субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Либијски глобални поход „мирног Американца“

Време   
среда, 30. март 2011.

До јуче се могло мислити да је врхунац ироније почетак једног новинског коментара од пре неколико година, поводом другог заливског рата, у ком се аутор пита: „ откуд наша нафта испод њиховог песка? Од јуче је на снази јача изјава „гадафијеве снаге подмећу лешеве на циљеве које ми гађамо“

 
Економска политика

О "руском споразуму"

Бранко Павловић   
понедељак, 08. децембар 2008.

Споразум треба реализовати брзо како би се избегао стечај рафинерија и концентрисати се у преговорима око стварно важних детаља, као што је контрола инвестиција од стране мањинских акционара и око изградње гасовода и складишта гаса где нас заиста очекује финансијска корист.

 
Савремени свет

Ризик за Европу који економисти не желе да виде

Стефани Фландерс   
понедељак, 01. фебруар 2016.

Има неколико догађаја у политичком календару који нарушавају тржишта и економије. Међу таквим изузетним догађајима кључни је могући референдум о британском чланству у ЕУ. 

 
Преносимо

Хрватска грађанска буна

Младен Шварц   
недеља, 10. април 2011.

Очекивати је да становите несугласице међу бранитељским удругама и предводницима, потицане од владајућих у интересу опстанка власти, а против интереса војничког и цивилног сегмента нације, буду енергично и мудро уклоњене.

 
Економска политика

Безнађе је земља без стручњака

Бранко Павловић   
недеља, 07. децембар 2008.

Историјски гледано, велике силе (само што се оне током времена смењују) увек имају исти однос према Балкану, па и према Србији. Питање које нас треба да мучи јесте – зашто су оне данас успешније него икад?

 
Савремени свет

Прогноза ЦИА из 2000. године за 2015. – Русија није "оправдала очекивања"

Владимир Добрињин   
недеља, 03. јануар 2016.

Раст и развој "Исламске државе", терористичке структуре која је присутна у неколико држава, имајући ,,државност” само на речима, сведочи о томе да у овом делу прогнозе ЦИА није погрешила. 

 
Преносимо

Троје јеврејске деце

Керолајн Б. Глик   
понедељак, 04. април 2011.

Велика се дрека дигла око антисемитске жучи коју просипају чланови високог друштва. Од Мела Гибсона и Џулијена Асанжа до Чарлија Шина и Џона Галијана, чини се да не прође ни дан а да се понека позната личност не разоткрије као мрзитељ Јевреја.

 
Економска политика

Утицај приватизације и страних инвестиција на привреду Србије: случај РТБ Бор

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
четвртак, 04. децембар 2008.

Чест је случај у садашњој пракси Србије да се ресурси употребљавају ради задовољавања потреба садашњих генерација, али страних.

 
Савремени свет

Шеснаест година препорода Русије

Ђорђе Милошевић   
четвртак, 31. децембар 2015.

 Ако је руски председник и учинио неку грешку, онда је то она коју Запад никако не прашта: одбио је да се покори. Зато га и ,,часте’’ квалификацијама да је самодржац, тиранин, злочинац, да жели да обнови Совјетски Савез.

 
Културна политика

Филмски фестивал у граду без биоскопа

Дејан Петровић   
четвртак, 25. јун 2009.

Током девет фестивалских дана, публика је била у прилици да погледа преко 150 филмова на више од 20 новосадских локација, уз атрактиван пратећи музички и академски програм, као и програме посвећене класицима домаћег и светског филма.

 
Културна политика

"Тренутак истине": Обичан човек у медијској машинерији

Драгана Кањевац   
недеља, 05. јул 2009.

Квиз Тренутак истине настао је у Колумбији и укинут је после признања учеснице да је унајмила плаћеног убицу да јој ликвидира мужа. Просто као пасуљ: одговорите тачно пред својим најближима и камерама на 21 интимно питање из свог приватног живота и богат сте човек.

 
Политички живот

Тиранија већине у Народној скупштини

Маринко М. Вучинић   
уторак, 19. децембар 2017.

Тиранија већине је веома често увод у остваривање система владавине у коме ће остати само тзв. демократске кулисе, а у друштву долази до суштинског поништавања основних претпоставки за функционисање демократског и плуралистичког система.

 
Коментар дана

Премијер као некадашњи портпарол

Војислав М. Станојчић   
уторак, 23. април 2013.

Добро је и мудро што на премијерове надмене и саркастичне речи Српска православна црква није реаговала, а остало је непознато да ли се председник Владе бар усмено извинио патријарху Иринеју, иако то, разуме се, није никако исто што и јавно изречена осуда.

 
Културна политика

Прилог критици проблема дeмократије

Филип Јевтић   
субота, 04. јул 2009.

Није рационално да сви имају право гласа само зато што задовољавају одређену старосну границу. Контрапродуктивно је да рудари гласају како уредити здравство, да доктори гласају о уређењу саобраћаја. Нико није довољно компетентан да одлучује о свему.

 
Политички живот

Наставак америчког прекрајања Балкана

Драгана Трифковић   
среда, 24. јануар 2018.

Александар Вучић је изјавио да је задовољан предложеном платформом Атлантског савета и да би било добро када би се то преточило у реалну политику САД. Међутим то није све што САД припремају за Балкан. За наредни период планирано је успостављање још јаче контроле над медијима и формирање „Медијског центра за борбу против руских дезинформација“ у Србији

 
Коментар дана

Недић је био бољи

Александар Недић   
понедељак, 22. април 2013.

Недић ни по коју цену није допустио да се српски војници боре за интересе немачког Рајха на источном фронту, док је Дачићева влада далеко флексибилнија када су „међународне операције“ у питању.

 
Културна политика

Стратегије носталгије

Димитрије Војнов   
среда, 01. јул 2009.

Мотив за повратак формама и делима која су била прављена да засене врхунске стране продукте није националистички или изолационистички. Он пре свега лежи у отпору према укалупљењу у одређене источноевропске посткомунистичке клишее у које je наша култура била гурнута.

 
Политички живот

И данас мислим да је погрешна одлука о промени резолуције о КиМ с којом смо 2010. године ишли у Генералну скупштину УН - имали смо већину за оригинални текст

Вук Јеремић   
уторак, 05. децембар 2017.

У нашем конкретном случају, пронађена је „квака“ тако што је суд закључио да "акт о проглашењу независности не крши међународно право. Међутим, у исто време, суд је рекао и да то није начин којим је могуће успоставити државност, као и подвукао кључну важност Резолуције 1244 у том контексту.

 
Преносимо

Сам против свих

Момир Турудић   
субота, 26. март 2011.

За разлику од напада на Ирак 2003. и на СРЈ 1999. године, овога пута се бомбардовање одвија у обланди легализма, под Резолуцијом Савета безбедности. И Савет безбедности и саме УН су одавно налик на пијацу на којој се, под маском крупних речи и начела, одвија ценкање.

 
Економска политика

Просто као математика

Небојша Катић   
уторак, 02. децембар 2008.
Погрешном антиинфлационом политиком, Србија је постала магнет за привлачење шпекулативног капитала. Својом каматном политиком и политиком курса динара, НБС упорно наставља да трпа новац у џепове његових власника.
 
<< Прва < Претходна 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 Следећа > Последња >>

Страна 202 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер