недеља, 20. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Поправни у Вашингтону или земља „Шампиона“

Ђорђе Вукадиновић   
среда, 16. септембар 2015.

Искрено говорећи, уколико би заиста успео да задовољи Американце бар упола као што је, наводно, усрећио Ангелу Меркел, и при том не разочара Путина и сачува виталне српске националне интересе, Вучић би – без све шале – заслужио (непостојећу!) Нобелову награду за политичку вештину и личну генијалност.

 
Документи

Завршна реч одбране пред Хашким трибуналом 20. марта 2012.

Војислав Шешељ   
среда, 21. март 2012.

Тужилаштво говори да су на почетку рата Срби настојали да заузму стратешки важне тачке. Па шта је ту чудно? У сваком рату противничке стране пре свега настоје да заузму стратешки важне тачке. За нас Србе стратешки важне тачке су постојале широм Српске Крајине.

 
Политички живот

Аутошовинизам код Срба и Руса

Слободан Антонић   
понедељак, 28. август 2023.

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

 
Коментар дана

Хирошима, Сребреница и геноцид

Драган Добрашиновић   
субота, 13. август 2022.

И да је стварних 3.714 страдалих мање од измишљених 8.000, а и једно и друго неупоредиво са у само два дана уништених 350.000 живота. А где је тек остало од истих наручилаца и извођача, да то сад и не помињемо. 

 
Културна политика

„Валеријан и царство хиљаду планета“ – борба европског стрипа за место под холивудским сунцем

Никола Танасић   
недеља, 06. август 2017.

Откако је корпорација „Дизни“ претворила издавача стрипова „Марвел“ у рудник злата који јој сваке године доноси милијарде долара, све друге продуцентске куће у свету су, са мање или више успеха, потрчале да се, како год знају, и саме „огребу“ о овај успех, и пронађу неку своју „златну коку“ која би им на сличан начин „штампала паре“ као што је то случај са прослављеном „Дизнијевом“ франшизом.

 
Економска политика

Нови покушај продаје „Телекома“, или о „освети владе будућим генерацијама“

Јован Б. Душанић   
уторак, 21. април 2015.

Влада се најновијим аранжманом са ММФ-ом обавезала да иде на продају Телекома – природног националног ресурса који обезбеђује високе приходе и значајан профит.

 
Колумне Слободана Антонића

Пад сајта и реакције

Слободан Антонић   
среда, 28. јануар 2009.

Како би одбранила „Пешчаник”, „друга Србија” почела је да пише отворена писма председнику републике. У њима се он прозива као најодговорнији. Или ће нешто одмах предузети, или ће својим ћутањем показати да можда и он стоји иза целе акције.

 
Савремени свет

Како је потонуо ,,Курск''

Ђорђе Милошевић   
субота, 29. јул 2023.

Руска нуклеарна подморница ,,Курск'' доживела је хаварију 12 августа 2000- те године. Била је то највећа подморничка несрећа у историји у мирнодопско време

 
Преносимо

О још једној "историјској" војној вежби или шта су официри Војске Србије пропустили да кажу "врховном команданту земље" - ако их је уопште ишта питао

Давор Лукач   
петак, 23. октобар 2020.

Ујутру, на дан одржавања вежбе, десило се са¬моубиство једног официра из касарне у Војводини – Министарство одбране до данас није саопштило о чему се ради. Ипак, свега неколико дана пре вежбе издало је саопштење о самоубиству подофицира, прећуткујући да је то био припадник елитног батаљона војне полиције за специјалне намере "Кобре".

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Сунчаница или како забашурити руски вето

Ђорђе Вукадиновић   
среда, 22. јул 2015.

Далеко од тога да су Руси овим ветом решили све своје или наше проблеме у региону. Превише је ту у прошлости било пропуста и са једне и са друге стране. Али су се, тениским жаргоном речено, „вратили у меч“, односно, показали да имају намеру да упркос проблемима које имају у ближем окружењу – а можда и баш због тога – на Балкану играју активнију улогу

 
Економска политика

Аграр као "девета рупа на свирали" или далеко је Холандија

Ненад Поповић   
недеља, 03. мај 2015.

Оно мало расположивих средстава не би требало трошити за субвенционисање богатих страних инвеститора, већ га усмерити тамо где може најбрже дати највеће ефекте. А то је пољопривреда, за чијим производима постоји тражња на европском, а посебно на руском тржишту

 
Колумне Слободана Антонића

Кад црква изда саопштење

Слободан Антонић   
среда, 11. фебруар 2009.

Двострука мерила увек су добар показатељ нечасности или слабости. Данас у Србији свака НВО издаје саопштења. Али, када Црква изда саопштење, као недавно у вези са Статутом Војводине, одједном настају проблеми.

 
Савремени свет

Украјински рат докрајчио европски либералнo-демократски мит

Ханс Кунднани   
недеља, 06. август 2023.

Историја европског пројекта је проблематичнија него што сугерише идеја о њему као симболу демократије. Мало „проевропљана“ зна да је он започет  као колонијални пројекат – што би се могло назвати његовим првобитним грехом

 
Преносимо

Употреба смрти и лешинарење без краја

Ранко Пивљанин   
петак, 20. новембар 2020.

За Вучићев „клизећи“ у надлежности лекарске струке и црквене владе, оправдања нема. Размере једног и другог лешинарења су неупоредиве и по намерама и по штети коју су произвеле. Почившем патријарху хвала и слава, уз молбу да опрости што се и поводом његове смрти крстимо и десном и левом руком

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Премијерово ново одело – вођа, удвориштво и критика

Ђорђе Вукадиновић   
недеља, 16. август 2015.

За последњих четврт века видео сам како су се највећи идолопоклоници, профитери и рентијери појединих режима преко ноћи преобраћали у најжешће критичаре „комунизма“, „слобизма“ и „досизма“, и то се понављало сувише често и масовно да би било случајно.

 
Документи

Завршна реч одбране пред Хашким трибуналом 15. марта 2012.

Војислав Шешељ   
петак, 16. март 2012.

Показивао сам вам овде у судници како изгледа верзија извештаја која је мени дата, са целим страницама које су избрисане. Зашто је то тако?

 
Политички живот

Зашто протести нису угрозили Вучићев режим

Мирослав Самарџић   
среда, 23. август 2023.

Друштвене и политичке промене у Србији могуће су само уколико дође до масовне мобилизације народа. Снажан народно-социјални покрет као кључну програмску идеју треба да има остваривање социјалних, политичких и људских права „дубоког народа“

 
Коментар дана

Цела прича завршиће се тако да ће сепаратисти као и до сада да добију све што су тражили. Уцењени, компромитовани и нејаки председник Србије нити сме, нити може да им се супростави

"Отаџбина"   
среда, 10. август 2022.

Последње изјаве америчког изасланика за Балкан Габријела Ескобара, да Срби на Косову и Метохији морају да прихвате сепаратистичке регистарске таблице, за политичку јавност у Србији нису ништа ново.

 
Културна политика

"Декларација о заједничком језику" - превара под маском здравог разума

Никола Танасић   
субота, 06. мај 2017.

Као у случају свих досадашњих уравниловки и трулих компромиса на простору бивше Југославије, највећа штета се и у случају ове Декларације наноси српском народу. Србима, који су створили највећи део језичке баштине на овом језику, који су језик кодификовали и први му дали писмо, правопис, стандард и статус књижевног језика, сада се забрањује да кодификације настале у протеклих 15 година сматрају варијантама српског језика, а њихова вишевековна језичка баштина се проглашава за „једнаку и равноправну“ са укупним тиражем „Дневног аваза“ и две-три године записника црногорске скупштине, што су укупни домети „бошњачког“, односно „црногорског језика“

 
Економска политика

Како заштитити српску пољопривреду?

Ненад Поповић   
четвртак, 09. април 2015.

Једна од последица пуне примене ССП-а је смањења просечне стопе царинске заштите за пољопривредне производе са више од 20 одсто, колико је била 2008, када је започета постепена либерализација, на свега око два одсто.

 
<< Прва < Претходна 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следећа > Последња >>

Страна 47 од 435

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер