субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Кретање у празно

Ј. Робинсон Вест   
четвртак, 08. мај 2008.

Без великих покушаја конзервирања енергије, утицај кризе залиха ће бити огроман, са наглим скоком цена који ће довести до великих економских обавеза и пертурбација. Владе би маневрисале како би обезбедиле ретке залихе нафте, са потенцијално разарајућим геополитичким резултатима.

 
Савремени свет

Амерички тромб у руском крвотоку

Радован Калабић   
субота, 30. август 2008.

Данас је грузијски председник Михаил Сакашвили најусамљенији човек на свету. У есхатолошком смислу он је напуштенији и од Садама Хусеина у тренутку док бившег ирачког председника, уз увреде и псовке, воде на вешала.

 
Савремени свет

Pax Americana одлази у историју

Драгомир Анђелковић   
субота, 30. август 2008.
Свет више није онакав какав је био пре руског признавања република које су се отцепиле од Грузије. Више личи на онај који је постојао на прелазу из 19. у 20. век.
 
Савремени свет

Крај “америчке ере”

Славој Жижек   
субота, 30. август 2008.
Посреди је заправо будућност међународне заједнице – нова правила која ће је регулисати и која ће одредити нови светски поредак.
 
Савремени свет

Мај '68 виђен из Француске

Мила Алечковић-Николић   
недеља, 11. мај 2008.

Почело је у Француској. У земљи Кловиса, Капета и антипапизма, Луја 14., Јованке Орлеанке, Комуне, Револуције, терора, гиљотинираног Луја 16, контрареволуције, Фронде... и најзад, маја ‘68. Прво се затресао Латински кварт на левој обали Сене.

 
Савремени свет

In memoriam: Роберт Џејмс Фишер

Иван Марковић   
среда, 14. мај 2008.

У животу Роберта Џејмса Фишера, од миља званог Боби, постојале су три етапе, кључне тачке које су га одредиле као личност и појаву: долазак на светски трон у Рејкјавику 1972., повратак на сцену у Југославији и хапшење на аеродрому Нарита.

 
Савремени свет

Америка се налази у фази позног Рима

Џон Вајтхед   
четвртак, 21. август 2008.

Како су приметили неки критичари, велика царства се скоро увек суочавају са избором у току свог ширења: да наставе раст и тиме ризикују пропаст републике и демократије, или да се одупру даљем ширењу.

 
Савремени свет

Кејганови снови

Николас К. Гвоздев   
четвртак, 15. мај 2008.

Најновија књига Роберта Кејгена, Повратак историје и крај снова (The Return of History and the End of Dreams), разматра низ проблематичних трендова – укључујући повратак Русије, успон Кине и јењавање трећег таласа демократизације.

 
Савремени свет

Кавкаски рат за касписјку нафту

Душан Ковачев   
четвртак, 21. август 2008.
Грузијски «ружичасти револуционари» нису Коби ни за мали прст. Једно им је заједничко: ни у њиховој револуцији, као ни у Стаљиновој нема демократије.
 
Савремени свет

Глобална анкета: Јаз између демократије у теорији и пракси

Џим Лоуб (Jim Lobe)   
петак, 16. мај 2008.

Основно демократско начело да ''воља народа треба да буде основа за ауторитет власти'' подржавају огромне већине широм света, према значајној новој анкети која обухвата преко 17.000 пунолетних људи у 19 земаља. Велике већине анкетираних такође сматрају да се њихове власти не држе тог начела.

 
Политички живот

Изнад прелетачког гнезда

Бранко Радун   
среда, 30. септембар 2009.

Како је очигледно да у нашој политици има све мање морала тако су и прелетачи све учесталији и прелетање постаје све лакше. У том погледу смо испред модерних западних демократија, то јест код нас је „морална супстанца“ која подмазује систем брже ишчилела из политичке машинерије.

 
Политички живот

Шта то беше суверенитет?

Славко Живанов   
понедељак, 28. септембар 2009.

Да бисмо били сигурни да ли се неки странац меша, или се не меша у наша унутрашња питања требало бисмо да видимо јасну границу сопственог суверенитета. Где је та граница и шта је наш суверенитет, битнија су питања од промене назива улица, па чак и стања шокираности дипломата. 

 
Политички живот

„Спомен обележје“ подупире хрватску тужбу против Србије

Бранислав Костић   
понедељак, 28. септембар 2009.

Реч је о „обележју“ које би требало да подсети да су се на овим местима налазили „концентрациони логори“ у којимa су страдали Хрвати које је у време ратних збивања, деведесетих година, заробила ЈНА, тада још једина легитимна војна сила на просторима бивше Југославије.

 
Политички живот

(Не)веселе лекције из Словеније

Александар Павић   
четвртак, 24. септембар 2009.

Нема „поворки“, нема истополних бракова. Или ће се 20. септембар постати лајтмотив садашње власти. У том случају, власт и радикалне ЛГБТ групе су ти који су генератори насиља – насиља над бирачком вољом грађана Србије, коју се нису удостојили ни да консултују.

 
Политички живот

Постпарадна репресија

Слободан Антонић   
четвртак, 24. септембар 2009.

Већина слободномислећих људи у Србији већ је уверена да смо предмет тзв. меке окупације. Њу симболишу заробљени медији и теледириговани политичари. Али, са политичком репресијом, забраном разних организација и хапшењем њихових лидера, добићемо праву, "тврду" окупацију. 

 
Политички живот

Светска банка и домаће здравство

Зорица Д. Марковић   
среда, 23. септембар 2009.

На званично питање упућено Заводу за статистику, имамо ли национални здравствени рачун и колико укупно трошимо за здравство, званичан одговор гласи – немамо национални здравствени рачун, нема података. Mожда одговор имају астролози?  

 
Политички живот

Прописивање закона и преписивање лекова

Предраг Урошевић   
среда, 23. септембар 2009.

Ситуација у здравству је најдрастичнији доказ друштвене кризе и апсурда. То се пре свега огледа у веома застарелој организацији здравствене службе која не одговара садашњем времену високе технологије.

 
Политички живот

О звиждању и слободи говора у демократији

Владимир Ј. Конечни   
среда, 23. септембар 2009.

Српски народ никад није чуо од званичника САД и Француске ни једну реч извињења у вези са смрћу ма и једног детета током бомбардовања, нити o загађењу Србије муницијом са осиромашеним уранијумом. Наши званичници се утркују у томе ко ће мање питати и узнемирити Запад.

 
Политички живот

Зашто је отказана „геј парада“?

Драгомир Анђелковић   
уторак, 22. септембар 2009.

Постоје мишљења да је власт све што нам се задњих дана дешавало испланирала и спровела, како би преусмерила пажњу јавности, и, можда, бруталним мерама спречила социјални бунт, за који мисли да је на помолу.

 
Политички живот

Ко је добио, а ко изгубио oтказивањем "Параде"?

Никола Малбашки   
понедељак, 21. септембар 2009.

А управо су ови самокандидовани квислинзи и сатрапи једини добитници читаве ове гужве. Они и њихове бизарне организације не само да су овим добиле огроман публицитет, већ су на себе и скренули пажњу бриселских и вашингтонских фондодржаца.

 
<< Прва < Претходна 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 Следећа > Последња >>

Страна 404 од 432

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер