Početna strana > Rubrike
Rubrike
Kulturna politika

Sami smo odsekli deo naše istorije

Tibor Živković   
utorak, 13. mart 2012.

Južnoslovenski istoričari, generalno, dele se na dve grupe – oni koji veruju u masovnu seobu Slovena na Balkansko poluostrvo, i oni koji smatraju da su u pitanju daleko manje „mase“ Slovena.  Naravno, ima i onih, poput novoromantičara, koji smatraju da nikakve seobe nije ni bilo.

 
Politički život

Skupština na "pauzi" ili osramoćeni parlamentarizam

Đorđe Vukadinović   
ponedeljak, 14. septembar 2020.

Razume se da stanje sa skupštinom i demokratijom u Srbiji nije bilo bajno ni pre četiri godine (naprotiv!). Ali pogled na ovaj živopisan detalj i ove dve slike iz našeg skupštinskog života dobra je i plastična ilustracija koliko smo, u međuvremenu, u pogledu degradacije najznačajnije demokratske institucije u državi još dodatno "napredovali" 

 
Komentar dana

Ustavni sud nije bio dobar "čuvar Ustava" - male su šanse da će ubuduće biti bolji

Slobodan Orlović   
ponedeljak, 26. decembar 2016.

Uliva li novi sastav Ustavnog suda poverenje da će, kao nezavisan i samostalan organ, štititi Ustav od velikih političkih udara koji, sve su prilike, slede u državi (prenos dela suverenosti na EU i NATO, konačna desuverenizacija na KiM, na primer). 

 
Kulturna politika

Hronologija kolektivnog i ličnog poraza

Aleksandar Dikić   
sreda, 14. mart 2012.

Sama knjiga predstavlja dnevnik predsednika Savezne Republike Jugoslavije, čoveka koji se od samog početka smatrao i ponašao kao da je tu došao silom prilika, da je dovučen i u sve to uguran protiv svoje volje. U najgore vreme, sa najmanje moći, sa najviše neprijatelja.

 
Politički život

Potpis građanina Vučića na vašingtonskom dokumentu obavezuje jedino građanina Vučića - predsednik Srbije za to nema ovlašćenja

Cvijetin Milivojević   
četvrtak, 10. septembar 2020.

Srbija ni na šta nije pristala niti ikoga priznala! To što je na „pismenu“ potpisao građanin Aleksandar Vučić, samo njega kao građanina i obavezuje. Jer, predsednik Republike Srbije, em ima samo osam, manje-više, protokolarnih nadležnosti, em nema mandat najvišeg predstavničkog tela u zemlji, Narodne skupštine

 
Komentar dana

Protest sindikata vojske i policije i "spontani" kontramiting SNS

Aleksandar Mihailović   
nedelja, 25. decembar 2016.

Sramno je i bezočno za narod i državu da se protest vojske kritikuje i demonizuje od strane vlasti, dok su profesionalni vojnici plaćeni manje od pomoćnog osoblja u javnim preduzećima i kafe kuvarica u skupštinskom restoranu.

 
Kulturna politika

Niko nema što Srbin imade – dva pisma u pravopisu

Vasilije Kleftakis   
ponedeljak, 19. mart 2012.

Pitanje daljeg opstanka i eventualnog oporavka položaja srpske ćirilice u Srbiji uopšte nije jezikoslovno pitanje. To čak nije ni prevashodno političko pitanje! To je isključivo političko pitanje.

 
Politički život

Kosovska kriza oko tablica - ili mnogo buke ni oko čega

Davor Lukač   
ponedeljak, 11. oktobar 2021.

Dolazak pripadnika ROSU na sever Kosova prošao je neprimećeno jer očigledno ni srpske službe bezbednosti, a ni organi vlasti nisu radili svoj posao – "prevideli" su da je sporazum o tablicama prestao da važi

 
Komentar dana

Gorki ukus Plenkovićevog "izvinjavanja"

Marinko M. Vučinić   
sreda, 21. decembar 2016.

Dokle ćemo mi pristajati da svoje  nacionalne i državne interese žrtvujemo za sitne i dnevno politikantske interese tražeći  izvinjenje tamo gde ga nema i verovatno,  kako nas  dosadašnja istorija uči, neće nikada ni biti. 

 
Kulturna politika

Zašto se poznate ličnosti angažuju da obavljaju prljave političke poslove

Brendan O'Nil   
subota, 25. februar 2012.

Upečatljivije od svih ostalih, nekoliko hiljada stanovnika Foklandskih ostrva osećalo se pozvanim da organizuje povorku automobila, tokom koje su mahali britanskim zastavama i transparentima sa natpisom „Falk you, Sean!“.

 
Ekonomska politika

Prodaja Telekoma bez korupcije

Branko Pavlović   
ponedeljak, 08. novembar 2010.

Kada čujete da će država „mudro“ zadržati 10% akcija kako bi imala pravo veta na mnoge bitne odluke u Telekomu, treba da znate da je to osnovna poluga kako bi se kupovina omogućila tačno određenom kupcu koji je u dobrim odnosima sa prodavcem.

 
Savremeni svet

"Sinofobija" kao nova politika sa elementima paranoje

Branislav Omorac   
petak, 22. novembar 2019.

Da bi se pozicija Narodne Republike Kine danas razumela bitno je uzeti kao polaznu tačku reforme koje je započeo Deng Sjaoping. Na sednici Komunističke partije 13. decembra 1978. on je rekao da je Kini „potreban veliki broj ljudi koji se usuđuju da misle, istražuju nove načine i proizvode nove ideje”, a u suprotnom „neće biti moguće izvući zemlju iz siromaštva, a još manje prevazići napredne države”.

 
Prenosimo

Trinaest razloga za smenu Dragana Đilasa

Nebojša Bakarec   
ponedeljak, 23. septembar 2013.

DSS je na osnovu sporazuma koji se ticao nekoliko principa podržala u drugom krugu kandidata Tomislava Nikolića, koji je zahvaljujući toj nedvosmislenoj i pravovremenoj podršci i pobedio. Vreme je pokazalo da je taj potez DSS bio ispravan

 
Ekonomska politika

Poniženje Velike Britanije

DŽej Bredford Delong   
nedelja, 31. oktobar 2010.

Uzeti zajam od sopstvenog naroda naročito nije ponižavajuće ako je vaša ekonomija u depresiji, ako su kamatne stope po kojima možete uzeto zajam rekordno niske i ako postoje svi argumenti da se sada troši, a oporezuje kasnije. Ponižavajuće je, međutim, da vlada prepolovi pola miliona radnih mesta.

 
Savremeni svet

Senke Berlinskog zida

Nemanja Rujević   
sreda, 06. novembar 2019.

Dodamo li tome novi Hladni rat, prave ratove i izbegličke talase, deluje da Zid i dalje postoji, makar u glavama. Teže ga je videti zbog blještavila tržnih centara i pametnih telefona koji su potpuno isti u Parizu, Berlinu ili Beogradu.

 
Prenosimo

Gde je Slobodan Antonić?

E-novine   
utorak, 17. septembar 2013.

Pitanje iz naslova unekoliko izražava izvesnu bojazan: imali smo tandem Vukadinović - Antonić, a sad ostalo sve na Đorđu. Sad, nije baš da je on (Đorđe) loš na peru i u živom nastupu, ili, daleko bilo, da je Antonić veći patriota, ali, nekako, nam nedostaje Sloba, taj proniciljivi duh, da se ne lažemo, način na koji se vidi koliko pati što mu šetamo po džigerici. 

 
Ekonomska politika

Zablude o korupciji

Branko Pavlović   
četvrtak, 28. oktobar 2010.

Argumenti koje iznosim ne dokazuju da je neko nužno bio korumpiran. Moguće je da je bio i monumentalno nepametan... Zamislite da prodavac vašeg stana zaključi ugovor u vaše ime za cenu koja je 7,2, umesto 100 dinara. I onda vam objašnjava da je u redu da ostanete bez svojih 92,8 dinara.

 
Savremeni svet

Trideset godina od rušenja Berlinskog zida - zid srušen, podele ostale

Đorđe Milošević   
sreda, 06. novembar 2019.

Pre trideset godina, novembra 1989, srušen je Berlinski zid. Bio je to događaj koji je promenio tok evropske, pa i svetske istorije

 
Prenosimo

Neumrla Dobrica Ćosić je umrla

Marko Vešović   
ponedeljak, 26. maj 2014.

Mora mu se, i mrtvom, čestitati na beskompromisnosti i dosljednosti sa kojima je taj Srbisimus mrzio Bošnjake, Albance, Hrvate, Crnogorce i Evropu isključivo zato da bi time prema svom narodu pokazao ljubav kakva nikad ni u jednom srbskom srcu nije planula od Kosova naovamo...

 
Ekonomska politika

Telekom Srbija – Prodaja po svaku cenu

Mladen Đorđević   
četvrtak, 21. oktobar 2010.

Kada bi se Telekom i prodao za 1,4 milijarde evra, i kada bi zaista 900 miliona evra otišlo na gradnju puteva, niko ne govori o tome gde bi trebalo da ode preostalih 500 miliona evra. Jasno je dakle da je režimu preko potreban novac.

 
<< Prva < Prethodna 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 Sledeća > Poslednja >>

Strana 121 od 432

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner