Početna strana > Rubrike
Rubrike
Politički život

Rusija i srpski evroatlantizam

Slobodan Antonić   
četvrtak, 22. oktobar 2009.

Sa prijateljskom Rusijom pored sebe, Srbiji će biti lakše da odgovori na pitanje kako i kuda dalje. Sa prijateljskom Rusijom pored sebe Srbiju će možda ponovo poželeti da pridobiju i njeni američki i evropski „partneri“.

 
Politički život

“Ich bin ein Belgrader”

Aleksandar Pavić   
sreda, 21. oktobar 2009.

Ako se zamene reči „Beograd“, „Srbija“ i „NATO“ za reči „Zapadni Berlin“, „Nemačka“ i „komunizam“, ovo je čuveni "Ich bin ein Berliner" govor koji je američki predsednik DŽon Ficdžerald Kenedi održao u Zapadnom Berlinu 26. juna 1963, pred oduševljenom, milionskom masom.

 
Politički život

Bitka za Beograd najveći zajednički rusko-srpski podvig u istoriji

Boris Tadić   
utorak, 20. oktobar 2009.

Mi naglašavamo bratstvo koje je potvrđivano u vreme velikih istorijskih iskušenja, i koje je odraz verske i kulturne bliskosti, uzajamnog razumevanja i solidarnosti.

 
Politički život

Poseta Medvedeva i njen istorijski značaj

Branko Radun   
utorak, 20. oktobar 2009.

Postoje u vladi i oni koji bi da se od Rusije dobije dragocena politička i ekonomska podrška, a da bi istovremeno rado ušli u NATO. Takva licemerna politika je štetna po Srbiju. Čini se da im je glavna prepreka kako da uvedu Srbiju u NATO, a da to Srbi ne primete.

 
Politički život

Treća Srbija: Iznad Prve i Druge

Boško Obradović   
ponedeljak, 19. oktobar 2009.

Možemo li zaustaviti vrzino kolo Prve i Druge Srbije, može li se podeljena Srbija ponovo sastaviti, može li za svakog građanina Srbije postojati samo jedna Srbija kao njegova država kojoj ima sve razloge da bude lojalan, eto koliko razloga za postojanje Treće Srbije.

 
Politički život

Butmirska škola demokratije sui generis

Aleksandar Pavić   
ponedeljak, 19. oktobar 2009.

Zar nije Kosovo trebalo da bude sui generis, tj. izuzetak? Osim što Vojvodina nekako sve više deluje kao sui generis. To će biti Srbijin poslednji sui generis, jer posle Vojvodine nema više pokrajina. Posle toga, Srbija može da nastavi da se pridržava univerzalnih normi.

 
Politički život

Inicijativa te tuži, inicijativa ti sudi

Miodrag Zarković   
sreda, 21. oktobar 2009.

Kao što nijednu uvredu na račun NSPM ne smatra preteranom, BKV nijednu vulgarnost na račun srpskog naroda ne smatra ni govorom mržnje. Štaviše, ona tvrdi da ništa što se izgovori protiv Srba ne može biti govor mržnje, jer srpski narod nije ranjiva grupa!

 
Politički život

Otvoreno pismo Nebojši Bradiću i Saši Jankoviću

NSPM   
petak, 16. oktobar 2009.

Da li je Vaš pristanak da budete uvodničar na ovako dubioznom skupu u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava Vaša privatna odluka, ili izraz politike vlade i države čiji ste službenik?

 
Politički život

Vučićev put u Kanosu

Slobodan Antonić   
četvrtak, 15. oktobar 2009.

Ritualnim odlaskom u Vašington i još obrednijim susretom sa „desk ofiserom“, Vučić je, na neki način, izgubio svoju „dušu“. On se, naravno, nada da će nešto dobiti za sebe i svoju stranku – a u konačnom skoru i za svoju zemlju. Njemu ostaje da se bori da ipak svoje planove ostvari.

 
Politički život

Štrajk glađu protiv zdrave pameti

Pavle Ćosić   
četvrtak, 15. oktobar 2009.

A šta treba da uradimo da bi gladni bili manje gladni? Da im pomognemo? Ma jok! To se od nas uopšte ne očekuje. Mi u znak solidarnosti štrajkujemo glađu jedan dan. Zašto? I onda ja tako gledam u te reklame i pitam se ko je ovde lud.

 
Savremeni svet

Klub bebisiterki

Ted Galen Karpenter   
utorak, 08. april 2008.

Opiranje Nemačke, Francuske i drugih ključnih dugogodišnjih članova sprečilo je cilj Bušove administracije da ponudi Akcioni plan članstva (prva etapa pripreme zemlje za prijem u NATO) Gruziji i Ukrajini. 

 
Savremeni svet

EU nije raj na zemlji

Živadin Jovanović   
sreda, 29. oktobar 2008.

Pitanju članstva Srbije u EU mora se prići drugačije nego do sada. Prvo, državno rukovodstvo treba da se oslobodi kompleksa manje vrednosti i da počne da se ponaša kao rukovodstvo jedne nezavisne stare evropske države.

 
Savremeni svet

Tri lica infantilnosti: Samit NATO u Bukureštu

Anatol Liven   
ponedeljak, 14. april 2008.

Pokušaj Bušove administracije da hitno ponudi članstvo Ukrajini i Gruziji, na samitu NATO u Bukureštu, bio je bezuspešan, što je dobro. Loša strana svega je što se to desilo samo zahvaljujući protivljenju Nemačke i Francuske. 

 
Savremeni svet

Amerika - odrastanje velikog brata

Zoran Grbić   
četvrtak, 17. april 2008.

Od početka devedesetih jedna od zanimljivih informacija koje smo dobijali sa druge strane Atlantika bila je da „američki narod nije neprijatelj Srbije“ i da „američka vlada nije neprijatelj Srbije“. Obe izjave predstavljene su kao nešto što je isto, a nije.

 
Savremeni svet

Šta vas posebno uzbuđuje?

Branko Pavlović   
ponedeljak, 20. oktobar 2008.
U jednom je gospodin Kejgan ipak u pravu. Vreme „sreće“ za bogate u Americi i Evropi prolazi. I nastaje vreme u kojem će se pet milijardi ljudi na drugim kontinentima dokopati svoje slobode, sopstvenog razvoja kao i višeg životnog standarda.
 
Savremeni svet

Gruba karikatura Nobelovog zaveštanja

Srđa Trifković   
petak, 17. oktobar 2008.

Finski diplomata je zaslužio Nobelovu nagradu za mir ne zato što je mirotvorac i humanista, već zato što je institucija te nagrade do te mere diskreditovana da nekom boljem od njega ne bi dobro pristajala.

 
Savremeni svet

Svet je postao veoma siv

Vilijam Montgomeri   
nedelja, 20. april 2008.

Umesto crnog i belog sveta hladnog rata, i EU i NATO se sada suočavaju sa svetom koji je postao veoma siv. Vreme je - i potreba - da obe organizacije isključe "automatskog pilota".

 
Savremeni svet

Reganove imitacije

Nikolas Gvozdev   
utorak, 22. april 2008.

Većina republikanaca – i dobar deo demokrata tvrdi da je jedan od razloga za uspeh Reganove spoljne politike bila njegova sposobnost da balansira između vernosti američkim idealima i razumevanja strateških interesa zemlje.

 
Savremeni svet

Kriza je srušila fasadu evropskog jedinstva

Mik Hjum   
četvrtak, 16. oktobar 2008.

Kriza je srušila fasadu evropskog jedinstva, a vlade se vraćaju nacionalnim državama kako bi zaštitile sopstveni kapitalizam. Šta se desilo sa novom epohom evropskog jedinstva u koju je trebalo da uđemo, kako su tvrdili naši lideri?

 
Savremeni svet

Separatistički pokreti i kosovski uticaj - nepodnošljiva lakoća potcjenjivanja (I deo)

Danijel Kovačević, Saša Bižić   
četvrtak, 24. april 2008.

Neinventivni činovnici iz Vašingtona i Brisela ponavljaju da njihovo viđenje statusa Kosova i Metohije važi samo za tu situaciju i ne može da se primjenjuje na ostale teritorijalne sporove u svijetu.

 
<< Prva < Prethodna 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 Sledeća > Poslednja >>

Strana 407 od 438

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner