петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Апел Вукадиновића & co. – не дајте Шумску!

Е-новине   
петак, 27. април 2012.

Лепо је видети да српска интелигенција брине о тековинама геноцида, готово дирљив призор. У питању је куцање на отворена врата, јер највеће странке ионако подржавају Шумску свим расположивим средствима.

 
Економска политика

„Европско“ задуживање Србије

Дејан Мировић   
уторак, 15. септембар 2009.

Вредност кредита ЕИБ је 250 милиона евра. Ако се детаљније анализирају одредбе кредита, долази се до закључка да је он, у суштини, намењен западним банкама које раде на територији Србије и наплаћују огромне камате српским грађанима и предузећима.

 
Коментар дана

Русија пред новом претњом - Украјина улази у НАТО?

Владимир Јевтић   
среда, 24. децембар 2014.

Уколико Украјина уђе у НАТО, што и јесте циљ западних сила и НАТО пакта, Русија губи неопходну стратешку дубину територије. Она ће бити опкољена НАТО државама и стратешки наћи ће се у тешкој позицији. 

 
Економска политика

Народна банка Србије као експозитура интернационалних банкара

Младен Бањац   
уторак, 01. септембар 2009.

Онај ко руководи државом и фискалном политиком, мора исто тако имати у својим рукама и контролу над емисијом новца и уопште монетарном политиком, јер она је алфа и омега привредног развоја. 

 
Савремени свет

Америчко-кинески самит и репозиционирање глобалне моћи

Урош Митровић   
понедељак, 17. април 2017.

Осим очигледног проблема са зауздавањем сопственог ега и импулсивних реакција, додатна отежавајућа околност за Доналда Трампа јесу и трзавице у његовој администрацији, али и отпор који му пружају друге две гране власти у САД - Конгрес и судови - који блокирају неке од најважнијих обећања из његовепредизборне кампање. 

 
Преносимо

Како је Запад заправо помогао Путинову кампању

Милан Милошевић   
четвртак, 08. март 2012.

Када је Путин објавио победу, други на листи, Генадиј Зјуганов, изјавио је да изборе на којима је управо учествовао не признаје због неравноправних услова, зато што је Путин користио две трећине расположивог времена на телевизијама.

 
Економска политика

Неподношљива лакоћа здравствене солидарности

Зорица Д. Марковић   
субота, 29. август 2009.

Колико домаћих осигураника није добило благовремено терапију, што је за лечење малигних болести најважније, јер су били на незаконитој, комерцијализованој листи чекања и због тога преминули? Ко ће породицама надокнадити губитак најближих?

 
Савремени свет

Да ли је инцидент са нервним гасом био „димна завеса“ за напад САД на Сирију

Ђанандреа Гајани   
субота, 08. април 2017.

 Кратко време ове инверзије политичког курса Трампа, која трансформише Асада од „квазисавезника“ против џихадиста у „непријатеља број један“ у истој равни са севернокорејским диктатором Ким Џонг Уном, појачава сумњу да је случај са нервним гасом у Хан Шејхуну био намерно исконструисан.

 
Културна политика

Роман о Поланском

Раденко Тошић   
понедељак, 13. децембар 2010.

У некој врсти егзила Полански наставља да режира филмове, али су то углавном просјечна остварења која не заслужују превише пажње, да би 2002.године услиједио велики повратак са филмом „Пијаниста“ за којег добија америчког Оскара, Златну палму у Кану и француску награду Цезар.

 
Политички живот

Црногорски „Закон о слободи верoисповести“ и пилатовско понашање српских власти

Дејан Мировић   
четвртак, 27. јун 2019.

У члану 63 закона, прописује се да ће цркве које су ''грађани'' са територије данашње Црне Горе изградили пре 1918 - припасти режиму. Дакле, Мило Ђукановић ће на основу правила, попут оних из закона о приватизацији, одређивати колико је Свети Василије Острошки допринео изградњи манастира Острог у XVII веку, упркос томе што он није био ''грађанин'' модерне Црне Горе.

 
Културна политика

Звезда из комшилука, или сви Кустини парадокси

Босиљка Медић   
субота, 18. децембар 2010.

Сам Кустурица небројено пута је подвлачио да му је „лакше било остварити признање на нивоу Југославије, него у Сарајеву“, као што му је, након тога, неупоредиво лакше било да стекне светску славу, него да му се та слава на достојан начин призна у Београду.

 
Савремени свет

Сабонис више не станује овде – гледано из Литваније, Лукашенкова Белорусија изгледа као "европски рај"

Александар Б. Ђикић   
недеља, 30. април 2017.

Повратак  из Бреста у „европски рај“ траје сатима, јер су колоне Пољака непрегледне. Пољаци из пограничих градова долазе у Белорусију како би се снабдели горивом, и другим потрепштинама, јер су цена и квалитет неупоредиво на страни Белорусије.

 
Културна политика

Сачувајмо дрвеће, деца нека гину!

Стефан Каргановић   
четвртак, 16. децембар 2010.

Са становишта интереса грађана Србије, а посебно будућности њихове деце, ни тадашња ни садашња норвешка искуства у домену коалиционог ратовања нису нешто што би, чак и у неком новом паковању, Србији могло бити од користи.

 
Политички живот

Ауторски текст за „Политику“ - „Елита и плебс“

Александар Вучић   
четвртак, 11. јул 2019.

Зато су интелектуалци, јер кад пишају по гробовима они их стварно запишају, а ми постајемо и остајемо сендвичари, јер наша једина потреба јесте да утолимо глад. И ништа више.

 
Коментар дана

Последња косовска игра жмурке, или непосредна корист од интервјуа председника Николића

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 18. децембар 2014.

Мало-помало и и онај део веома слабо обавештене српске јавности почео је да схвата шта се, заправо, догађа, односно, да се од наше земље не захтева ништа ново, већ само да почне да испуњава обавезе према Бриселском споразуму, а које су нашим грађанима досад биле потпуно непознате и закључане иза седам брава.

 
Културна политика

Културно зло капитализма

Предраг Анђелић   
среда, 15. децембар 2010.

Из перспективе данашњег претежног поимања политике као епицентра зла, парадоксална је али и истинита чињеница да је ондашња, комунистичка политичка класа најдуже одолевала свеопштој употреби естраде.

 
Политички живот

Тако се не преговара ни на пијаци - најсрамнији потпис у „новијој“ и старијој српској историји

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 28. јун 2019.

Бриселски споразум је нешто најсрамније што је потписао представник државе Србије у – ја бих рекао – новијој, па и старијој историји

 
Преносимо

Србија мора да постане свесна да је најмоћнија држава на Балкану

Милорад Додик   
четвртак, 09. август 2012.

Морамо кроз ово проћи заједно. Сад је прилика да се исправе све грешке у протеклих 20 година. Овај тренутак тражи мобилизацију, а не деструкцију. То, пак, тражи одговорност свих.

 
Економска политика

Оживети економски интервенционизам?

Драгољуб Каурин   
среда, 26. август 2009.

Србија је потпуно зависна од кредита и финансијске помоћи ММФ-а и Светске банке, те стога приступа својеврсној акробатици у испуњавању захтева. Jедина будућност је у оживљавању државне контроле тржишта и неке врсте економског национализма.

 
Савремени свет

Трамп попутстио под притиском неоконзервативаца - почетак Трећег светског рата?

Александар Дугин   
уторак, 11. април 2017.

Геополитичари никада не могу предсказати тачан тајминг процеса. Геополитичари одлично разумеју „шта“ и „где“. Али ово „када“ зависи од веома великог броја фактора. Овде је процес отворен.

 
<< Прва < Претходна 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следећа > Последња >>

Страна 152 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер