Početna strana > Rubrike
Rubrike
Ekonomska politika

Fiskalni rizik i održivost javnih finansija evropskih zemalja

Mejplkroft   
utorak, 01. mart 2011.

Demografska situacija u većini država “izuzetnog rizika“ je još dramatičnija usled njihove izloženosti globalnoj recesiji koja je uterala državne bilanse u crvene cifre. To se najizrazitije vidi u Japanu.

 
Savremeni svet

Američki san - Buđenje (II) "Dve Amerike" i policijska država

Zoran Grbić   
ponedeljak, 02. novembar 2020.

Termin ''dve Amerike'' ušao je u širu upotrebu 2004. godine, nešto ranije nego što je počela naša priča o ''dve Srbije''. Senator i predsedniki kandidat DŽon Edvards je tada govorio o Americi onih koji imaju i onih koji nemaju, o onima koji imaju najbolje zdravstevno osiguranje i onima koji ga uopšte nemaju

 
Kulturna politika

Uspon Mračnog viteza i svi američki strahovi

Nikola Tanasić   
utorak, 11. septembar 2012.

Lik Betmena nije ništa manje složen od slavne „galerije bitangi“. Za razliku od Supermena, Spajdermena, Halka ili Fantastične četvorke, Betmenov zadatak nije da štiti svoj grad od neprijatelja kojima država nema snage da se suprotstavi, već od njegove sopstvene truleži.

 
Politički život

Bajden ili Tramp, koja je razlika za Srbiju?

Dragana Trifković   
nedelja, 20. decembar 2020.

Pozitivna stvar u svemu jeste to da Srbi ne gaje iluzije prema Bajdenu kakve su gajili prema Trampu, pa će činjenice sagledavati bez zavodljivih emotivnih impulsa, dolazeći u poziciju da budu žestoko prevareni

 
Komentar dana

Poziv na dijalog i komentari - "naša deca", pregovaračka pravila i predaja unapred

Mirjana Radojičić   
ponedeljak, 31. jul 2017.

 A do tačke u vremenu u kojoj će i jedna takva završnica duge srpsko-albanske političke sage biti mogućna dovešće samo strpljenje, istrajnost, i mnogo državničke dalekovidosti i mudrosti na srpskoj strani. Pa makar Nobelova nagrada za mir u međuvremenu i više puta otišla u neke druge, jednako (ne)zaslužne ruke.

 
Kulturna politika

Beogradskim osnovcima lakša „hrvaštica“

Vojislav M. Stanojčić   
petak, 07. septembar 2012.

Sem dva jedva vidljiva ćirilička sitna slova, i automobilske tablice su ispisane hrvašticom. Beogradski tramvaji, autobusi i trolejbusi , u većini slučajeva, povode se za istom modom. Potpisi u filmovima u bioskopima bez izuzetka su latinični.

 
Savremeni svet

Uspon i kriza Evropske unije (IV) - Nemačka hegemonija

Miroslav Samardžić   
utorak, 29. decembar 2020.

Doba evropske hegemonije u svetskom kapitalističkom sistemu odavno je prošlo. Ekonomski uspon Dalekog istoka doveo je do radikalnih promena u odnosima snaga. Iako moć SAD opada one su i dalje svetska super sila. Evropska unija u toj novoj situaciji  zbog svoje privredne sklerotičnosti i političke podeljenosti lako može postati periferija na Evroazijskom kontinentu

 
Komentar dana

Mumificiranje akademskih faraona i Velja iz Londona

Savo D. Manojlović   
nedelja, 02. jul 2017.

Vlast se vremenski ograničava, jer postoji tendencija da će onaj koji je vrši, početi da je (zlo)upotrebljava kako bi na vlasti ostao neprimereno dugo. Upravo zato u savremenim političkim sistemima mandat neposredno izabranog predsednika se ograničava na dva mandata.

 
Kulturna politika

Pevci nesloboda iz mračne prošlosti, pišite o slobodama 2012!

Mila Alečković Nikolić   
utorak, 21. avgust 2012.

Ne pišu „hroničari bivših nesloboda“ ni protiv današnjih kapitalističkih špekulativnih bankarskih diktatura koje do prosjačkog štapa dovode čitav svet.

 
Politički život

Kosovo i Metohija – između dve realnosti

Marinko M. Vučinić   
nedelja, 13. decembar 2020.

Jasno je da se radi o sudaru dve vrste realnosti, jedne iznuđene, politikantski pragmatične i defetističke, i druge koja ima svoje čvrsto uporište u kosovskom opredeljenju i zavetu

 
Politički život

Vučićeva retorička "odbrana RS" kao medijska kompenzacija za kosovsku kapitulaciju

Slobodan Durmanović   
sreda, 23. decembar 2020.

Možda je svesrpski vođa, sveznadar i superstar i o pomenutom uslovu EK već tri puta pitao Merkelovu, ali odgovora još nije dobio ili je, pak – u ćutanju sigurnost. Pa ćemo o tome biti obavešteni tek kada na red dođe nova epizoda Vučićevog “kosovskog junačenja” sa početka ovog teksta ili kada na red, posle Kosova*, dođe Republika Srpska? 

 
Prenosimo

Pobeda Rusije je ubedljiva, ali je ovo samo prva trećina geopolitičke bitke u Ukrajini

Dušan Proroković   
utorak, 11. mart 2014.

Putin je preuzeo kontrolu nad pola Ukrajine za manje od dve nedelje, bez ispaljenog metka. Pobeda Rusije je ubedljiva, ali je ovo samo prva trećina geopolitičke bitke u Ukrajini.

 
Ekonomska politika

Da li je savremena demokratija plutokratska?

Aleksandar Radović   
četvrtak, 24. februar 2011.

Plutokratija podrazumeva postojanje rukovodeće klase - malih grupa koje su za komandama različitih vlasti: političkih, ekonomskih i medijskih. Usled rasta nejednakosti ta moćna i bogata kasta sasvim se odvojila od ostatka društva.

 
Savremeni svet

Američki san - Buđenje (I) Izbori i demokratija

Zoran Grbić   
četvrtak, 29. oktobar 2020.

U poslednje vreme, nakon potpisanog sporazuma u Vašingtonu, u Srbiji su se ponovo pojavila mišljenja kako su nam SAD prijateljski naklonjene, i kako smo po nečemu kulturološki bliski. SAD su velika i moćna država, i svi vole da traže sličnosti sa pobednikom

 
Prenosimo

Medijski vodič kroz izbornu kampanju 2014.

Milan Dinić   
četvrtak, 13. februar 2014.

Izvor „Kurira“ zatim dodaje kako će „narednih dana, zahvaljujući Miškovićevim parama, krenuti brutalna kampanja, kako u medijima, tako i na društvenim mrežama, koju će diktirati ’Miškovićevi opozicionari’.

 
Ekonomska politika

Subvencije privatnim investitorima: prednosti i mane

Jovan B. Dušanić   
petak, 11. februar 2011.

Umesto da je ovako ozbiljno pitanje Skupština regulisala zakonom, Vlada je donela Ured­bu o uslo­vi­ma i na­či­nu pri­lačenja di­rekt­nih in­ve­sti­ci­ja po kojoj se značajna državna sredstva izdvajaju za (uglavnom) inostrane investitore.

 
Politički život

Decembar 1990 - decembar 2020. - „bućka“ je ponovo spremna

Cvijetin Milivojević   
četvrtak, 17. decembar 2020.

Nakon tri decenije mnogostranačja i posle tolikih izbornih ciklusa, nelegalnih i oktroisanih izbora - politički pluralizam opet ne stanuje u Srbiji

 
Prenosimo

Hrani Simu pa šalji na Tviter – internet se umiriti ne može

Jovana Gligorijević   
petak, 07. februar 2014.

Bilo je u dosadašnjim izbornim kampanjama slučajeva kada ovaj ili onaj političar uradi nešto nepromišljeno i, takoreći, izglupira se. Ali da se cela stranka izglupira, to nismo doživljavali, sve do subote 1. februara.

 
Ekonomska politika

Isisavanje Srbije preko stranih osiguravajućih društava

Vladan Dinić   
četvrtak, 10. februar 2011.

Ne bi nas iznenadila ni vest da smo pristali, možda i potpisali da ceo finanijski sistem – sve banke i sva osiguranja budu isključivo u stranim rukama, a da naši stručni kadrovi i naši poslovni prostori budu samo u klasičnom najmu.

 
Savremeni svet

Uspon i kriza Evropske unije (III) - Autoritarni karakter evropskih institucija

Miroslav Samardžić   
ponedeljak, 23. novembar 2020.

Država blagostanja mora da bude usidrena u ustavno rekonstituisanoj nadnacionalnoj evropskoj političkoj tvorevini. Ukoliko do toga ne dođe, narodi i njihove države  plivaće kao drvo  na talasima prekograničnog neobuzdanog tržišta

 
<< Prva < Prethodna 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Sledeća > Poslednja >>

Strana 113 od 431

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner