субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Година у којој су забранили пушење

Mилан Mилошевић   
петак, 31. децембар 2010.

Много тога је 2010. било у хроничној реконструкцији, музеји, влада, Мишарска улица... Хоће ли уследити 2484. питање за ЕУ кандидатуру: "Да ли ћете некад добити неку утакмицу у Лиги шампиона, и како то намеравате да постигнете?"
 
Економска политика

Глобално село гори, а српска влада се чешља

Бранко Радун   
четвртак, 23. октобар 2008.

У моменту глобалне финансијске кризе, наша влада се бави жирафама и „(анти)фашистичким" перформансима у центру престонице. Још горе од овог нојевског завлачења главе у песак јесте једнострана и ничим изазвана примена ССП.

 
Коментар дана

Игрице без Ивице - и границе

Љубиша Спасојевић   
среда, 13. фебруар 2013.

Дачићу као последња сламка спаса остаје да увери момке из Вашингтона да ће њихове налоге боље извршавати од двојца Вучић – Николић и тако постати недодирљив попут Драгана Шутановца, неимара који без икаквих последица диже чардак ни на небу ни на земљи, на пашњаку у центру града.

 
Културна политика

Не могу, не желе, не траже?

Јована Папан   
уторак, 28. април 2009.

Главни разлог што жене зарађују мање је чињеница да су оне далеко мање склоне преговарању о висини плате. Чак 93% женских дипломаца на америчким универзитетима прихвата на првом послу понуђену плату без поговора, док више од половине мушкараца у истој ситуацији покушава да издејствује већу суму.

 
Политички живот

Шта све захтевају Албанци у Македонији?

"Тиранска платформа"   
понедељак, 01. мај 2017.

Документ, назван још и "Тиранска платформа", изазвао је низ контроверзи због чињенице да су се лидери албанских странака претходно састали у Тирани под покровитељством премијера те земље Едија Раме. Документ објављујемо у целини.

 
Коментар дана

Спаљивање књига, сечење ушију и „стратешко партнерство“

Трифун Ристић   
уторак, 12. фебруар 2013.

Приближавањем Бакуу Србија поново ради против интереса Русије, и у суштини за нагло приближавање две земље нема логичног објашњења, осим да се оно гради по команди Вашингтона, који у својој дугорочној стратегији очигледно има заједничке планове за две земље.

 
Културна политика

Како ти је име, Србине?

Зора Латиновић   
петак, 24. април 2009.

Шпенглеровски вешто, Борис Тадић, председник Србије, по вокацији психолог, почео је сасвим лагано да нас растерећује елемента територије углавном значајног у сваком идентитету, а у случају српског идентитета – најлабавијег елемента.

 
Политички живот

Најновији омиљени "опозиционари" Александра Вучића

Марко Јакшић   
среда, 10. мај 2017.

Током саме председничке кампање Александар Поповић је обилато злоупотребљавао име некадашњег председника странке Војислава Коштунице да би прескочио фамозних 1%. Ипак ни то му није то није било довољно да би тај резултат остварио.

 
Преносимо

Питање поверења и реконструкција владе

Никола Јовановић   
четвртак, 16. децембар 2010.

Мањи број министара не повлачи аутоматски смањивање бирократије, броја државних службеника и функционера. Реконструкција владе би дакле била само козметичка мера, која би привремено скренула пажњу са суштинских реформских задатака.

 
Економска политика

Немогуће тројство у кризи које нема

Небојша Катић   
среда, 22. октобар 2008.

Светска економска криза је још у раној фази. Она се са финансијског сектора преноси на реалну економију и најтежи период тек предстоји. Тренутак је да фарсично самохвалисање престане, и да се Србија суочи са новом економском стварношћу.

 
Културна политика

Свињски грип и драматизација болести

Френк Фуреди   
среда, 29. април 2009.
Експлозија глобалног страха од епидемије смртоносног вируса грипа у Мексику више је реакција на драматизацију грипа него на стварну претњу (о томе како вируси могу бити претворени у оружје и употребљени да се угрози опстанак човека) коју он представља.
 
Политички живот

У раљама Немачке

Емил Влајки   
недеља, 07. мај 2017.

Није потпуно јасно због чега су, српски водећи политичари након Милошевића, највећим дијелом били фасцинирани Њемачком. То је нелогично јер је у посљедњих сто година, Њемачка, на разне начине, уништавала Србе који су јој посвуда кварили рачуне, посебно у два свјетска рата.

 
Преносимо

Монетарна политика и НБС највећи кривци за привредни колапс

Небојша Катић   
понедељак, 20. децембар 2010.

Генеза српске економске драме није почела 2008. Тада је почео њен расплет. Највећи кривци су НБС и монетарна политика. Прецењени курс динара и либерализација капиталних токова нанели су страховиту штету привреди.

 
Економска политика

Стамбени кредити: амерички талас поплавио зајмове

Бисерка Думић   
четвртак, 23. октобар 2008.

Повећане камате за кредите у еврима, па и за субвенционисане, а зајмови индексирани у „швајцарцима” укинути.

 

 
Савремени свет

Има ли Европа будућност?

Стивен Волт   
недеља, 23. август 2015.

Седам година је прошло од избијања кризе, а Унији још увек недостају политичке институције неопходне за одржање изворне монетарне уније. Ако је Грчка напусти, њен излазак ће показати да евро није незаменљив, а то ће произвести нове сумње у његове дугорочне изгледе.

 
Преносимо

Мирис јасмина иза гвоздене завесе

Феђа Димовић   
петак, 21. јануар 2011.

Поводом нереда у Тунису Хилари Клинтон је лицемерно изјавила да САД немају право да заузимају било чију страну, што у преводу значи да неће подржати демократске промене у овој земљи. Тешко се може поверовати у искреност ових изјава.

 
Економска политика

Капитал на Капитолу

Даглас Редикер и Хајди Кребо Редикер   
среда, 22. октобар 2008.

Ако још ико сумња у све већу важност финансија као оруђа спољне политике, не треба отићи даље од Исланда, чланице НАТО, који је прошле недеље најавио да преговара о 4 милијарде евра помоћи од Русије.

 
Савремени свет

Француско-немачко помирење - пропагандни мит за Балкан

Милош Мишић   
петак, 21. август 2015.

Да би одржала полтичку контролу Немачке унутар тадашње Европске заједнице, Француска је 1990. аминовала њено поновно уједињење у замену за одрицање од немачке марке и увођење европске монетарне уније и евра. Само годину дана касније, ово ће се показати као илузија.

 
Културна политика

Шта је погрешно, а шта добро у савременом феминизму?

Кристина Хоф Сомерс   
уторак, 21. април 2009.
У савременом феминизму има много тога вредног, али ако покрет жели да остане делотворан у сузбијању сексистичке неправде, мораће да се промени, тј. да омекша реторику када су у питању мушкарци и постане отворенији. 
 
Политички живот

"Нико не сме да вас бије" - о једној реченици, 30 година касније

Урош Шуваковић   
понедељак, 24. април 2017.

 „Нико не сме да вас бије“ - била је порука слободе коју је Слободан Милошевић, тадашњи председник ЦК СКС, изрекао грађанима окупљеним испред Дома културе у Косову Пољу 24. априла 1987. године.

 
<< Прва < Претходна 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 Следећа > Последња >>

Страна 206 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер