петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

Сачувајмо дрвеће, деца нека гину!

Стефан Каргановић   
четвртак, 16. децембар 2010.

Са становишта интереса грађана Србије, а посебно будућности њихове деце, ни тадашња ни садашња норвешка искуства у домену коалиционог ратовања нису нешто што би, чак и у неком новом паковању, Србији могло бити од користи.

 
Политички живот

Српски политички врх се Резолуције 1244 сети само онда када га Руси на то подсете или шта значи кад председник каже да је „мало вероватно“ да ће Београд признати Косово?

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 25. октобар 2019.

На питање: „Да ли ће Србија икада признати Косово као равноправну чланицу међународне заједнице?“, Вучић је одговорио да је „то за Србе тешко питање“

 
Коментар дана

“Славимо Београд” уз “лекс специјалис”, или како је премијер доскочио “елити”

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 12. март 2015.

У свом отвореном писму извршној власти архитекте потписници упозоравају на штету коју град Београд може имати и наводе низ прекршаја закона, а све у интересу једног страног инвеститора . Није поштован ни Устав а ни више међународних повеља, док је на брзину измењен и Генерални урбанистички план.

 
Културна политика

Културно зло капитализма

Предраг Анђелић   
среда, 15. децембар 2010.

Из перспективе данашњег претежног поимања политике као епицентра зла, парадоксална је али и истинита чињеница да је ондашња, комунистичка политичка класа најдуже одолевала свеопштој употреби естраде.

 
Политички живот

Друштво је у кризи, сцена је поларизована, мржња је велика

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 18. октобар 2019.

Људи не умеју да цене дијалог, као што не умеју да цене демократију – док је не изгубе. Као што не умеју да цене слободу – док је не изгубе

 
Коментар дана

У којој мери су САД одговорне за убиство 21 православног копта у Либији?

Горан Вујевић   
среда, 18. фебруар 2015.

Војно-индустријском комплексу САД су потребни непријатељи који ће „натерати“ Америку да се војно ангажује у свету. Амерички непријатељ број 1 била је Ал Каида након рушења зграда Светског трговинског центра. Међутим, не само да је рушење зграда СТЦ-а и удар отетог авиона у Пентагон под велом сумње већ је и читав рат против АЛ Каиде под сумњом.

 
Културна политика

Роман о Поланском

Раденко Тошић   
понедељак, 13. децембар 2010.

У некој врсти егзила Полански наставља да режира филмове, али су то углавном просјечна остварења која не заслужују превише пажње, да би 2002.године услиједио велики повратак са филмом „Пијаниста“ за којег добија америчког Оскара, Златну палму у Кану и француску награду Цезар.

 
Савремени свет

Да ли може доћи до приближавања Пекинга и Ватикана?

Макарена Видал Лиу   
четвртак, 30. новембар 2017.

 Највећи део кулминације хришћанства у Кини иде на рачун протестантских цркава. Католицизам, који заједно са протестантизмом, исламом, будизмом и таоизмом, представља једну од пет религија које Пекинг званично признаје, зауставио се на око 12 милиона верника. 

 
Преносимо

Милошевић је историја, мене занима будућност

Ивица Дачић   
петак, 13. јул 2012.

Ја сам опстао иако је Милошевић хтео да ме искључи из партије. Изабран сам на место председника Главног одбора те партије противно ставу Милошевића. Изабран сам за председника партије иако је Милошевићева породица подржавала друге кандидате.

 
Економска политика

Раст ПДВ није катастрофа

Бошко Мијатовић   
уторак, 18. август 2009.

Страх Владе од повећања ПДВ је нереалан. То је једнократна мера која дође и прође, људи се брзо навикну на скок цена који носи раст ПДВ, тим пре што код нас већ постоји инфлација. За плате ће да скочи и народ и медији и опозиција и отпор ће бити много већи него за повећање ПДВ.

 
Економска политика

Управљање НИС-ом и бесплатна подела акција

Ружица Мрдаковић-Цветковић и Драган Михајловић   
понедељак, 24. август 2009.

Ових дана читамо у новинама да ће грађани добити акције НИС-а у вредности од по 25 евра. Испуњење предизборних обећања или предизборна превара. А можда су грађани криви? Зашто се пријавило њих пет милиона?

 
Савремени свет

Време је да признамо да је Асад победио

Ђанандреа Гајани   
недеља, 10. децембар 2017.

Иако су и јуче руски бомбардери тукли последње положаје Исламске државе у сиријској провинцији Деир ез Зор, подржавајући владине снаге које су ангажоване у офанзиви на истоку, ради се о задњим одсјајима једног рата, који се у Сирији, као и у Ираку, окончава поразом калифата.

 
Преносимо

Погрешна политика ЕУ уништиће једну државу за другом

Јоже Менцингер   
уторак, 12. јун 2012.

Ако се на смањење прихода поново реагује смањењем расхода, улазимо у спиралу кретања на доле; све више људи је у све горем положају, све иде низбрдо. Штедња је корисна ако други троше, а ако сви штеде, штедња је катастрофа.

 
Економска политика

Да ли jе БРИК нови мотор светске економије?

Милан Пурић   
среда, 19. август 2009.

И док се у свету водe полемике који је од путева опоравка светске привреде најбољи: јапански умрежени капитализам, евро дириговани капитализам или државни интервенционистички амерички капитализам, Кинези доказују да jе њихов социјалистички капитализам најбољи.

 
Савремени свет

Тихи рат у Украјини

Владимир Јевтић   
понедељак, 04. децембар 2017.

Амерички изасланик Курт Волкер позива на рат када каже да жели целовиту Украјину. Он под тим подразумева да се Донбас и Крим врате под контролу Кијева али при томе није пружио никакве безбедносне гаранције да ће становништво бити поштеђено било каквих репресивних мера и одмазде. Осим тога он говори о наоружавању само једне стране а то опасно води у сукоб ширих размера.

 
Економска политика

Рат долара и евра

Небојша Катић   
уторак, 18. октобар 2011.

Слабљење економске моћи Америке, успон Кине, еманципација Европе и појава евра, запретили су да угрозе специјалну позицију долара. Оно што се на светској сцени види, није само криза евра, већ и огорчена борба за будућност долара.

 
Политички живот

Вучић и навијачи - у све се меша

Цвијетин Миливојевић   
понедељак, 07. октобар 2019.

 Има ту само један мали проблем. Све су власти уназад, макар оне које ја памтим, успевале да, до одређеног тренутка, преко "специјалних представника" на трибинама, контролишу навијачке групе. Али, рекох: само до оног тренутка

 
Коментар дана

О Волцеру, Блеру и Кембелу, или како Србија заборавља своје непријатеље

Војислав М. Станојчић   
понедељак, 16. фебруар 2015.

Известан број странаца из земаља чланица НАТО-а, такође је ангажован на сталним и повременим пословима у Влади, министарствима, службама и агенцијама, Војсци и Полицији Србије, чак и Народној банци.

 
Културна политика

Националне пензије: заслужни, полузаслужни и подобни

Јелена Тинска   
уторак, 07. децембар 2010.

Вилимон је доказ да се код нас „праве уметничке вредности" награђују у свим режимима. Она је као „заслужни уметник“ добила атеље од првог, од другог се преселила у још већи атеље, а у овом последњем стекла и националну пензију.

 
Политички живот

Бојкот води НАТО и Вучића у ћорсокак

Стеван Гајић   
субота, 05. октобар 2019.

Вучић систематски обмањује Русију љубавним изјавама како она не би засметала његовима планповима о "нормализацији" односа са "Косовом", док би он померао Србију према НАТО-у према црногорском сценарију

 

 
<< Прва < Претходна 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следећа > Последња >>

Страна 155 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер