среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Црква и политика

Свети Патријарх – вољен а несхваћен

Бранко Радун   
понедељак, 23. новембар 2009.

Поштован је од свих, ауторитет у времену без ауторитета, патријах Павле је од мало њих заиста схваћен. Неки су га као кротког и скромног монаха потцењивали и, верујући да је наиван, покушавали да га придобију за своје циљеве и интересе.

 
Косово и Метохија

Дум, дум – референдум

Александар Б. Ђикић   
четвртак, 26. јануар 2012.

Да се не заваравамо, велика је сила на врату тих људи, да би се референдумом постигло бог зна шта. Штавише, он са собом носи и ризике, попут форме референдумског питања, које не сме укључивати атрибуте државности Косова.  

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Милошевић је био лош (I)

Бранко Павловић   
недеља, 03. октобар 2010.
Оно што је остало потпуно изван мисаоног опсега расправе је кључно питање: како 1989.године било ко спроводи геополитичке промене на Балкану (Jугославији), а да није експонент онога што Антонић често назива Империјом? Мисли се наравно на скуп земаља НАТО пакта.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Распетљавање „Гордијевог чвора“ у БиХ

Слободан Дурмановић   
петак, 28. новембар 2014.

А ако се оствари Додиков наум да убрзо формира своју владу, онда ће се, у најмању руку, одужити и процес формирања власти на нивоу БиХ, уколико ХДЗ БиХ Драгана Човића буде и даље инсистирао да се власт из оба ентитета(РС и ФБиХ) преслика на ниво БиХ.

 
Куда иде Србија

Како да Србија постане економски развијена држава

Радоман Јовић   
понедељак, 29. август 2011.

Стварањем другачијих пријатељства и партнерстава, без лажних „регионалних лидерстава, „спољно-политичких стубова“ и „стратешких приоритета без алтернативе“, бићемо уважавани и у позицији да утичемо и на решавање проблема јужне српске покрајине.

 
Црква и политика

Беседа на опелу патријарху српском Павлу

Патријарх васељенски Вартоломеј   
недеља, 22. новембар 2009.

Браћо, јавна је тајна Цркве широм васељене да некадашњи Епископ рашко-призренски, потоњи Патријарх српски, сада блаженопочивши Павле није био првојерарх обичне мере. Његов лик и читава његова појава зрачили су светошћу и праведношћу.

 
Косово и Метохија

Не одричите се Срба јужно од Ибра!

Јања Гаћеша   
уторак, 24. јануар 2012.
Постојимо, и више од 12 година тражимо сламку за коју можемо да се ухватимо. Надали смо се да ту сламку држи Србија и да ћемо је пронаћи, само ако издржимо још мало, само ако опстанемо, још једну недељу, још један месец, још једну годину....Дошли смо до тога да нас и не помињу.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Папин драги гост

Данка Којадиновић   
среда, 15. септембар 2010.

Како је Ватикан више но озбиљна институција, Томпсонова посета не може да буде посматрана као протоколарни пропуст, а такву мега-звезду примио је лично Папа прошле године (пре Месића и Тадића). Како је у Србији све могуће, не би било изненађења да у “духу екуменизма” позовемо Томпсона да гостује у Србији.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Предлог декларације о условима за очување и јачање државотворности Републике Српске унутар БиХ

Емил Влајки   
уторак, 18. новембар 2014.

Посебно је важно да та борба у РС обухвати читав период, од Дејтона до данас. Да ни једна власт у РС не смије бити изузета од одговорности за тешко економско и социјално стање у овом ентитету.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Признање антифашизму у Србији

Добрица Ћосић   
среда, 01. септембар 2010.

У државама које се дејствима разних детерминација и циљева све више обликују по моделима Орвелове визије друштва, па полицијом, страх од невидљивог контролора и сумња у све, постају колективна осећања.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Еврореформе“ у БиХ – увод у националну и социјалну радикализацију?

Слободан Дурмановић   
недеља, 07. децембар 2014.

Иако поборник ЕУ интеграција, Јовић упозорава и да ЕУ више нема изворне копенхашке критеријуме, већ се “на земље које су у све лошијем стању, примењују све оштрији критеријуми, од којих неке не би могле испунити ни садашње чланице ЕУ”. 

 
Куда иде Србија

Србија у рукама суђеница

Драган Митровић   
среда, 14. септембар 2011.

Од пацијента се тражи да призна да ампутирана нога није његова, штавише да није никада ни била његова, а крунски доказ ове очигледно неистините тврдње је тај да је неко други на ампутирану ногу навукао своју ампутирану ногавицу.

 
Црква и политика

Двери су 19 година биле отворене

Александар Павић   
понедељак, 23. новембар 2009.

Улога Патријарха Павла је, заправо, била обједињавајућа у том погледу, али и више од тога – усмеравајућа и интегришућа. Управо је његова личност била оличење тих двери које су поново биле широм отворене, нудећи сваком неометан и слободан приступ ризници Цркве.

 
Косово и Метохија

Косово и Метохија у 2011. – Север на дневном реду

Марио Брудар   
субота, 28. јануар 2012.

Није лако проценити да ли сви ти договори представљају, у политичком смислу, уступак Београда Приштини или Приштине Београду, али њихова реализација могла би да олакша живот и Србима и Албанцима са Косова и Метохије.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

На истом задатку

Драгослав Павков   
понедељак, 27. септембар 2010.

Ово је још један тежак ударац државном интересу и народном достојанству који смо добили од оних који би требали да их штите. Тачније,од оних који су преплаћени да их штите. То ли су они „стручњаци“ за које је први „демократски“ министар правде др. Владан Батић тражио (и добио) астрономске плате.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Прво Дејтон, а после Брисел

Ненад Кецмановић   
уторак, 25. новембар 2014.

А најприје би се дало закључити да нити ми хоћемо нити нас они хоће, него се тако годинама замлаћујемо узајамним евродекларацијама и симулирамо да све трчимо једни другима у сусрет. И док су се у Бриселу премишљали, примали редом и преко реда, отварали се и затварали, на Балкан па и у БиХ вратиле су се Турска и Русија.

 
Куда иде Србија

Како избећи да понашање Америке поново има погубне последице на Србију

Борис Малагурски   
среда, 10. август 2011.

Збивања у Грчкој су показала колико је ЕУ немоћна да изађе на крај са проблемима, док САД своје проблеме решава тако што започне рат, уништава државу и народ и онда преузме контролу ради искориштавања ресурса.

 
Црква и политика

Одлазак Патријарха

Никола Танасић   
недеља, 22. новембар 2009.

Сахрана патријарха показала је друго лице српског народа, који, иако је сиромашан и огорчен, „далеко од Европе“, зна да се понаша, не само пристојно и уљудно већ узвишено и достојанствено, када ситуација то заиста налаже, и када се за то заузму прави ауторитети.

 
Куда иде Србија

Тајни рат, или како то раде Британци? (II)

Вељко Ђурић Мишина   
недеља, 28. август 2011.

Наша специјална јединица је била задужена за контролу критичних граничних тачака. У то време биле су припреме за повлачење обавештајаца генерала Вилијема Вокера са територије Косова и Метохије и интензивних припрема НАТО-а за бомбардовање.

 
Црква и политика

Европска унија – хришћански клуб или заједница грађана

Драган Бисенић   
недеља, 22. новембар 2009.

Већина становништва, наиме, већ је у старим земљама чланицама, њих 15 сасвим лабаво повезана са својим религиозним заједницама. Бројчано, то је ипак још увек снажна католичка заједница.

 
<< Прва < Претходна 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следећа > Последња >>

Страна 70 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер