петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

Приватни извршитељи у приватизованој држави

Светлана Николић   
петак, 12. децембар 2014.

Цифру од 4.000 динара, поверилац, јавно комунално предузеће, уплаћује извшиоцу као аванс да би се покренуо поступак  наплате, независно од исхода, да ли је предмет можда у застари, или је  дужник  незапослено лице, па у том случају наплата неспроводива, и дуг већином ненаплатив.

 
Културна политика

Националне пензије: заслужни, полузаслужни и подобни

Јелена Тинска   
уторак, 07. децембар 2010.

Вилимон је доказ да се код нас „праве уметничке вредности" награђују у свим режимима. Она је као „заслужни уметник“ добила атеље од првог, од другог се преселила у још већи атеље, а у овом последњем стекла и националну пензију.

 
Политички живот

Јелена Милић – Целог живота се борим да Србија буде 51. држава САД. Руси и Милорад Додик тренутно Вучићу највише раде о глави

„Црно-бели свет“   
среда, 26. јун 2019.

 "Ако је Вучић искрен у ономе што жели – да Србију фокусира на мир, на регионалне интеграције, на европске интеграције, тренутно су му Руси и Милорад Додик међу највећим непријатељима"

 
Коментар дана

Зашто председник државе мора преко медија да најављује председнику владе да треба да разговарају о Косову и ЕУ

Емил Влајки   
уторак, 09. децембар 2014.

Николић и Вучић су изузетно блиски сурадници барем двије деценије. Као такви, зашто један предсједник државе мора, ПРЕКО МЕДИЈА, најављивати свом предсједнику владе да би требало да разговарају о тако круцијалном питању? Зар се нису могли састати у миру и ту ствар претходно расправити?

 
Културна политика

Идентитетска политика

Милан Дамјанац   
недеља, 05. децембар 2010.

Прича о регионализацији је дневнополитичка, мада не треба занемарити ни притиске које стижу из ЕУ да Србија што пре раздели моћ по регионима, посебно како би добила приступ фондовима. Било како било, регионализација није исто што и децентрализација.

 
Политички живот

Проруско бирачко тело и НАТО агенда владајућег режима

Драгана Трифковић   
субота, 29. јун 2019.

У сваком случају, даљи односи са Русијом ће зависити од решавања косовског проблема, и докле год Русија држи у рукама вето, нико неће моћи да је заобиђе. Уколико Русија буде изгубила тај кључ који има у рукама, вероватно ће изгубити и ово мало утицаја на Балкану.

 
Коментар дана

Тони Блер поново у Београду или како у Србији ратни злочин брзо застарева

Војислав М. Станојчић   
петак, 27. фебруар 2015.

Можда је само ова помоћ психијатра још потребнија оним грађанима Србије који – ако су истраживања веродостојна и ненамештена – пружају велику подршку садашњим политичарима на власти.

 
Економска политика

Рат долара и евра

Небојша Катић   
уторак, 18. октобар 2011.

Слабљење економске моћи Америке, успон Кине, еманципација Европе и појава евра, запретили су да угрозе специјалну позицију долара. Оно што се на светској сцени види, није само криза евра, већ и огорчена борба за будућност долара.

 
Савремени свет

Да ли је могућ састанак "велике тројке" - и да ли нам је потребна нова подела интересних сфера?

Сергеј Караганов   
уторак, 28. март 2017.

На месту прибалтичких држава, бежао бих од НАТО-а као ђаво од крста, будући да је чланство у Алијанси, у првом реду, велика рањивост ако сте на предњим границама. Али, да би се то схватило, потребно је поседовати искуство државности, упоредиво са оним које имају Швајцарци. 

 
Преносимо

Шта ће бити изборна тема у Србији 2012.

Милан Милошевић   
четвртак, 23. фебруар 2012.

Јуна 2008. године у тренутку формирања владе Мирка Цветковића 47,9 одсто испитаника процењивало је да ће стање бити боље. На крају мандата владе Мирка Цветковића, оних који очекују да ће бити боље је само 16,6 одсто.

 
Преносимо

Блиндирана памет Алије Изетбеговића

Славко Митровић   
понедељак, 05. март 2012.

Папирната творевина настала сецесијом од Југославије, разарана грађанским ратом, никада није успела постати државом муслимана, што је био циљ Алије Изетбеговића и његове Странке демократске акције.

 
Економска политика

Управљање НИС-ом и бесплатна подела акција

Ружица Мрдаковић-Цветковић и Драган Михајловић   
понедељак, 24. август 2009.

Ових дана читамо у новинама да ће грађани добити акције НИС-а у вредности од по 25 евра. Испуњење предизборних обећања или предизборна превара. А можда су грађани криви? Зашто се пријавило њих пет милиона?

 
Савремени свет

Шта чека Европску унију у будућности?

Мирослав Н. Јовановић   
четвртак, 06. април 2017.

Др Мирослав Н. Јовановић је 5. Априла 2017. године, у организацији Одбора за економске науке Одељења друштвених наука САНУ у Београду, у Сали II Академије одржао предавање на тему: „Шездесет година Европске уније: Шта је чека у будућности - више брзина или распад?

 
Преносимо

Север Косова припојити Србији, остатку признати независност

Милорад Додик   
среда, 02. јануар 2013.

Србија треба да каже под којим условима је спремна да призна Косово. Једино тако што ће се север припојити Србији, а југ признати као независну државу. Српска национална политика, у којој сам ја спреман да учествујем, истовремено треба да буде припајање севера

 
Економска политика

Да ли jе БРИК нови мотор светске економије?

Милан Пурић   
среда, 19. август 2009.

И док се у свету водe полемике који је од путева опоравка светске привреде најбољи: јапански умрежени капитализам, евро дириговани капитализам или државни интервенционистички амерички капитализам, Кинези доказују да jе њихов социјалистички капитализам најбољи.

 
Савремени свет

Европска безбедност на великом испиту - да ли је могућ стратешки договор са Русијом?

Драгана Трифковић   
среда, 26. април 2017.

Јачање опозиционих партија у Европи и гомилање проблема са којима је ЕУ суочена, говоре у прилог томе да је у најмању руку потребно преиспитати досадашњу политику. Позиција ЕУ на глобалном нивоу није завидна.  

 
Преносимо

Били би много ближе Европи да не попуштају ни педаљ око Косова

Станко Церовић   
петак, 24. фебруар 2012.

Имам утисак да су српске власти мислиле: ако све дамо, они ће се сажалити, они ће нас заволети, па ће нас загрлити из неког спонтаног елана срца. То је све погрешно, али земља је у тако тешкој ситуацији да не волим да стављам со на рану.

 
Политички живот

Монтенегринство у другосрбијанском огледалу или зашто је сваки национализам добар уколико је антисрпски

Ненад Пиваш   
недеља, 23. јун 2019.

 Монтенегрински национализам ужива пак највећу подршку. Њему наши антинационалисти толеришу све оно што другима не пролази. У њиховом случају, наши „борци против сваког национализма и нетолеранције“ прећутаће чак и позив на спаљивање храма СПЦ и људи око њега од стране државних службеника[15] неупоредиво бенигније ствар бити „доказ опште фашизације друштва“

 

 
Коментар дана

Александар Вулин - пинк левичар

Маринко М. Вучинић   
петак, 05. децембар 2014.

Он је постао суштинска и огољена метафора бахатости, осионости, ароганције, популизма, социјалне демагогије и непоштовања основних принципа правне државе што се иначе може често препознавати у деловању владајуће коалиције.

 
Културна политика

Шеснаест теза о универзитетском образовању у Србији 2010.

Небојша Васовић   
среда, 24. новембар 2010.

Једини сигуран пут да неки српски универзитет доспе на Шангајску листу међу пет стотина најпрестижнијих светских универзитета води кроз повећање броја објављених чланака на СЦИ и ССЦИ листама.

 
<< Прва < Претходна 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следећа > Последња >>

Страна 153 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер