недеља, 20. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

"Случај Хандановић" или време СНС забаве и разоноде

Маринко М. Вучинић   
петак, 06. јул 2018.

У условима у којима живимо, припадност Пинковом „забављачком“ погону и јасно изражена партијска лојалност сасвим су довољна препорука да се постане организатор најважнијих културних програма и дешавања у Београду. То је само још један пример свеприсутне бахатости и неприкривене осионости напредњачког режима

 
Економска политика

ССП између "Косова" и ЕУ

Дејан Мировић   
уторак, 08. децембар 2015.

У преамбули ССП-а са Косово се налази звездица/фуснота у којој пише и да се статус Косова решава у складу са саветодавним мишљењем Међународног суда правде из 2010. године. Ово је више него неповољно за Србију.

 
Колумне Слободана Антонића

Крај косовске политике

Слободан Антонић   
уторак, 04. јануар 2011.
Када Борис Тадић, говорећи на Скупштини ДС, 18. децембра 2010, ниједном речју није поменуо Косово, то у Србији више нико није приметио. То одсуство реакције је заправо најбољи показатељ да је косовска политика мртва.
 
Савремени свет

Митови о глобализацији - како је и зашто пољуљана вера у слободно тржиште

Горан Николић   
субота, 07. октобар 2023.

Велика рецесија 2008-2009, криза државних дугова у Европској унији 2009-2014, пад привредне активности широм планете 2020. године узрокован пандемијом, санкције Запада Русији 2022. и антитржишне мере против Кине, пре свега у технолошком домену (почевши од 2018), били су нека врста тестирања „невидљиве руке“ тржишта. Резултат је био поразан – тржишта су се показала неспособним за саморегулацију, а принципи слободног тржишта су погажени од оних који су их деценијама промовисали. Снажан државни надзор, са ефикаснијим регулаторним праксама и економском интервенцијом у кејнзијанском стилу, наметнуо се као најрационалније решење.

 
Преносимо

Шта Србија може да научи из афричког искуства са кинеским инвестицијама?

Горан Радосављевић   
уторак, 08. јун 2021.

Инвестицијама се „у зубе“ није гледало, те су теме попут заштите животне средине, права радника и тржишних услова пословања биле слабо заступљене, како у односима држава са кинеским компанијама, тако и у јавном мњењу

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Пут којим се ређе иде

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 30. мај 2016.

 Тако је, скоро па случајно и нехотице, пукла односно разоткривена највећа тајна вучићевске Србије – већа чак и од оне чиме се то баве премијеров брат и кумови. А то је тајна да само широко и принципијелно уједињена опозиција има неке шансе. 

 
Документи

Издвојено мишљење судије у предмету Здравка Толимира

Приска Матимба Нијамбе   
среда, 30. јануар 2013.

Водила сам се Статутом овог Трибунала који прописује да се оптужени Здравко Толимир сматра невиним и да се, у циљу доношења осуђујуће пресуде, све чињенице које су елемент кривичног дјела, морају доказати ван разумне сумње.

   
Коментар дана

Запад спрема још један "историјски споразум" - Србима чак ни бедне мрвице?!

Предраг Васиљевић   
понедељак, 12. децембар 2022.

Запад од Београда тражи да фактички прихвати независно Косово кроз такозвани споразум о нормализацији односа, а сви знају да би то била не само тотална капитулација Србије већ и ново историјско понижење

 
Културна политика

Косовска „мека моћ“ у Шпанији и дилентантизам српске културне дипломатије

Невенка Стојчевић   
понедељак, 25. јун 2018.

Моћни атлантистички лоби у Шпанији не престаје да се залаже да Шпанија призна Косово. Али, какви су стање и учинци српске „меке моћи“ и културне дипломатије у Шпанији, најважнијој европској земљи која не признаје независност Косова? И шта се тренутно преко две наше главне испоставе - Амабасаде Србије у Мадриду и хиспано-српског културног Удружења „Иво Андрић“, пројектује по питању српског становишта?

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Савамала – српски „Вотергејт“

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 10. јун 2016.

Просто је невероватно и више него индикативно како „службени“ таблоиди, иначе екстремно сензационалистички и „лешинарски“ настројени, ову тему држе ниско, не засипају јавност информацијама из истраге, не нуде милионске награде за помоћ у проналажењу починилаца. 

 
Документи

Отворено писмо државном врху Русије

Одборници општина са севера Косова   
среда, 08. мај 2013.

Имајући у виду неодређене перспективе европског интеграционог процеса и неизвесну судбину саме Европске уније, као и сам Устав Србије и Резолуцију 1244, тзв. Бриселски споразум представља цинично ругање државности Србије и понижење националне самосвести српског народа.

 
Политички живот

Предстојећи парламентарни избори између крупних речи и ниских мотива

Маринко М. Вучинић   
понедељак, 20. новембар 2023.

На овај начин ови избори добијају изразито референдумски значај где председник Републике по ко зна који пут кршећи Устав показује своју антидемократску природу и диктаторски начин владавине

 
Коментар дана

Либерално линчовање Милице или мизогинија из „круга двојке“

Горан Игић   
петак, 16. децембар 2022.

Причамо о човеку из Шилерове. Тако је, погодили сте.

 
Културна политика

Брука и срамота на малој матури или цела Србија се острвила на децу ни криву ни дужну

Павле Ћосић   
среда, 27. јун 2018.

Замислите да имате 13-14 година и да треба да препознате овог човека, овако мрљавoг и неуверљивог, а познат вам је, није да није... Могли сте га током школовања негде већ видети. У рубрици историја.  Могуће је да су овај пут састављачи теста желели да изађу у сусрет деци с једним лаким питањем, међутим, питање није гласило по чему је познат Доситеј Обрадовић, шта је учинио, која су његова дела, него је требало препознати његову слику.

 
Економска политика

Како ради Лазард - приватизациони саветник Владе Србије за продају Телекома

Балкан магазин   
петак, 27. новембар 2015.

Истина гласи: ''Није цена нечега онолико колико то нешто вреди, него коју најнижу цену је продавац државних ресурса спреман да прихвати.''

 
Колумне Слободана Антонића

Раскол – последње зло?

Слободан Антонић   
субота, 20. новембар 2010.

Сада смо, изгледа, поново тамо где смо били 1963. Не знамо какве ће размере добити овај раскол, колико ће трајати и са каквим последицама. Оно што можемо да претпоставимо јесте да ће раскол вероватно расти што се више буде инсистирало на Папиној посети 2013.

 
Савремени свет

Руски живот под санкцијама - позната непознаница

Олег Бондаренко   
недеља, 01. октобар 2023.

Према новопрокламованим правилима Европске комисије, за руског држављанина је ризично да у ЕУ уђе и са телефоном, а камоли са аутомобилом! Јер се свако преношење преко границе за личне потребе аутомобила, приколице, телефона, лаптопа, па чак и козметике, накита и тоалет папира (!) данас, према ЕК, може тумачити као извоз

 
Преносимо

„Каснији историчари ће писати да су при овом уједињењу пуно више добили Словенци него Срби“

Никола Милованчев   
четвртак, 27. мај 2021.

У вези са телевизијском серијом „Александар од Југославије“, треба указати на стварно политичко стање на југословенским просторима у време краја Првог светског рата, новембра 1918.

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Референдум који је променио све – а чији значај је Србија превидела и погрешно проценила

Ђорђе Вукадиновић   
петак, 20. мај 2016.

  У сваком случају, остаје утисак да је Србија и њена политичка и интелектуална елита недовољно озбиљно ушла у читаву причу са црногорским референдумом и да није довољно схваћен историјски, национални и геополитички значај читавог догађаја, односно процеса који је тим референдумом доведен до свог епилога.

 
<< Прва < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа > Последња >>

Страна 39 од 435

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер