петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Jесен радничког незадовољства на Ушћу

Маринко М. Вучинић   
субота, 12. септембар 2009.

Социјална ситуација у Србији је драматична јер се  дешава да људи све чешће говоре да гладују. Влада се при томе бави доношењем критеријума за организовање радничких протеста како они не би нарушавали донете мере којима купује социјални мир.

 
Политички живот

Мртви радници и "тефлонизовани" министар

Слободан Антонић   
петак, 11. септембар 2009.

Македонски министар је отишао иако брод који је потонуо није био у државном власништву. Српски министар није отишао, иако је фабрика у којој се експлозија десила у потпуности државна својина. Штавише, ни једно јавно гласило у Србији није му до сада ни тражило оставку. 

 
Политички живот

Шта нам говоре разлози против Поворке поноса

Владан Миланко   
петак, 11. септембар 2009.

Други, већи значај, Поворка поноса може да има ако се држи онога што је у почетку била – борба против оних којима су хомосексуалци служили као жртвени јарци, као ликови који су били окривљaвани да би се скренула пажња са стварних проблема које друштво има.

 
Политички живот

Избори нису решење али су предуслов да се до решења дође

Милан Пурић   
среда, 09. септембар 2009.

Свеколико одустајање у стратегијама, развојним пројектима, бесомучно задуживање будућности и стављање дужничке омче Србији око врата сведочи о моралу садашње власти. Зато су избори решење.

 
Политички живот

Десет разлога за излазак на Породичну шетњу

Бошко Обрадовић   
уторак, 08. септембар 2009.

Породичном шетњом изражавамо и своје политичко и социјално незадовољство постојећим стањем у друштву и истичемо штетност актуелних елита и њихових друштвених облика организовања. Србија више не сме да буде земља уједињених монопола.

 
Политички живот

Потенцијална спољнополитичка стабилизација

Лорна Штрбац   
субота, 05. септембар 2009.

Уз уважавање аргумената који су наведени у сврху одбране најновијих спољнополитичких потеза МИП-а, ти потези су, уз извесне ограде, ипак умнији од оних који су се повлачили у периоду од 1989. до 2000. и од 2000. па све до 2007. године. 

 
Политички живот

Прва, Друга и Трећа Србија

Владимир Ј. Конечни   
петак, 04. септембар 2009.

Многи из Треће Србије у дијаспори желели би да се активно укључе у живот земље. Међутим, обесхрабрује их дегутантна завидљивост локалних медиокритета у разним областима. Да ли је узрок томе менталитет Прве Србије или похлепност Друге?

 
Политички живот

Закон о изменама и допунама Закона о јавном информисању

Народна скупштина Републике Србије   
четвртак, 03. септембар 2009.

Новчаном казном од 25% до 100% збира вредности укупно продатог тиража јавног гласила, казниће се за привредни преступ оснивач јавног гласила ако се у јавном гласилу неко лице означи учиниоцем каквог кажњивог дела, пре правноснажне одлуке суда.

 
Политички живот

Ко су данашњи Недићи?

Слободан Антонић   
четвртак, 03. септембар 2009.

Неке сличности између онога што је говорио Недић и што данас говори Друга Србија заиста су упадљиве. "Ми смо зрно песка у узбурканом светском мору", упозоравао је Милан Недић Србе, "немој да се мешамо у туђе ствари, гледајмо своје интересе". Политика, треба да буде "најкрући израз стварности и разума".

 
Политички живот

Како се постаје пропали политичар?

Никола Танасић   
среда, 02. септембар 2009.

Јовановићев дискурс је револуционаран и искључив, а његова партија изузетно подсећа на бољшевике из времена образовања руског парламентаризма. Односи власт-опозиција нерелевантни су, докле год се држава усмерава ка „светлим хоризонтима“.

 
Савремени свет

Косовски рецепт за Боливију

Младен Ђорђевић   
недеља, 01. јун 2008.

Косовски рецепт цепања суверених држава почео је да се шири планетом, а његова прва жртва после Србије може да буде Боливија. Ова јужноамеричка земља дошла је у опасност од распада и грађанског рата због захтева неколико најбогатијих провинција за већом аутономијом.

 
Савремени свет

Да ли је Косово и словачка „црвена линија“?

Марко Савковић   
среда, 04. јун 2008.

Не постоји чланица Европске уније у којој је проблем признања једностраног проглашења независности Косова постало тако значајно питање унутрашње политике, као што је то случај у Словачкој. Нигде у Европској унији, противници признања и независности нису тако гласни у осуди.

 
Савремени свет

Разумевање за Ирце

Јирген Хабермас   
четвртак, 17. јул 2008.

У погледу европске будућности постоји засад неразрешив сукоб, и то је политичка чињеница коју напросто треба констатовати и за коју не треба кривицу пребацивати ниједној од сукобљених страна. Ферхојгену и његовим колегама пребацујем што заташкавају тај сукоб.
 
Савремени свет

Да ли Буш постаје ирелевантан?

Патрик Ј. Бјукенен (Patrick J. Buchanan)   
четвртак, 05. јун 2008.
Гледајући уназад на године након 11. септембра, тешко је дати Бушовој спољној политици прелазну оцену. Гурали смо НАТО ка истоку и одбили Русију од себе. Везали смо 140,000 војника и маринаца у Ираку, у рату који је сада у својој шестој години.
 
Савремени свет

Будућност Европе: Корак по корак и сви заједно (одговор Јиргену Хабермасу)

Гинтер Ферхојген   
четвртак, 17. јул 2008.

Појединачне државе имају право вета, и Хабермас хвали Ирце што су га употребили, али управо оно непрекидно одлаже спровођење корака који би могли да нас одведу напред. Ипак, другог пута нема. 

 
Савремени свет

Писмо из Берлина

Џејкоб Хејлбрун   
четвртак, 05. јун 2008.

Данас се утисак који остављају САД сажима у изгледу амбасаде близу Бранденбуршке капије, амбасаде налик тврђави у коју нико не би покушао да уђе. „Менталитет бункера“ је свуда унаоколо и изазива презир. 

 
Савремени свет

Ирска

Серж Алими   
субота, 12. јул 2008.

Пошто су одбацили "поједностављени" Споразум, толико збркан да је председник владе Брајан Ковен морао да призна како није успео да га прочита до краја, Ирци су, према једном европском посланику обновили успомену на "популистичку демократију".

 
Савремени свет

НАТО, Косово, Авганистан и Пакистан: Шта НАТО ради у Авганистану?

Фахим Хусаин   
четвртак, 12. јун 2008.
Шта НАТО ради у Авганистану? Да би се разумело шта се дешава у Авганистану, треба се вратити на напад НАТО снага на Југославију у фебруару 1999. године.
 
Савремени свет

Ипак је нафта била разлог за напад на Ирак

Бил Мојерс и Мајкл Виншип   
уторак, 15. јул 2008.

Не, не, говорили су нам, рат у Ираку није због нафте. То је цинично и поједностављено, рекли су. То има везе са терором, Ал каидом, рушењем једног диктатора, ширењем демократије и нашом заштитом од оружја за масовно уништавање.

 
Савремени свет

Крај националних држава у Европи

Филип Џонс   
петак, 13. јун 2008.

Дакле, уколико Ирци буду гласали против, онда споразум неће ступити на снагу бар неко време. Међутим, уколико поклекну пред силном пропагандом у корист споразума и гласају да буде прихваћен, онда ће судбина националних држава бити запечаћена, а оне неповратно отићи у пропаст.

 
<< Прва < Претходна 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 Следећа > Последња >>

Страна 406 од 432

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер