и ЕУ, надајући се да ће на тај начин сачувати утицај над земљама у којима су владали „пријатељски диктатори“, а можда га и проширити на „отпадничке државе“ у региону.
 
Преносимо

Смрт парламента

Милорад Вучелић   
понедељак, 09. фебруар 2009.

Крунски аргумент наших антипарламентараца је да се у „Скупштини посланици само свађају“. Али да није било „свађа“ и упорног „ратног хушкања“ Черчила у британском парламенту, Хитлер би можда несметано покорио свет.

 
Савремени свет

Авганистан и дуготрајни рат

Џорџ Фридман   
субота, 24. март 2012.

За талибане две ствари су једнаке. Као прво, они се боре за своју домовину и то у својој домовини. Американци се боре за своју домовину у смислу да се боре против тероризма, али та борба након одређеног времена постаје апстракција.

 
Политички живот

Људска права и међународни кривични трибунали – случај Шешељ

Дејан Мировић   
понедељак, 09. септембар 2013.

Суђење у Макси процесу одржано је у судници у бункеру, који је имао чак и противваздушну одбрану. Такође, у великој опасности налазио се и главни сведок Томазо Бушета. То најбоље показује податак да су пре суђења убијена његова два сина, зет и други бројни чланови његове породице.

 
Коментар дана

Држава лопова

Младен Ђорђевић   
понедељак, 16. новембар 2009.

Често се говори да је Србија ушла у 21. век без дефинисаних граница и без државне и националне стратегије, али то, чини се, није ни потребно. Није више важно каква ће и колика ће бити Србија док у њој може да се краде, а за протекле две деценије створена је држава лопова.

 
Политички живот

Гузенбауер јуче, данас, сутра

Миланко Шеклер   
петак, 06. септембар 2013.

Ми смо за њега народ убица и терориста. То је Гузенбауер већ свима објаснио и он нема шта тамо више по белом свету да објашњава. Он је тај део промоције Србије обавио потпуно волонтерски и бесплатно! Али сада за овај део промоције такве Србије у самој Србији, е то не може бесплатно, то ипак морамо ми да платимо!

 
Коментар дана

Сафари Хелсиншког одбора на Косову

Маринко М. Вучинић   
петак, 13. новембар 2009.

Чиста идила, слобода кретања обезбеђена је вероватно за активисте „Хелсиншког сафарија“ који нам ситуацију на Косову представљају као велико Потемкиново село. Зашто се на то њихово безбедно Косово није вратио већи број прогнаних Срба?

 
Политички живот

Ко другоме Земун копа, сам у Београду пада

Зоран Грбић   
уторак, 24. септембар 2013.

Ових дана историја се понавља. Скупштином Београда поново руководи Зоран Алимпић, који поново одуговлачи са заказивањем седнице, и у свом маниру говори да ,,има времена'' до крајњег рока. Таква немогућност формирања седнице један је од аргумената који се користи да би се показала неспособност градске власти. 

 
Коментар дана

Дискретни шарм оздрављења

Јована Папан   
петак, 13. новембар 2009.

Данима, недељама, месецима, медији су од мескичког грипа марљиво и систематаски правили страх и трепет. Остављен у недоумици да ли се ради о библијској куги или мало тежој кијавици, човек се по правилу приклања оној страшнијој верзији. Ђаво не спава...

 
Политички живот

Национални састав Југословенске војске у отаџбини

Бранко М. Јевтић   
недеља, 15. септембар 2013.

Треба истаћи да нису сви народи са истим одушевљењем стали у одбрану окупиране Југославије. Неки нису имали симпатија за југословенску идеју и заједништво. Они су после капитулације Краљевске Војске и окупације земље искористили прилику за остварење својих националистичких тежњи.

 
Коментар дана

Востани Војо

Драгослав Павков   
четвртак, 12. новембар 2009.

Сада исти ти људи, који схвативши да утицај ДСС-а вртоглаво пада, налазе нове газде и организујући оваква „дешавања“ заправо раде у корист ДС-а, а на штету националне опције и грађана Србије. Дакле, ако Главни одбор ДСС-а не ступи у контакт са бирачима - после првих избора моћи ће да затвори дућан.

 
Политички живот

Отворено писмо Драгану Ђиласу, Ивану Симичу и Славици Ђукић-Дејановић

Добрица Гајић   
четвртак, 29. август 2013.

Добро је што Град Београд уплаћује уметничким удружењима средства за ПИО, али није добро што то са закашњењем ради. Због тога слободни уметници на појединим општинама не могу да овере здравствене књижице.

 
Коментар дана

Немачка изнад свега

Невенко Шкрбић   
четвртак, 12. новембар 2009.

За Србе, пад Берлинског зида је шлагворт за острашћене и силеџијске санкције, правно насиље комадања две бивше Југославије и једне актуелне Србије, као и за две ратне кампање НАТО које су однеле хиљаде живота нашем народу. Када то имамо на уму, питам још једном: шта ми то славимо? и за чији грош се радујемо?

 
<< Прва < Претходна 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 Следећа > Последња >>

Страна 323 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер