петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Како је Запад заправо помогао Путинову кампању

Милан Милошевић   
четвртак, 08. март 2012.

Када је Путин објавио победу, други на листи, Генадиј Зјуганов, изјавио је да изборе на којима је управо учествовао не признаје због неравноправних услова, зато што је Путин користио две трећине расположивог времена на телевизијама.

 
Економска политика

Оно што сви знају

Небојша Катић   
уторак, 07. јул 2009.
Применом терапије коју данас прописује ММФ, уз политику високих камата и прецењеног динара, укупан спољни дуг Србије (државе и приватног сектора) у наредне две године прећи ће ниво од 90 одсто бруто домаћег производа. Србија ће тако ући у стање перманентне дужничке и економске кризе.
 
Савремени свет

Кина у Црвеном мору – нови "пут свиле", база у Џибутију и повратак адмирала Џенг Х'а

Гидеон Елазар   
недеља, 27. август 2017.

 Успостављање базе у Џибутију је важан ослонац у удаљавању Кине од свог традиционалног фокуса на источноазијско-пацифички регион, и изражавању својих све ширих интереса у Африци и на Блиском истоку.

 
Преносимо

Србија мора да постане свесна да је најмоћнија држава на Балкану

Милорад Додик   
четвртак, 09. август 2012.

Морамо кроз ово проћи заједно. Сад је прилика да се исправе све грешке у протеклих 20 година. Овај тренутак тражи мобилизацију, а не деструкцију. То, пак, тражи одговорност свих.

 
Економска политика

Најгоре је прошло, али светска економија остаје слаба

Џозеф Стиглиц   
недеља, 05. јул 2009.

Сиромашне земље немају толико пара. Међународне организације им тобоже помажу, а у ствари им чине штету. Уместо стварне помоћи, нуди им се зајам. А познато је да су многе земље у развоју једва успеле да врате дугове.

 
Савремени свет

Може ли Грузија да буде користан амерички савезник?

Вилијам Ругер   
четвртак, 17. август 2017.

Американци морају да буду упозорени да савез са Грузијом напослетку може да изложи опасности безбедност њихове земље и животе њихових војника. Сједињене Државе не би требало да олако преузимају такве обавезе и оне морају бити укорењене, пре свега у властитим интересима.

 
Преносимо

Блиндирана памет Алије Изетбеговића

Славко Митровић   
понедељак, 05. март 2012.

Папирната творевина настала сецесијом од Југославије, разарана грађанским ратом, никада није успела постати државом муслимана, што је био циљ Алије Изетбеговића и његове Странке демократске акције.

 
Економска политика

Америка после незајажљиве потрошње

Амитаи Ециони   
субота, 04. јул 2009.

Каква је промена потребна нашој култури? Оно што треба искоренити, или бар увелико умерити је незајажљива потрошња: опседнутост стицањем, што је постало основни принцип америчког живота. То није исто што и капитализам, а није исто што и потрошња.

 
Савремени свет

Хоће ли опстати савез Москве, Анкаре и Техерана?

Станислав Тарасов   
среда, 09. август 2017.

Након што је амерички председник Доналд Трамп потписао закон о санкцијама, који је предложио Конгрес САД, усмерен против Русије, Ирана и Северне Кореје, постало је очигледно, да је на Блиском истоку наступио тренутак промене.

 
Преносимо

Север Косова припојити Србији, остатку признати независност

Милорад Додик   
среда, 02. јануар 2013.

Србија треба да каже под којим условима је спремна да призна Косово. Једино тако што ће се север припојити Србији, а југ признати као независну државу. Српска национална политика, у којој сам ја спреман да учествујем, истовремено треба да буде припајање севера

 
Културна политика

Медији и медијске слободе

Милан Динић   
среда, 20. октобар 2010.

Можда више него у Милошевићево време, у медијима постоји спрега политике, приватног капитала и личних интереса, резултирајући посредном контролом комплетне медијске сцене. Утисак је да је и данас, као у Милошевићево време, један део медија фаворизован.

 
Политички живот

Председник, елита, плебс и Хегелова пиљарица

Саво Д. Манојловић   
петак, 02. август 2019.

Суштина Хегелове пиљарице је да бујицом других оптужби скрене тему са суштине. Кога интересује купљена диплома, коруптивне везе чланова владе кад се говори о покраденим милионима, насилицима, фашистима, некултурним примитивцима... И како изаћи из те расправе

 
Коментар дана

Нотаријанство као систем вишестепене пљачке - режим, ташта и маска

Светлана Николић   
уторак, 25. новембар 2014.

Забрињавајуће су тврдње министра правде да нотарима треба више веровати него судовима, као и настојања дезавуисања улоге суда и стварање некаквог надсуда у виду јавних бележника, указују у комори, уз закључак све је урађено преко ноћи, без много знања и без добре намере

 
Културна политика

Ваистину српски!?

Давор Мандић   
среда, 13. октобар 2010.

Питамо се шта је у ''Српском филму'' српско, осим редитеља, сценаристе и читаве филмске екипе. Ако бисмо све тумачили кроз једну Православно – хришћанску призму, онда је он у том смислу српски што говори на крају крајева истину, што разоткрива мрачне стране блудописа.

 
Политички живот

„Вождовачки процес“ - или зашто у колонијама не постоји самостални политички живот

Мирослав Самарџић   
понедељак, 05. август 2019.

Вучић је западу много драгоценији од слабе опозиције преко које он не може да остварује своје интересе у Србији. Њено укључивање у „вождовачки процес“ треба само да створи привид легитимитета режима АВ. Уколико опозиционим лидерима понуде неке мрвице власти, она ће на то пристати 

 
Коментар дана

Муке по Вучићу

Емил Влајки   
четвртак, 04. децембар 2014.

Ни Русима се Вучићева тактика није свидјела: „Што нас брига што не уводиш санкције против нас, јер, у противном, тако једино себи можеш шкодити. Нама је важно да ти признаш да је, од сада, Крим легално у саставу Русије, а не Украјине.“

 
Културна политика

Пети октобар и „лабудова песма“

Предраг Ј. Марковић   
понедељак, 04. октобар 2010.

Када је дошао пети октобар, они су поверовали да ће се вратити митски позлаћено предмилошевићевско доба. Сада су многи огорчени, из два разлога: онима старијима мањка ушушканост позног социјализма, онима млађима фине необавезујуће енџиовске тезге.

 
Политички живот

Права истина о операцији "Омча"

Миланко Шеклер   
петак, 26. јул 2019.

Власт организује цео перформанс са "омчом", од почетка до краја (ако буде краја икада!)! А код симболике је најважније да се њеном "дозираном и стручном употребом", широким народним масама (председник Вучић би рекао "плебсу"), дигне тензија, јави страх и крене паника! 

 
Коментар дана

Да ли ће министар Вулин поднети оставку

Војислав М. Станојчић   
понедељак, 17. новембар 2014.

И док се премијер још није изјаснио о мишљењу и предлогу министра рада, запошљавања, борачких и социјалних питања, огласио се шеф српске дипломатије, несаломиви Ивица Дачић. Он је, како се и могло очекивати, изјавио да Србија неће мењати своје приоритете.

 
Културна политика

Критички субјект у доба глобализације

Василије Милновић   
среда, 29. септембар 2010.

У нама актуелном свету менаџера, у коме морате постати „укалупљени објект“ уколико желите успети (за разлику од непосредне прошлости када је „аутентични субјект“ постављан појединцу као императив), критичко мишљење има нарочиту вредност.

 
<< Прва < Претходна 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следећа > Последња >>

Страна 160 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер