петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Раст ПДВ није катастрофа

Бошко Мијатовић   
уторак, 18. август 2009.

Страх Владе од повећања ПДВ је нереалан. То је једнократна мера која дође и прође, људи се брзо навикну на скок цена који носи раст ПДВ, тим пре што код нас већ постоји инфлација. За плате ће да скочи и народ и медији и опозиција и отпор ће бити много већи него за повећање ПДВ.

 
Савремени свет

Зашто (не) волимо ММФ?

Балкан магазин   
субота, 18. март 2017.

Да ли Република Србија треба да прати ММФ директиве и зашто, кључна су економска питања данас. О тим питањима би требало да се изјасне, недвосмислено, сви председнички кандидати (илустрација: Џејмс Руф је одушевљен резултатима, додуше болним по Србију, јер смо по индексу беде на осмом месту у свету).

 
Преносимо

Амбасадор Мас као "персона нон грата"

Владан Динић   
четвртак, 23. фебруар 2012.

Мислио сам на изборе који надолазе као Дунав, Сава и Морава... Сад ћемо да живимо у земљи у којој теку мед и млеко... Нећемо се обазирати на Анђелину Џоли и њену “Земљу крви и меда”, лагаће нас данима, обећаваће и брда и долине, само да их заокружимо.

 
Економска политика

"Национализација" Металс Банке?

Душан Ковачев   
понедељак, 17. август 2009.

АП Војводина је, дакле, суштински, национализовала најмоћнију финансијску установу Војводине. Овим је новосадски централизам, уз помоћ и сарадњу стручног кадра Г17, приграбио установу коју су стварале најуспешније фирме и привредници Војводине.

 
Коментар дана

Нотаријанство као систем вишестепене пљачке - режим, ташта и маска

Светлана Николић   
уторак, 25. новембар 2014.

Забрињавајуће су тврдње министра правде да нотарима треба више веровати него судовима, као и настојања дезавуисања улоге суда и стварање некаквог надсуда у виду јавних бележника, указују у комори, уз закључак све је урађено преко ноћи, без много знања и без добре намере

 
Културна политика

Социопатски медији

Петар Анђелковић   
недеља, 21. новембар 2010.

Електронски и штампани медији су за велику (ако не и апсолутну) већину људи најважнији и једини извор информација. Свака информација, на овај или онај начин, носи одређену поруку ономе коме се саопштава.

 
Политички живот

Излагање на седници Скупштине о КиМ (2) – Да ли у британском парламенту постоји један посланик који би прихватио независност Фокланда? Шта бисте Ви као опозиционар рекли за власт која је потписала Бриселски споразум?

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 13. септембар 2022.

Да ли постоји неки документ о којем се гласа, или само гласамо о вашем усменом извештају? Да вам нећемо, можда, овим гласањем дати опет зелено светло и мандат за неке даље преговоре на основу платформе за коју нико од нас није чуо, нити српска јавност зна шта се у њој налази? 

 
Коментар дана

Муке по Вучићу

Емил Влајки   
четвртак, 04. децембар 2014.

Ни Русима се Вучићева тактика није свидјела: „Што нас брига што не уводиш санкције против нас, јер, у противном, тако једино себи можеш шкодити. Нама је важно да ти признаш да је, од сада, Крим легално у саставу Русије, а не Украјине.“

 
Културна политика

Школа – зона насиља

Младен Ђорђевић   
уторак, 16. новембар 2010.

Једно од недавних истраживања показало је да је 65% ученика бар једном, а 24% више пута било изложено неком облику насилног понашања у периоду од три месеца. Према другом истраживању, око 20 одсто ђака је потврдило да у њиховој школи постоји банда.

 
Политички живот

Згажени Устав

Саво Манојловић   
субота, 01. јун 2019.

Све одредбе о Народној скупштини (чланови 99-110) су обезмишљена посланицима на звонце, бејзбол паарламентаризмом и куриозитетом да смо једина земља где рад парламента опструира власт подношењем бесмислених предлога и онемогућавањем опозицији да говори

 
Политички живот

Муке са српском политичком културом

Слободан Орловић   
четвртак, 20. јун 2019.

Опозиција каква год да је, мора да критикује власт - то је њена дефиниција. Али наша власт непрестано понавља да је критика заправо мржња - „они мрзе Вучића“, а он им узвраћа и назива „кретенима из Србије“, „фашистима“, „лоповима“...

 
Коментар дана

Резолуција ЕП о Шешељу као још један аргумент против уласка Србије у ЕУ

Војислав М. Станојчић   
уторак, 02. децембар 2014.

И поред мантре власти у Србији да је земља на европском путу од кога неће одустати и са кога неће скренути, растојање између Београда и Брисела, никако се не смањује. То, међутим, није разлог за Европску унију да не поставља питање када ће се и Србија прикључити санкцијама уведеним Русији.

 
Културна политика

КК Партизан или "дело љубави"

Слободан Владушић   
среда, 24. новембар 2010.

Можда је време да се ипак мало уозбиљимо: кошаркашки клуб Партизан односно хала Пионир за време евро-утакмица можда је последње место слободе у овој земљи, слободе да се навија за себе, а не за другога, а да вас у том часу нико не назива клерофашистом.

 
Савремени свет

Упркос мантрама политичке коректности, треба рећи да је тероризам у данашњем свету најчешће исламски

Ђанандреа Гајани   
четвртак, 16. март 2017.

Упркос медијском утицају атентата у Француској, Белгији и Немачкој, број погинулих на Западу чини свега 2,6% од укупног броја, али се у сваком случају ради о жртвама џихадистичког тероризма, дакле исламског.

 
Преносимо

У змијској кожи

Емир Кустурица   
понедељак, 18. јун 2012.

Нисам схватио да је стање ствари у нашем народу такво да се и распале карауле називају споменицима културе!? Иако званичне институције тврде обрнуто. У случају ове о којој је ријеч ради се о једном зиду пошто су управо неки од ових демостраната годинама одвлачили камен себи за властите послове!?

 
Економска политика

Економија ЕУ, пет година уназад

Иван Радак   
петак, 07. август 2009.

Статистика указује да су велике користи од учлањења имале нове чланице, али оно што остаје велики проблем унутар ЕУ јесте неједнакост у развоју, ценовне разлике и пореска оптерећења, као и веома неуједначен стандард живота њених грађана.

 
Савремени свет

На корак до монопола - глобални господари индустрије пива

Урош Митровић   
субота, 25. фебруар 2017.

Огромном броју функционера у САБ Милеру ова аквизиција донела је баснословне своте новца, али поједини директори већ су морали да траже ново радно место. Утицајни “Гардијан” својевремено је открио да је, након преузимања, чак 1.700 топ менаџера британског произвођача пива међу собом поделило скоро две милијарде долара од акција. 

 
Преносимо

Крај кемализма у Турској

Милош Б. Марковић   
недеља, 12. фебруар 2012.

Поред одличне организације и квалитетних кадрова у странци, харизматичном премијеру Ердогану на руку иде одуство јаке и организоване опозиције. Турске опозиционе партије данас више личе на тигрове од папира него на озбиљне противнике пред којим би Ердоганова партија могла да устукне.

 
Економска политика

Узроци текуће глобалне финансијске кризе

Огњен Радоњић   
недеља, 16. август 2009.

У потрази за стално растућим профитима, похлепни новчани рентијери су креирали варијанте фиктивних дужничких финансијских инструмената и створили илузију да су егзотични производи маштовитих финансијских мађионичара сигурни.

 
Савремени свет

На помолу жестока конфронтација САД и Кине

Дојче веле   
среда, 08. фебруар 2017.

САД при томе нису директно страна у територијалном спору између Кине и других земаља Јужнокинеског мора. Али, у то су умешане индиректно, јер желе да се на том подручју поштује принцип слободне пловидбе који се коси са кинеским претензијама.  

 
<< Прва < Претходна 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следећа > Последња >>

Страна 154 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер