Početna strana > Rubrike
Rubrike
Prenosimo

Opkoljavanje Rusije

Miroslav Lazanski   
subota, 14. decembar 2013.

Nazovimo stvari pravim imenom, demonstracije u Kijevu samo su nastavak višegodišnje bitke za Ukrajinu između SAD i Rusije i zapravo su nastavak politike pokušaja opkoljavanja Rusije i stvaranja sanitarnog kordona oko nje.

 
Ekonomska politika

Uloga države u postkriznom periodu i Telekom

Nikola Jovanović   
petak, 19. novembar 2010.

Iako ekonomska kriza ima sistemski karakter i jasno pokazuje da država ne sme da zanemari svoju regulatornu, nadzornu i socijalnu funkciju, vidimo da "previše države" takođe može izazvati negativnu reakciju građana i privrednika.

 
Savremeni svet

EU u sadašnjem obliku predstavlja tragičnu grešku u evropskoj istoriji

Vaclav Klaus   
subota, 07. decembar 2019.

Zamenik urednika ”Russia in Global Affairs” Glen Disen (Glenn Diesen) razgovarao je sa bivšim predsednikom Češke Vaclavom Klausom o trenutnoj situaciji u EU, populizmu, ”zelenoj” politici, globalizaciji, i drugim kontroverznim pitanjima današnjice.

 
Prenosimo

Trinaest razloga za smenu Dragana Đilasa

Nebojša Bakarec   
ponedeljak, 23. septembar 2013.

DSS je na osnovu sporazuma koji se ticao nekoliko principa podržala u drugom krugu kandidata Tomislava Nikolića, koji je zahvaljujući toj nedvosmislenoj i pravovremenoj podršci i pobedio. Vreme je pokazalo da je taj potez DSS bio ispravan

 
Ekonomska politika

„Srbija neće srljati u zaduživanje“

Branko Pavlović   
petak, 12. novembar 2010.

Država se zadužila za 1,1 milijardu evra više nego prošle godine da bi taj novac uplatila u penzioni fond. Razlika je 1,1 milijarda evra, a ukupna suma iz budžeta u PIO je duplo veća.Umesto da je taj novac iskoristila za plaćanje obaveza prema privredi.

 
Savremeni svet

Britanska izborna kampanja u znaku "bregzita" - suverenitet, identitet i moralna pitanja protiv ideja o pravednijem društvu

Miroslav Samardžić   
sreda, 04. decembar 2019.

Ankete javnog mnjenja trenutno predviđaju da će konzervativci dobiti komotnu većinu. Proteklih  godina uglavnom  se pokazalo da istraživači javnog mnjenja nisu u stanju da registruju društven promene, njihove procene su se pokazale kao pogrešne. Teško je, ipak, zamisliti da će jedan protivnik imperijalizma, poput Korbina, postati britanski premijer. 

 
Prenosimo

Gde je Slobodan Antonić?

E-novine   
utorak, 17. septembar 2013.

Pitanje iz naslova unekoliko izražava izvesnu bojazan: imali smo tandem Vukadinović - Antonić, a sad ostalo sve na Đorđu. Sad, nije baš da je on (Đorđe) loš na peru i u živom nastupu, ili, daleko bilo, da je Antonić veći patriota, ali, nekako, nam nedostaje Sloba, taj proniciljivi duh, da se ne lažemo, način na koji se vidi koliko pati što mu šetamo po džigerici. 

 
Ekonomska politika

Peticija protiv prodaje Telekoma

Grupa stručnjaka iz dijaspore   
četvrtak, 11. novembar 2010.

Ako se proda Telekom, verovatnoća da tržište telekomunikacija bude monopolizovano ili kartelizovano nije mala, a novi strani vlasnik će najverovatnije otpustiti veliki broj radnika radi postizanja što većeg profita.

 
Savremeni svet

"Bregzit" kao primer i opomena

Miroslav N. Jovanović   
subota, 01. februar 2020.

Ekonomsko usporavanje u EU, kriza i mogući raspad evrozone, kao neuspešnog i taštog elitističkog projekta, i određeno zatvaranje pojedinih velikih ekonomija na svetu ne ulivaju poverenje u liberalni globalni trgovinski i investicioni sistem. Potrebne su u rezervi nacionalne strategije o tome šta činiti ako se nastavi navedeni nepovoljni razvoj stvari. 

 
Prenosimo

Neumrla Dobrica Ćosić je umrla

Marko Vešović   
ponedeljak, 26. maj 2014.

Mora mu se, i mrtvom, čestitati na beskompromisnosti i dosljednosti sa kojima je taj Srbisimus mrzio Bošnjake, Albance, Hrvate, Crnogorce i Evropu isključivo zato da bi time prema svom narodu pokazao ljubav kakva nikad ni u jednom srbskom srcu nije planula od Kosova naovamo...

 
Kulturna politika

„Ustanička ulica“ – skoro stvaran pokušaj suočavanja sa stvarnošću

Nikola Tanasić   
nedelja, 25. mart 2012.

Svakom čitaocu je jasno da je Terzić sa ovom pričom uzeo u ruke vruć krompir – toliko vruć, da same državne službe koje se ovim pitanjima profesionalno bave do sada nisu uspevale da izađu na kraj sa bagažom koji ona nose sa sobom.

 
Politički život

Kosovska kriza oko tablica - ili mnogo buke ni oko čega

Davor Lukač   
ponedeljak, 11. oktobar 2021.

Dolazak pripadnika ROSU na sever Kosova prošao je neprimećeno jer očigledno ni srpske službe bezbednosti, a ni organi vlasti nisu radili svoj posao – "prevideli" su da je sporazum o tablicama prestao da važi

 
Komentar dana

Zašto je malim i neutralnim zemljama, poput Srbije, potrebna jaka armija

Vladimir Jevtić   
utorak, 03. januar 2017.

Srbija je neutralna zemlja i ne pripada ni jednom bloku i zato je važno da se naš glas čuje u međunarodnoj politici, a da bi se naš glas čuo potrebno je da ima potporu. Potporu u jakoj armiji. Samo zemlje koje imaju jaku vojsku predstavljaju značajne igrače na međunarodnoj političkoj sceni.

 
Kulturna politika

Ćirilica u Beogradu nekad (1894) i sad (2012)

Vojislav M. Stanojčić   
utorak, 20. mart 2012.

Danas je stanje drukčije, pa u Ustavu postoji odrednica o zvaničnoj upotrebi pisma, ali je mnogi zaboravljaju. Nepoštovanje Ustava događa se i državnim organima. Uvedu  nove automobilske tablice sa latiničnim slovima uz dva sitna slova ćirilicom, a zatim izjavljuju kako su na tablicama korišćena oba pisma.

 
Politički život

Priština se Vašingtonskim sporazumom na godinu dana „odrekla“ da aplicira za prijem tamo gde i inače ne može da uđe

Đorđe Vukadinović   
utorak, 08. septembar 2020.

Priština se Vašingtonskim sporazumom na godinu dana „odrekla“ da aplicira za prijem tamo gde i inače ne može da uđe. Koliko je loptica u fliperu suverena i nezavisna – toliko je suverena i Vučićeva politika

 
Komentar dana

Ustavni sud nije bio dobar "čuvar Ustava" - male su šanse da će ubuduće biti bolji

Slobodan Orlović   
ponedeljak, 26. decembar 2016.

Uliva li novi sastav Ustavnog suda poverenje da će, kao nezavisan i samostalan organ, štititi Ustav od velikih političkih udara koji, sve su prilike, slede u državi (prenos dela suverenosti na EU i NATO, konačna desuverenizacija na KiM, na primer). 

 
Kulturna politika

Tranziciono podmetanje Zlatka Pakovića

Marinko M. Vučinić   
sreda, 14. mart 2012.

U svom obraćanju Dobrica Ćosić je sledio osnovni ton svoje knjige u kojoj su postavljena mnoga pitanja o istorijskoj i ljudskoj dimenziji bosanskog rata kao najsvirepijeg međunacionalnog, verskog i građanskog rata na ovim prostorima.

 
Politički život

Briselski sporazum – diplomatski galimatijas sa potencijalno fatalnim posledicama

Đorđe Vukadinović   
ponedeljak, 07. septembar 2020.

Dakle, bilo je pritisaka, bilo je nepovoljnih sporazuma, bilo je kapitulacija, ili polukapitulacija – ali ovakvog farsičnog dokumenta kao što je ovaj potpisan u Vašingtonu – nije bilo!

 
Komentar dana

Protest sindikata vojske i policije i "spontani" kontramiting SNS

Aleksandar Mihailović   
nedelja, 25. decembar 2016.

Sramno je i bezočno za narod i državu da se protest vojske kritikuje i demonizuje od strane vlasti, dok su profesionalni vojnici plaćeni manje od pomoćnog osoblja u javnim preduzećima i kafe kuvarica u skupštinskom restoranu.

 
Kulturna politika

Sami smo odsekli deo naše istorije

Tibor Živković   
utorak, 13. mart 2012.

Južnoslovenski istoričari, generalno, dele se na dve grupe – oni koji veruju u masovnu seobu Slovena na Balkansko poluostrvo, i oni koji smatraju da su u pitanju daleko manje „mase“ Slovena.  Naravno, ima i onih, poput novoromantičara, koji smatraju da nikakve seobe nije ni bilo.

 
<< Prva < Prethodna 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Sledeća > Poslednja >>

Strana 120 od 431

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner