среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Европска (де)индустријализација Србије

Јелена Дамњановић Симић, Мирослав Н. Јовановић   
уторак, 22. октобар 2013.

Губитак основа за индустријску производњу ствара услове за бесконачну задуженост и дужничко ропство. Образована и радна снага ствара услове за просперитет индустријске производње на коју може да се надграђује целокупна инфраструктура друштва.

 
Колумне Слободана Антонића

Блато површности и наивности

Слободан Антонић   
петак, 06. јун 2008.

Ђелић се томе супротставио. Он се пожалио да Кацин „нема уравнотежен и непристрасан однос према Србији”. На то је Кацин узвратио правом салвом понижавајућих коментара. Оптужио је Ђелића, који је потписао ССП, да је „показао да не разуме процес придруживања”.

 
Политички живот

Александар Вучић, признање Косова и спровођење другосрбијанске политике

Маринко М. Вучинић   
уторак, 31. јануар 2023.

Сва релевантна истраживања показују да је 80 посто грађана Србије против признавања косовске независности и то и онда када се оно поставља као основни услов за улазак у ЕУ. Свако политичко решење које не уважава овако изражену народну вољу може бити само израз самовоље и узурпације без обзира што ће то бити проглашавано као велика државничка одлука и остварено политичко јединство

 
Преносимо

Удари на Србе у Хрватској нису инциденти, већ деонице столетног пројекта истребљења

Слободан Антонић   
уторак, 30. јул 2019.

 У историографском, а поготово у историософском смислу, столеће је тек основна аналитичка јединица. Стога, у контексту Великог плана, данашње летовање у НДХ 2.0 спада, заправо, у исти смисаони сегмент као и летовање у НДХ 1.0.

 

 
Економска политика

Ребаланс буџета – потребне развојне, а не рецесивне мере

Ненад Поповић   
четвртак, 30. октобар 2014.

Поређења ради, у 2008. пре једностране примене ССП-а, од царина је наплаћено око 800 милиона евра. У првој години примене ССП-а ти приходи су пали на 500 милиона евра, у 2010. на 430 милиона евра, 2011. на 380 милиона, 2012. на 315 милиона, лане на 285 милиона и ове ће, чак и ако буде наплаћено све што је планирано ребалансом, приходи од царине пасти на 260 милиона евра.

 
Колумне Слободана Антонића

Само да би један човек отишао

Слободан Антонић   
среда, 11. јун 2008.

 Изгледа да је тај човек, ма шта о њему мислили, ипак некако незгодан. Изгледа да је почео да смета. Незгодан је, ваљда, зато што му се не може пребацити да је диктатор, као оном пре њега. Не могу му се пребацити ни ратни злочини. Не може се ни купити, некако је задрт. Ухватио се Косова 2004, таман кад су на њега сви заборавили.

 
Коментар дана

Зашто је Александар Вучић избегао да потврдно одговори на питање да ли је погром над Србима у НДХ био геноцид?

Мирослав Самарџић   
среда, 21. април 2021.

Српска десница није реаговала поводм Вучићевог избегавања да Јасеновац квалификује као геноцид. Десници је главни циљ негирање злочина које су починили Срби, макар то, као последицу, имало и заборав усташког геноцида

 
Културна политика

Законска забрана телесног кажњавања деце и шта психологија (не) каже

Јован Мирић   
понедељак, 22. децембар 2014.

Подсетићу читаоце на основно, тј. на то како се формулишу психолошка сазнања, односно психолошки научни закони. Узмимо да ти закони исказују неку релацију између телесне казне и неке последице по дете: последице по ментално здравље, по психички развој или по понашање.

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Увек може горе

Ђорђе Вукадиновић   
среда, 19. септембар 2012.

Потпуно је у праву председник Николић када каже како нам је „неопходан консензус о Косову“. Али би то, ваљда, требало да буде консензус о томе како и којим средствима да се најефикасније боримо за Косово, а не како да га се на најелегантнији начин ратосиљамо?

 
Савремени свет

Крај глобализације?

Џозеф С. Нај   
понедељак, 01. мај 2023.

Једна од главних покретачких сила глобализације су технолошке промјене које умањују значај удаљености. Те промјене остају. Глобализација није завршена. Можда је само постала другачија од оне какву ми желимо.

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Косовско „ресетовање“ или спин – питање је сад

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 02. октобар 2012.

Да ли је то само Николићев вербални анестетик намењен српској јавности и бирачком телу које га је изабрало, или одлучан државнички закључак донет након дубоког промишљања и сусрета са Владимиром Путином, с једне, и бројним западним политичким личностима, с друге стране.

 
Савремени свет

Украјински пропагандни Франкенштајн - само интензиван јавни притисак из Вашингтона може натерати Зеленског на територијални компромис

Анатол Ливен   
уторак, 18. април 2023.

Моје сопствено истраживање у Украјини прошлог месеца сугерише да би украјински председник Володимир Зеленски био суочен са снажним унутрашњим отпором уколико би подржао прекид ватре остављајући Крим у руским рукама

 
Коментар дана

После Бриселског и Вашингтонског споразума, Вучићу је још само остало да убеди Русе да не ставе вето у Савету безбедности

"Отаџбина"   
среда, 12. мај 2021.

Нажалост, Александар Вучић се у добром делу Бриселским и Вашингтонским споразумом одрекао јужне српске покрајине. Остало му је још да убеди Русе да не ставе вето у Савету безбедности па да потпише са сепаратистима узајамно признање

 
Културна политика

Урушавање српске просвете - последњи чин вишедеценијске трагедије

Драгољуб Даниловић   
недеља, 04. јануар 2015.

Требало би хитно оздравити систем просвете, на свим нивоима, иначе нам неће помоћи ни часови од 45 минута, ни од 30 минута. Систем чине људи, а основни критеријум за оздрављење просвете треба да буде стручност и посвећеност позиву, а не политичка подобност и корумпираност.

 
Колумне Ђорђа Вукадиновића

Патриотска пљачка или издајничка инсценација?!

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 25. септембар 2012.

Лицемерно делује превентивни ламент Бранкице Станковић о томе како ће она и њена екипа због овог серијала вероватно поново бити оптужени за „издају“. Самим насловом циклуса и тенденциозним коментарима они напросто не остављају простора да њихов пројекат буде квалификован другачије.

 
Савремени свет

За сада без јасног победника у Украјини - рат ће трајати годинама

Стефан Волф   
недеља, 16. април 2023.

Поверљиви документи Пентагона који су процурели прошле недеље дају суморну слику даљег тока рата у Украјини

 
Преносимо

Коруптивне везе - "Миленијум тим" уступио ауди и стан брату Синише Малог

КРИК   
понедељак, 22. јул 2019.

Предраг Мали, рођени брат министра финансија Синише Малог, већ пет година вози „ауди“ у власништву фирми српских бизнисмена Ивана Бошњака и Стојана Вујка, открива КРИК. Аутомобил је најпре био у власништву њихове познате фирме „Миленијум тим“ ангажоване на највреднијим државним пројектима, укључујући и „Београд на води“

 

 
Економска политика

Страна економија у српској привреди

Владимир Ристановић   
недеља, 10. новембар 2013.

Наша позитивна билансна страна уопште не обећава. Када смо код извоза треба рећи да су тренутно највећи извозници НИС и ФИАТ. Њихови капацитети су готово искоришћени и ту се не може очекивати некакав спектакуларан извоз изнад већ планираног.

 
Колумне Слободана Антонића

Рентијери околности

Слободан Антонић   
среда, 25. јун 2008.

ДСС иде у опозицију уздајући се да нова влада неће дуго трајати. Људи из те странке изгледа мисле да ће се мало „одморити” у опозицији, па ће се опет, за годину две, наћи у министарским фотељама. Да ли је то баш тако? 

 
Политички живот

Због чега се страни инвеститори неће повући из Србије чак и ако притисака буде

Тамара Миленковић Керковић   
четвртак, 26. јануар 2023.

У свом обраћању нацији поводом тзв. француско-немачког споразума, а заправо ултиматума за противуставну насилну сецесију Косова и Метохије, председник Републике је навео шта га у том „споразуму“ брине и чиме му тачно његови досадашњи западни пријатељи прете. Иако текст тог једнострано писаног „споразума“ нисмо видели, председник Републике је током свог обраћања упутио грађанима низ претњи – не само да неће моћи да „за викенд путују у Беч“, већ и да могу да остану и без плата и без пензија. Претњу је добила свака категорија грађана Србије.

 
<< Прва < Претходна 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следећа > Последња >>

Страна 69 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер