Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Kad je predsednik obezbeđen čovek

Dimitrije Medvedev   
subota, 05. april 2008.

Kad neko postaje šef države, a nije zaradio ni kopejke, to ostavlja loš utisak, doživljava se kao pretnja. Kao prvo, nije jasno šta je dotle radio, zašto, ako je tako pametan i dobar, nije uspeo da obezbedi sebe i porodicu.

 
Savremeni svet

Kako da napravite sopstvenu državu

DŽošua Kiting   
subota, 05. april 2008.

Pošto je Kosovo jednoglasno proglasilo nezavisnost i pošto mnoštvo entiteta koji teže nezavisnosti namerava da krene tim putem, možda ste i sami pomislili da je krajnje vreme da osnujete sopstvenu državu.

 
Savremeni svet

Prijatelj mog neprijatelja

Tomas Grejem   
utorak, 08. april 2008.

Nijedan od ovih koraka ne predstavlja koncesiju za Ruse niti nagradu za loše ponašanje, kako bi neki hteli da predstave. Sve to bi uticalo na cost-benefit analizu Rusije prema Iranu.

 
Savremeni svet

Tibetanske nevolje

Dru Tompson   
subota, 05. april 2008.

Nažalost, tvrd pristup kineske vlade ograničavana njenu sposobnost da ponovo započne pregovore sa Dalaj Lamom. Neki analitičari veruju da kineska vlada teži dugoročnoj strategiji čekanja da Dalaj Lama umre.

 
Savremeni svet

SAD i (Zapadna) Evropa

Dragan Petrović   
utorak, 08. april 2008.

Postavlja se pitanje zašto su od čitavog vanevropskog postkolonijalnog prostora baš SAD uspele ne samo da se uzdignu u rang najvećih evropskih sila, već i da ih ubedljivo preteknu, postavši u jednom trenutku najveća svetska sila – supersila.

 
Savremeni svet

Trenutak odluke

Stevan Nikšić   
petak, 31. oktobar 2008.

Nikada u istoriji nije uloženo toliko novca i toliko truda medijskih i ostalih stručnjaka i političkih savetnika kao u predizbornim kampanjama demokratskih i republikanskih kandidata u ovim američkim predsedničkim izborima.

 
Savremeni svet

Klub bebisiterki

Ted Galen Karpenter   
utorak, 08. april 2008.

Opiranje Nemačke, Francuske i drugih ključnih dugogodišnjih članova sprečilo je cilj Bušove administracije da ponudi Akcioni plan članstva (prva etapa pripreme zemlje za prijem u NATO) Gruziji i Ukrajini. 

 
Savremeni svet

EU nije raj na zemlji

Živadin Jovanović   
sreda, 29. oktobar 2008.

Pitanju članstva Srbije u EU mora se prići drugačije nego do sada. Prvo, državno rukovodstvo treba da se oslobodi kompleksa manje vrednosti i da počne da se ponaša kao rukovodstvo jedne nezavisne stare evropske države.

 
Savremeni svet

Tri lica infantilnosti: Samit NATO u Bukureštu

Anatol Liven   
ponedeljak, 14. april 2008.

Pokušaj Bušove administracije da hitno ponudi članstvo Ukrajini i Gruziji, na samitu NATO u Bukureštu, bio je bezuspešan, što je dobro. Loša strana svega je što se to desilo samo zahvaljujući protivljenju Nemačke i Francuske. 

 
Savremeni svet

Amerika - odrastanje velikog brata

Zoran Grbić   
četvrtak, 17. april 2008.

Od početka devedesetih jedna od zanimljivih informacija koje smo dobijali sa druge strane Atlantika bila je da „američki narod nije neprijatelj Srbije“ i da „američka vlada nije neprijatelj Srbije“. Obe izjave predstavljene su kao nešto što je isto, a nije.

 
Politički život

Srbija na vetrometini

Božo Bjelak   
sreda, 28. oktobar 2009.

Ruski ambasador u svom ponašanju meri svaku izgovorenu reč. Uoči posete primio je preživele borce koji su zajedno sa crvenoarmejcima oslobađali Beograd. Pitao ih je: „Vi ste se borili za oslobođenje Beograda, zašto se onda toga stidite?“ 

 
Politički život

Lažni rusofili i iskreni rusofobi

Miodrag Zarković   
utorak, 27. oktobar 2009.

Jasno je da su od lažnih rusofila ipak gori, zlokobniji i štetniji – iskreni rusofobi. Ovi koji nas ubeđuju da su Rusi krivi zbog toga što: 1) ne uklanjaju neeksplodirane NATO bombe; 2) smatraju Srbiju mlađim bratom, i 3) imaju niskog predsednika.

 
Politički život

Srbija između Rusije, EU i SAD

Mladen Đorđević   
nedelja, 25. oktobar 2009.

Rusiji je važno da članstvo Srbije u EU ne predstavlja smetnju učvršćivanju odnosa sa Srbijom, jer joj je u interesu da u EU bude što više zemalja s kojima je kulturno i istorijski povezana, s kojima može da napravi ravnotežu prema članicama EU koje su joj manje naklonjene.

 
Politički život

Novi stil i upotreba „meke moći“

Dragan Bisenić   
subota, 24. oktobar 2009.

Istinska inovacija jeste potpisivanje sporazuma o otvaranju zajedničkog rusko-srpskog „humanitarnog centra“ u Nišu. Američka baza „Bondstil“ udaljena je svega pedesetak kilometara od ove lokacije na kojoj će se graditi rusko, pa makar i humanitarno prisustvo u regionu.

 
Politički život

Selektivnost govora mržnje

Marinko M. Vučinić   
petak, 23. oktobar 2009.

U prećutkivanju je osnovni problem kada se raspravlja o govoru mržnje, u ideološkoj ostrašćenosti, isključivosti i uspostavljenom monopolu. Govor mržnje se ne primećuje u sopstvenim redovima, on je samo u stavovima protivnika.

 
Politički život

Sinovi, sinovci i usvojenici Srbije

Zoran Grbić   
četvrtak, 22. oktobar 2009.

Hvala "Mladima" na publicitetu (iako nepotrebnom), ali više bih voleo da sam ostao samo optuženik Helsinškog odbora. Oni su barem odrasli. Imao sam ja i puno boljih tekstova, pa na njih "mladi'' i njihovi ideološki vršnjaci nisu reagovali.

 
Politički život

Rusija i srpski evroatlantizam

Slobodan Antonić   
četvrtak, 22. oktobar 2009.

Sa prijateljskom Rusijom pored sebe, Srbiji će biti lakše da odgovori na pitanje kako i kuda dalje. Sa prijateljskom Rusijom pored sebe Srbiju će možda ponovo poželeti da pridobiju i njeni američki i evropski „partneri“.

 
Politički život

“Ich bin ein Belgrader”

Aleksandar Pavić   
sreda, 21. oktobar 2009.

Ako se zamene reči „Beograd“, „Srbija“ i „NATO“ za reči „Zapadni Berlin“, „Nemačka“ i „komunizam“, ovo je čuveni "Ich bin ein Berliner" govor koji je američki predsednik DŽon Ficdžerald Kenedi održao u Zapadnom Berlinu 26. juna 1963, pred oduševljenom, milionskom masom.

 
Politički život

Bitka za Beograd najveći zajednički rusko-srpski podvig u istoriji

Boris Tadić   
utorak, 20. oktobar 2009.

Mi naglašavamo bratstvo koje je potvrđivano u vreme velikih istorijskih iskušenja, i koje je odraz verske i kulturne bliskosti, uzajamnog razumevanja i solidarnosti.

 
Politički život

Poseta Medvedeva i njen istorijski značaj

Branko Radun   
utorak, 20. oktobar 2009.

Postoje u vladi i oni koji bi da se od Rusije dobije dragocena politička i ekonomska podrška, a da bi istovremeno rado ušli u NATO. Takva licemerna politika je štetna po Srbiju. Čini se da im je glavna prepreka kako da uvedu Srbiju u NATO, a da to Srbi ne primete.

 
<< Prva < Prethodna 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 Sledeća > Poslednja >>

Strana 406 od 438

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner