Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Berlinski zidovi na Balkanu – najuspešniji novi nemački izvoz

Aleksandar Pavić   
utorak, 10. novembar 2009.

Da, Nemačka jeste za „Srbiju u Evropi“. Ali dodatno rasparčanu. Na kolenima. I verovatno ne pre prodaje srpskog Telekoma Dojče telekomu. Da li je to temelj ikakvog, osim ropskog odnosa?

 
Savremeni svet

Crveni su i dalje na vlasti, prerušeni u vlasnike i menadžere

Slavoj Žižek   
ponedeljak, 09. novembar 2009.

Komunističku nostalgiju ne treba shvaćati pretjerano ozbiljno. Porast desničarskog nacionalističkog populizma nije posebnost istočne Europe. Interesantnije je čudesno uskrsnuće antikomunizma.

 
Savremeni svet

Teksaški masakr

Vladimir Jevtić   
ponedeljak, 09. novembar 2009.

U svakom slučaju, planirani napad na bazu u Nju DŽersiju bio je sprečen, ali oružani napad u bazi Fort Hud nije, što samo podgreva sumnju u to da je u pitanju čin jednog očajnog pojedinca koji nije želeo da bude upućen u neku od misija nametanja mira širom sveta.

 
Savremeni svet

Tako je završen „hladni” rat

Dejvid Bajnder   
nedelja, 08. novembar 2009.

Da je neko pre 20 godina rekao Zapadnim Nemcima da će jednog dana na čelu vlasti biti žena iz Nemačke Demokratske Republike, smejali bi se ne verujući. Mudra kancelarka Angela Merkel upravo je trijumfalno osvojila drugi mandat.

 
Savremeni svet

Podeljeni gradovi

Slavoljub S. Lekić   
nedelja, 08. novembar 2009.

Berlin je nekada bio srce Nemačke, potom je podeljen a onda pre dve decenije ujedinjen. Šta čeka ovaj veliki grad što je srušio Zid u budućnosti, šta čeka podeljenu Kosovsku Mitrovicu ili Jerusalim? Mržnja ili rat, nove geopolitičke besmislice više klase, rase ili nacije, nova iznenađenja?

 
Savremeni svet

Nakon 1989. živimo u bankokraciji

Dejan Jović   
nedelja, 08. novembar 2009.

Tek je kraj Hladnog rata omogućio povratak suverenosti u Europu, a također i njeno ujedinjenje. Ali, bojim se da Europa ne zna točno što bi sa tom "slobodom". Hoće li ponuditi progresivnu alternativu ili postati alternativna imperija?

 
Savremeni svet

Na koju je stranu pao Berlinski zid?

Nikola Tanasić   
nedelja, 08. novembar 2009.

(Iz Arhive NSPM-a, 21.11.2007)
Posle sloma Istočnog bloka, pobednici su proglasili svoj cilj – „ujedinjenje Evrope“, označeno „istorijskom pravdom“ i „prirodnim sledom događaja“, s obzirom na „zajednički dom“ i „jedinstvenu kulturu“.

 
Savremeni svet

Dvadeset godina posle pada Berlinskog zida

Mihail Gorbačov   
petak, 06. novembar 2009.

Postojalo je ukorenjeno verovanje da zapadni model demokratije može mehanički da bude prenet i na druga društva, čija su istorijska iskustva i kulturne tradicije različite. U današnjoj situaciji, neophodna je preciznija informacija i redefinicija.

 
Savremeni svet

Socijaldemokratska izdaja

Pablo Flores d'Arkais   
subota, 31. oktobar 2009.

Transformacija parlamentarne demokratije u partiokratiju, tj. u partije-mašine koje su same sebi referenca,  progresivno je učinila praznim odnos predstavljanja između poslanika i građana. Politika postaje privatna aktivnost, kao bilo koja druga poslovna aktivnost.

 
Savremeni svet

"Staronjemačko shvaćanje rada" i genetski rasizam

Marko Lederer   
subota, 31. oktobar 2009.

Problem nije samo što ti plodni islamisti svoju žensku djecu prisiljavaju da maramama pokrivaju glavu. Ne! Oni čak iz zemalja iz kojih potječu dovode u Njemačku nekakve bračne partnere. Nije niti čudo da jednom, inače normalnom političaru, kao što je Sarrazin, pukne film.

 
Politički život

Oportunizam kao poziv

Nikola Malbaški   
ponedeljak, 23. avgust 2010.

Možda sam naivan, ali rekao bih da nas je savremena istorija dovoljno poučila da, ako su Amerikanci, Britanci i Nemci nezadovoljni – mora da nešto radimo kako treba. Bojim se da to „nešto“ ima veze sa „kosovskom politikom“ i aktuelnim spoljnopolitičkim inicijativama.

 
Politički život

Fenomen Antić – ili kakvi smo to mi Srbi

Igor Marković   
ponedeljak, 23. avgust 2010.

Po ko zna koji put, uverili smo se kako se postaje idol i predmet obožavanja u Srbiji i da ta mešavina demagogije, simpatičnog lika, snishodljivosti pred kamerama i okrutne borba za lični interes iza zavese jeste ključ uspeha.

 
Politički život

Avgustovska masonika i paramasonika

Dragan Mitrović   
petak, 20. avgust 2010.

Teorija zavere je samo etiketa koju jak stavlja slabom kao umobolnom. Stigmatizuje se i getoizira pokušaj uočavanja povezanosti naizgled nezavisnih društvenih događaja i, u njihovoj pozadini, usklađeno delovanje raznorodnih socijalnih grupa.

 
Politički život

„Ne vidim bolje ideje od onih koje mi sprovodimo“

Marinko M. Vučinić   
utorak, 17. avgust 2010.

Postavlja se pitanje: da li je predsednik Republike samo glasogovornik stranačko-tajkunskih oligarhija ili je njegova politička i ustavna obaveza da kao funkcioner biran na opštim izborima stvori uslove za oblikovanje najvažnijih ideja.

 
Politički život

Nacionalni saveti – problem umesto rešenja

Mladen Đorđević   
ponedeljak, 16. avgust 2010.

Izbori za savete su tako, umesto da budu doprinos normalizaciji stanja u Srbiji i doprinesu uklapanju i lojalnosti etničkih zajednica, izazvali neslogu i sukobe ne samo sa državom nego i unutar manjinskih zajednica, u centru pažnje je ostalo pitanje političke moći.

 
Politički život

Srbija posle MSP

Slobodan Antonić   
petak, 13. avgust 2010.

Onaj ko stavlja znak jednakosti između Jeremića i Čede Jovanovića rizikuje da mu sutra Čeda postane šef diplomatije: Takva logika delovanjačešće završava u potpunojkatastrofi, a ne srećnom pobunom i istorijskim obrtom.

 
Politički život

Šta slušamo dok slušamo o „ultradesničarskim“ organizacijama

Ana Radmilović   
sreda, 11. avgust 2010.

Kako potiču sa margine, ove grupe imaju nešto levičarsko i one su, zapravo, po svojoj “narodnoj” ili narodskoj priči, bliže onima što spadaju u dve trećine nego što je to ijedna politička stranka u Srbiji.

 
Politički život

Srbi i Hrvati: Kako je narod postao manjina

Jovan Gajić   
subota, 07. avgust 2010.

Kada je, pre gotovo 100 godina stvarana „prva“ Jugoslavija Srbi su, na prostoru sadašnje Republike Hrvatske činili gotovo četvrtinu stanovništa. Koliko ih je, danas ostalo pokazaće popis, planiran za 2011. godinu, ali se osnovano pretpostavlja da ih neće biti više od 3.5%

 
Politički život

Svi smo mi pomalo keruše

Jugoslav Tajić   
četvrtak, 05. avgust 2010.

Svakome od nas je zapravo potreban topao dom sa pogledom na dvorište, neko ko o nama brine dvadesetčetvoročasovno. I ako samo malo bolje razmislimo doći ćemo do zaključka da smo svi mi pomalo Mila, zar ne?

 
Politički život

Kosovo i normalan život Srba

Marinko M. Vučinić   
četvrtak, 05. avgust 2010.

Odricanje od dela svoje teritorije očigledno je glavni i osnovni uslov za normalizaciju politike Srbije na Kosovu i suočavanje sa realnošću i gorkom istinom da međunarodno pravo po pravilu ne važi za male narode i države. To je suština novog kursa.

 
<< Prva < Prethodna 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 Sledeća > Poslednja >>

Strana 384 od 432

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner