Početna strana > Debate
Debate
Kuda ide Srbija

Vreme iluzija i oslobođenja

Boško Obradović   
četvrtak, 06. avgust 2009.

Moderni Srbin odabrao je kukavičku liniju manjeg otpora i njime je zavladao duh predaje maskiran u razne iluzije koje ga varaju da je skok iz svakodnevice u obećanu zemlju blizu. A naša jedina realna Obećana zemlja je Srbija i za njen opstanak i napredak valja se mnogo pomučiti, naraditi i žrtvovati.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Alijina prozirna "tajna"

Nenad Kecmanović   
sreda, 25. septembar 2013.

“Analogija između, BiH i Jugoslavije”, veli muslimanski lider, “nije baš sasvim korektna. Iako neka poređenja stoje, ona su više vanjska i površna. Prije svega, Bosna ima daleko dužu tradiciju od Jugoslavije. Zajedništvo u Bosni traje vijekovima i, mada je prolazilo kroz mnoga iskušenja, održalo se.

 
Kuda ide Srbija

Jedan neobeleženi jubilej

Miroslav Svirčević   
četvrtak, 30. jul 2009.

Srbija je proćerdala čitav HH vek, izgubljena u ideologijama jugoslovenstva i komunizma. Krajnje je vreme da se za Srbe koji dolaze pripremi nova politička i kulturna platforma. Podsećanje na 150-godišnjicu Svetoandrejske skupštine bio bi značajan korak u tom pravcu.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Vojna imovina - ispit zrelosti za SNSD i SDS posle razvoda

Slobodan Durmanović   
ponedeljak, 23. septembar 2013.

Ovakav pristup bošnjačkih političara bi se mogao smatrati sasvim legitimnim samo da nije „male“ sitnice: takvim selektivnim pristupom ruši se raniji srpsko-bošnjačko-hrvatski politički dogovor o rešavanju pitanja celokupne imovine u paketu.

 
Kuda ide Srbija

Panonske čitluk sahibije

Slavoljub Lekić   
utorak, 28. jul 2009.

Predlog vojvođanskog statuta otkriva dvostruki sukob: Beograda i mondijalističkih centara, te lokalnih paša i subaša iz Novog Sada sa vladajućom elitom u Beogradu. Vojvođanski slučaj istovremeno je i lokalni i međunarodni.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Razlaz između SNSD i SDS

Zoran Žuža   
petak, 20. septembar 2013.

Kako se god okončala ova (ne)očekivana bitka, suštinsko je pitanje kako dalje u Sarajevu, posebno nakon oktobra naredne godine, kada će, po svim prognozama, mnogi poželeti da se ponovo pozabave dejtonskim statusom RS.

 
Kuda ide Srbija

Politička nesloga razara nacionalni korpus

Jovan Ćirić   
četvrtak, 23. jul 2009.

Zamislimo Srbiju za dvadeset do trideset godina – 99 odsto maturanata neće znati šta je to Gorski vijenac i ko ga je napisao, ali će zato znati ko je prva žena neke holivudske zvezde, odnosno neće znati ko je bio car Lazar, ali će zato znati da prepozna najnoviji Madonin hit.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Rikerovi šamari i Dodikov greh

Nenad Kecmanović   
sreda, 04. septembar 2013.

Republika Srpska nije spremna da vojnu imovinu na teritoriji entiteta prepiše na "državni nivo", a NATO je to proglasio za uslov atlantskih integracija BiH. 

 
Kuda ide Srbija

Ciljevi i realizam srpske politike

Đuro Kovačević   
utorak, 30. jun 2009.

Autonomiju treba osloboditi političkog kapitalisanja i manipulacije. Vojvođanstvu treba prići kao unutrašnjem potencijalu Srbije koji u kombinaciji srpskog identiteta i vekovnog srednje-evropskog iskustva može koristiti razvoju Srbije.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Komšić brani Sarajevo

Radenko Tošić   
petak, 30. avgust 2013.

Da ne bi ostao nedorečen Komšić je hladno pozvao bosanskohercegovačku raju na oružje u slučaju da se Republika Srpska pokuša otcjepiti. Suprotno svom agnostičkom uvjerenju  da ne zna ništa o nekom nerješivom problemu, Komšo je našao spasonosnu formulu.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Hag: oružje „legalne odmazde“

Filip Hemond   
nedelja, 17. maj 2009.

Haški sud nema nikakvu svrhu osim da bude politički instrument svojih zapadnih sponzora. Kao i drugi međunarodni tribunali, donoseći svoje sudove o ratovima drugih, on pruža priliku zapadnim liderima da sebe stave u poziciju moralne superiornosti u odnosu na slabije države.

 
Kosovo i Metohija

Incidenti, izjave, podele

Ana Radmilović   
četvrtak, 15. jul 2010.

Pošto je kosovski ministar policije pomenuo specijalce, a naš predsednik rekao reč „rat“, sever Kosova bi mogao  da bude i mesto sukoba većih razmera nezavisno od mišljenja MSP. Tamo je započeo jedan proces koji će rezultirati mini ratom ili dobijanjem posebnog statusa.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Zaključci međunarodne naučne konferencije o Haškom tribunalu

Jelena Guskova   
sreda, 13. maj 2009.

Na konferenciji su bili predočeni novi podaci koji prikazuju neobjektivnost i jednostranost Haškog tribunala: u primeni pravnih normi, u narušavanju načela procesnog prava, u ispitivanju svedoka i veštaka. 

 
Kosovo i Metohija

Šta se to dešava u Kosovskoj Mitrovici i zašto?

Ana Radmilović   
subota, 10. jul 2010.

Za deset godina na severu Kosova nije otkriven nijedan počinilac niti jednog zločina. Nije se, niti će se saznati, ni ko se sve i zbog čega krio na severu, nije se saznalo kakvi su sve likovi i sa kakvih sve poternica pronašli svoju „sigurnu kuću“ na severu Kosova.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Krunski svedok u Hagu

ponedeljak, 11. maj 2009.

Podrazumeva se da je Zapadu „bio potreban“ veliki zločin u Srebrenici, i zaista odmah nakon pada tog grada, NATO je intervenisao i doveo do kraja rat u Bosni. Dok su bombardovali mete bosanskih Srba, Amerikanci su pomogli Hrvatima da pokrenu „Operaciju Oluja“.

 
Kosovo i Metohija

Čemu se Srbija nada kada se nada podeli Kosova?

Ana Radmilović   
ponedeljak, 28. jun 2010.

Izjave o tome kako „nikakva priča o podeli ne dolazi u obzir“ jednako su česte kao i one gde se, što je eufemizam, pominje da „ne može jedna strana da izgubi sve, a druga da dobije sve“. To je, dakle, priča o podeli koja dolazi sa najviših mesta u Srbiji.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Gresi pukovnika Šljivančanina

četvrtak, 07. maj 2009.

Čitaoci moraju znati šta je taj oficir JNA radio u Vukovaru, odnosno na šta je imao uticaj a na šta ne. Kao neko ko je učesnik u događajima, mislim da imam pravo da iznesem svoje mišljenje o svemu što se tamo dešavalo.

 
Kosovo i Metohija

Vidovdan i Kosovo

Dragiša Spremo   
petak, 25. jun 2010.

Da li je srpska rezerva intervenisala pa nije uspela, ili uopšte nije ušla u boj – ne može se utvrditi. Tek, povlačenje desnog krila prenese se na ceo front, čime je bitka izgubljena... U Kosovskom boju poginula su i oba državna poglavara: turski sultan Murat Prvi i srpski knez Lazar.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Istoričar na vetrometini

Jovan Nenadov   
sreda, 29. april 2009.

Članak Đorđa Stankovića zapravo je nastavak polemike, započete jula prošle godine, povodom podnetog zahteva za rehabilitaciju generala Milana Nedića, uz obrušavanje na sve one koji drugačije misle od autora, na prvom mestu „revizioniste u institutima i pojedince u Odeljenju za istoriju“.

 
Kosovo i Metohija

Politika i moral na Kosovu

Majkl Volcer   
četvrtak, 17. jun 2010.

Mi smo, očigledno, spremni da ubijamo srpske vojnike; mi smo spremni da rizikujemo ono što se eufemistički zove "kolateralna šteta" za srpske, a takođe i kosovske, civile. Ali, nismo spremni da pošaljemo američke vojnike u bitku.

 
<< Prva < Prethodna 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Sledeća > Poslednja >>

Strana 88 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner